Акваріумні рибки. Назви

Початківцям важко визначити назву тієї чи іншої акваріумної рибки. Дехто роками тримає акваріум, але не знає назв та видів своїх рибок. Для кращого розуміння та визначення назви риб варто знати, що усі вони поділяються на 7 сімейств: карпові, сомові, цихлові, лабіринтові, райдужні, живородні та харацинові. Такий поділ дозволить початківцям визначитись, яких би вони рибок хотіли бачити у своєму акваріумі. У межах кожного сімейства рибки мають схожий вигляд та спільні особливості.

rety4

Ми ж пропонуємо перелік рибок, який постійно оновлюватимемо:

Акантофтальмус

kulja

Акантофтальмус або пангіо (Pangio sp.) – безсумнівно одна із найнезвичніших акваріумних рибок. Це мирний і цікавий вид в’юнів, який урізноманітнить будь-який акваріум.

Акулячий балу

balu3

Акулячий балу (лат. Balantiocheilos melanopterus), попри свою певну схожість із акулами (через що й отримала назву), – миролюбна акваріумна рибка.

Акара

akara

Акари – великі красиві цихліди. Як більшість родичів циклових, здатні впізнавати господаря і часом дозволяють себе погладити.

Анциструс

anc1

Анциструс (Ancistrus sp.) – цього сома по-різному називають – сом-присоска, риба-прилипала, чистильник. А загалом це справжній помічник у вашій штучній водоймі. Анциструсів варто заводити практично у будь-якому прісноводному акваріумі. Він чудово чистить скло, корчі, каміння від обростань.

Апістограма Раміреза

lexikon-scaled

Апістограма Раміреза (Mikrogeophagus ramirezi) – прісноводна променепера рибка з родини Цихлові. Має яскраве райдужне забарвлення і поза сумнівом є однією із найкрасивіших цихлід.

Арована

arovan

Арована, яку ще називають риба-дракон, – одна з найбільших (60-100 см і більше) і найдорожчих акваріумних риб (від кількох тисяч гривень до сотень тисяч доларів).

Астронотус

astr3

Астронотус (Astronotus ocellatus) – цікава і досить популярна риба серед акваріумістів, та вона точно не для новачків. Як більшість риб з сімейства цихлід, астронотуси вважаються великою рибою, відповідно для них потрібен акваріум суттєво більший, ніж для дрібних риб на кшталт гуппі та неонів. Однак для тих, хто має можливість утримувати таких риб, вони точно потішать своїм виглядом та доволі розумною поведінкою. Астронотуси здатні не лише упізнавати господаря, а й дозволяють йому себе гладити.

Барбус

barbus

Барбус суматранський (Puntigrus tetrazona) – одна з найбільш поширених різновидів барбусів. Невелика зграйна рибка, довжиною до 6 сантиметрів. Форма тіла стисла з боків, досить висока і коротка. Нагадує звичайного невеликого карасика.

Барбус Денісоні

denisoni1

Барбус Денісоні (Sahyadria denisonii) – доволі елегантна і симпатична рибка, зовні дуже відрізняється від інших різновидів барбусів.

Боція

boc1

Боція (Botia) досить популярна рибка у домашніх акваріумах, хоч і належать до сімейства в’юнових, які в акваріумістиці не надто поширені. Це доволі цікаві рибки, хоч і є певні нюанси в їх утриманні.

Гамбузія

gambuziya_5

Гамбузія зовні дуже схожа на іншу відому живородну рибку – гуппі. Та є певні особливості, які зробили гамбузію не лише відомою, а подекуди – незамінною. Ця риба з неймовірною активністю поїдає личинки малярійних комарів, скорочуючи поголів’я небезпечних комах. Фактично личинки комах є основою раціону цих рибок. Завдяки цим живородкам у багатьох місцях світу вдалось подолати малярію.

Гарра руфа

gara1

Гарра руфа (Garra rufa) – прісноводна риба із родини Коропові. Завоювали всесвітню популярність своїм унікальним вмінням допомагати людям у лікуванні чи профілактиці деяких хвороб. Хоч цей вид риб не набув широкого поширення як акваріумний мешканець, та завдяки одній з особливостей він став невід’ємним атрибутом багатьох спа-салонів, де з’явилась навіть окрема процедура – пілінг рибками Гарра руфа

Глофіш

glo0

Не так давно в акваріумних магазинах з’явились надзвичайно яскраві рибки різного кольору. Це генетично модифіковані флуоресцентні рибки – Глофіш (GloFish).

