Анциструс – корисний сом-присоска

Анциструс – цього сома по-різному називають – сом-присоска, риба-прилипала, чистильник. А загалом це справжній помічник у вашій штучній водоймі. Анциструсів варто заводити практично у будь-якому прісноводному акваріумі. Він чудово чистить скло, коряги, каміння від обростань. Хіба для наноакваріумів менше 10 л ця рибка буде завелика і тут може бути від неї більше шкоди.

Зовнішній вигляд Анциструса

Звичайний анциструс має темний колір і початківці можуть не відчути особливого естетичного задоволення. Та насправді – це надзвичайно цікава і корисна рибка. Крім того є красиві вуалеві форми.

Анциструси покриті цятками на темному тлі – чорними або світлими, іноді сірими з червоними вкрапленнями.

Саме слово анциструс походить від давньогрецького – agkistron, що означає ріг. Вони отримали свою назву за вирости, які утворюються у дорослих самців на голові.

Ці вирости нагадують бороду або густі колючки. Якийсь час ці вирости використовували, щоб відрізняти різні види анциструсів, але як виявилося, що окремі особини можуть мати різну кількість виростів залежно від пори року.

Тому поки що реальна схема цього не вивчена. Деякі експерти пов’язують це із готовністю до нересту.

Ще одна особливість анциструсів – будова ротового апарату. Він влаштований у формі присоски, завдяки чому він чудово здирає водорості з поверхонь.

За багато років акваріумісти вивели кілька нових видів анциструсів. Насамперед це анциструс альбінос. Також є різновиди з вуалевими плавниками – як звичайний, так і альбінос.

ancistrus5

Цікаво виглядає зірковий анциструс.

ancistrus_hoplogenys_6

У той час, як інші лорікарієві, можуть вирости в акваріумі до розміру річкового монстра, акваріумний сомик анциструс залишається відносно невеликим і рідко досягає розміру понад 15 см. У невеликих акваріумах може і до 10 см не вирости .

При купівлі цих рибок, будьте уважні, бо, трапляється, коли новачкам замість анциструсів можуть підсунути молодь птеригопліхта або плекостомуса, а вони виростають суттєво більші – до 40