Гуппі

guppi

Гуппі (гупі, лат. Poecilia reticulata) – без сумніву найбільш популярний мешканець домашнього акваріуму, особливо у початківців. Напевно основною причиною такої популярності стала не лише невибагливість у догляді, а й доволі простий процес розмноження. Ми зібрали деякі цікаві факти про цих рибок.

Цікаві факти про рибок гуппі

Гурамі

gourami

Гурамі – відносно великі рибки, через свою миролюбність та цікавий вигляд є доволі популярними серед акваріумістів. У перекладі з яванської мови «гурамі» – «риба, яка висовує з води свій ніс». Ця назва найбільше характеризує цих рибок.

Як і у всіх лабіринтових, гурамі мають спеціальний орган дихання – лабіринт, який дозволяє дихати атмосферним повітрям із поверхні води. Саме для цього гурамі і висовують свій ніс.

Даніо

danio-rerio

Даніо – надзвичайно популярна рибка серед акваріумістів. А все тому, що це доволі активні і цікаві рибки, а що найважливіше – дуже невибагливі до умов утримання та витривалі. А це мрія для новачків.

Дискус

discus

Дискуси (Symphysodon sp.)– без перебільшення культова рибка серед акваріумістів. Їх вважають найкрасивішими тропічними акваріумними рибками. Тому заслужено їх називають королями прісноводних акваріумів.

Золота рибка

gold_fish

Найшикарніші мешканці акваріумів – золоті рибки (Carassius auratus). Це справді унікальні рибки, майже як у відомій однойменній казці, є особливості їх утримання. На сьогодні є багато різновидів золотих рибок, виведених селекціонерами, – понад 100.

Кардинал

kardinal3

Кардинали (Tanichthys albonubes) – одна із найменш вибагливих акваріумних рибок, а тому є дуже популярна серед акваріумістів. Популярності цій рибці додає і неймовірна живучість, здатність вижити у складних акваріумних умовах, навіть без обігрівача.

Коридорас

kored

Сомики коридораси без сумніву належать до одних із найпопулярніших рибок. Вони активні, миролюбні, витривалі, всеїдні рибки, які люблять жити зграйками. Вони цікаві як зовнішнім виглядом, так і поведінкою.

Ктенопома

kte0

Ктенопома леопардова (Ctenopoma acutirostre) – лабіринтова рибка, яка, як і гурамі та півники, здатна отримувати кисень не лише з товщі води, а й з повітря. Без сумніву надзвичайно цікава у поведінці рибка. Це хижак, але досить обережний. Небезпечний і боязкий водночас. Ктенопома – справжній мисливець з неймовірними інстинктами.

Лабео

lab4

Лабео (лат. Labeo) – доволі приваблива рибка завдяки своїй формі, забарвленню та поведінці. Це активна і територіальна рибка, тому далеко не кожен підійде йому в якості сусіда по акваріуму. [/b]

Лорікарія

1578248736

Лорікарія (Loricaria) – миролюбні сомики-чистильники, які мають своєрідну зовнішність, чудово пристосовуються до різних умов утримання. Має подовжене тіло, на кінці якого є гострий хвіст. За цю особливість її ще називають «сомик-батіг» (Whiptail Catfish).

Ляліус

ljalius

Ляліуси (Trichogaster lalius) – популярна і цікава рибка, яка доповнить будь-який акваріум з відносно мирними і невеликими рибами. Мають мирний характер. Підійдуть як для початківців, так і для досвідчених акваріумістів.

Макрогнатус

macrognathus-aculeatus_01

Хоч їх часто навіть продавці називають в’юнами, вуграми та сомами, але макрогнатуси – це окремий рід риб. Макрогнатуси люблять зариватись у ґрунт, а на поверхні лишається лише голова. Ця незвична рибка здатна здивувати і досвідчених акваріумістів.

Макропод

mak2

Макроподи (Macropodus opercularis) – це одні з перших рибок, яких почали тримати в акваріумах. У Європі цей вид з’явився лише трохи пізніше золотих рибок. Краса та нескладність в утриманні зіграли свою роль, тому ці рибки залишились і досі популярними серед акваріумістів.

Мечоносець

mech4

Мечоносець (Xiphophorus Helleri) один з найцікавіших і найпопулярніших видів акваріумних рибок. Завдяки своєму яскравому забарвленню вони одразу впадають у вічі. Крім того, ці рибки, як і гуппі, є живородними, тому їх досить просто розводити.

Мікрорасбора галактика

galaxy-rasbora2

Мікрорасбора галактика (Danio margaritatus) – маленька рибка, яку почали утримувати в акваріумах зовсім недавно. Вона швидко встигла набути популярності завдяки невеликим розмірам, симпатичному забарвленню та не надто складним умовам утримання.

Молінезія

mols1

Молінезія або як її ще називають моллі – одна із популярних акваріумних рибок. Це живородна рибка, тому її нескладно розмножити у домашніх умовах. Така здатність плюс нескладні умови утримання особливо приваблює початківців. Цікавою особливістю молінезії, яка вирізняє її з інших живородних рибок, є можливість утримання як в прісноводному, так і морському акваріумі.

Мулистий стрибун

stribun2

Мулистий стрибун (лат. Periophthalmus barbarus) – його і рибою складно назвати, зважаючи на зовнішній вигляд та особливості поведінки. Мулистий стрибун має низку унікальних рис у зовнішній і внутрішній будові, його можна назвати перехідною формою між рибами і земноводними. Фактично вони більше схожі до амфібій.

Неон

neon77

Рибки неони надзвичайно популярні в акваріумах. Мирні і блискучі рибки додадуть привабливості будь-якому акваріуму, звичайно, де немає хижаків, які можуть їх з’їсти.

Отоцинклюс

blog-1-catfish

Отоцинклюс – це крихітний і не надто яскравий сом, однак його вважають одним із найефективніших водоростеїдів в акваріумі, подекуди більш ефективним, ніж відомий сіамський водоростеїд (САЕ).

Отіки, як їх ще називають акваріумісти, разом із креветками Амано здатні підтримувати акваріум і всі рослини у ньому чистими й охайними.

Пецилія

photo_2021-06-27_18-46-41

Пецилії (лат. Xiphophorus maculatus) – без сумніву одні з найпопулярніших акваріумних рибок, як і більшість живородних рибок. Усе через простоту утримання та розмноження, а також величезне різноманіття форм і забарвлень.

Пельвікахроміс пульхер

pe2

Пельвікахроміс пульхер (Pelvicachromis pulcher). Серед великого сімейства цихлід існують так звані карликові цихліди, тобто види, розмір яких у дорослому стані не перевищує 10 см. Завдяки цьому їх можна утримувати у відносно невеликих акваріумах з мирними рибками середнього розміру.. Бо зазвичай цихліди потребують чималеньких об’ємів.

Півник

pivnyky

Рибка півник (Betta splendens) , сіамський півень, курочка, бійцівська рибка. Красива, невибаглива, зухвала – все це про акваріумну рибку півника. Вони мають яскраве неоднорідне забарвлення. Самці, майже всіх видів півників, мають шикарні плавники.

Піранія

piranha

Піранії (Pygocentrus nattereri) з’явились в акваріумах від бажання утримувати якусь унікальну, небезпечну і відмінну від інших рибу. Піранія – риба, яка вселяє жах, що викликає інстинктивний страх у людей. Навколо піраній сформувавсь стереотип як надзвичайно небезпечних риб та кровожерливих риб, однак більшість тих чуток невиправдані. Загалом це дуже цікава риба, хоч початківцям не варто починати з них.

Платидорас

som-v-akvariume2

Сомик платидорас (Platydoras sp.) не рідко зустрічається у домашніх акваріумах. Цей симпатичний сомик має свою особливість – може видавати звуки, через що навіть отримав кличку «співаючий сом».

Плекостомус

plekostomus000

Плекостомус (Hypostomus plecostomus) – один із найбільш унікальних акваріумних риб, хоч і дуже схожий на іншого сома – анциструса. Вони обидва добре чистять акваріум від обростань. Та є суттєві відмінності, основна – максимальний розмір.

Птеригопліхт

pterygoplichthys-gibbiceps_6

На перший погляд вони дуже схожі на популярних анциструсів, та за розмірами значно більші. У цьому плані вони більш схожі на інших сомів-велетнів – плекостомусів. Йдеться про парчевих сомів птеригопліхтів. Та усі вони допомагають боротись із обростаннями в акваріумі завдяки особливостям свого рота.

Райдужниці

rad1

Райдужниці (Melanotaeniidae) – яскраві та незвичайні за виглядом зграйні рибки. Завдяки миролюбності та невибагливості зайняли свою нішу в акваріумістиці.

Расбора

rasb1

Расбори – доволі популярні серед акваріумістів. Ці зграйні рибки дуже красиво виглядають в акваріумах завдяки своєму цікавому забарвленню, та й в утриманні вони не є складними. Більшість різновидів можна рекомендувати в якості перших вихованців для початківців.

Риба-папуга

redparrot

Рибу-папугу або Червоного гібридного папугу (Red Parrot Cichlid) вперше вивели тайванські селекціонери на початку 90-х. У природі вони не зустрічаються.

Родостомус

rummy_nose_tetra

Родостомус чи червононоса тетра (Hemigrammus rhodostomus) – невелика мирна зграйна рибка з родини Харацинові. За свою цікаву зовнішність є улюбленцем акваскейперів. Творці підводних пейзажів зупиняють свій вибір на цій тетрі через специфічне забарвлення.

Сіамський водоростеїд

sae1

Водоростеїд сіамський, якого ще називають САЕ, SAE (англ. Siamese algae eater) – уже із самої назви стає зрозуміло, чим може бути корисною ця рибка. САЕ справді чудово впорається із багатьма різновидами нижчих рослин, тобто водоростями. Це його основний корм.

Скалярія

koi

Скалярії (Pterophyllum scalare – крилатий лист; angelfish» – риби-ангели) – це найбільш поширені рибки сімейства цихлід. Можна зустріти велику кількість різновидів скалярій, що відрізняються кольором, розміром та формою плавників.

Телескоп

teleskop4

Телескопи – цікаві, оригінальні та доволі популярні рибки серед акваріумістів. Це різновид золотої рибки, головною рисою якої є випуклі очі. Сама через цю особливість рибки й отримали таку назву.

Скляний сом

indischer_glaswels_zob4555

Індійський скляний сом або сом-привид має фактично прозоре тіло. Через повну відсутність пігментації луски можна розгледіти внутрішні органи рибки, більше того – крізь рибку можна побачити навіть задній план в акваріумі.

Тетра конго

57a5404e71f4882022795116c8d530c1

Тетри – зазвичай невеликі рибки, як от неони, родостомуси. Тетра конго, яка зустрічається в Африці, трохи більша за інших – до 8.5 самці і до 6 см самки. Також її ще називають райдужний конго, конголезький конго, королівський конго.

Тетрадон

tetr0

Карликові тетрадони – кумедні та милі, невеличкі, але хижі риби. Попри свій цікавий вигляд, вони ще й можуть бути чудовими помічниками у боротьбі із небажаними равликами (котушками, фізами та ін.).

Торакатум

megalechis-thoracata

Соми мешкають майже у кожному домашньому акваріуму. Окрім декоративної складової вони виконують абсолютно практичну функцію, підчищаючи залишки їжі на дні. Одним з таких популярних сомиків без сумніву є торакатум. Їх можна рекомендувати як новачкам, так і досвідченим акваріумістам.

Філомена дискова

disk

Серед зграйних рибок є цікаві екземпляри такі як дискова філомена балон або червоноока моенкаузія (Moenkhausia sanctaefilomenae).

Фловер хорн

horn

Фловер хорн – результат гібридизації багатьох риб. Досі достеменно невідомо, яких саме. Їх приховують під виглядом комерційної таємниці. Ця цихліда має точно непересічну і дещо дивну зовнішність, також вирізняється цікавою поведінкою.

Цихлазома

cihlazomy5

Це велика хижа, але надзвичайно цікава риба для немаленьких акваріумів. Цихлазомам, як і всім цихлідам, притаманна різка територіальність та інтелект. Кожен різновид, а деколи і конкретні особини мають свої особливості та темперамент. Та початківцям краще з них не починати.

Чорний ніж

apter1

Більшість риб схожі між собою за формою, та є такі, що доволі суттєво відрізняються. Одною таких риб без сумніву є чорний ніж або аптеронотус білокаймовий (Apteronotus albifrons), ще його називають чорний принц. Досить цікава і оригінальна рибка, хоч і досить рідкісна у домашніх акваріумах.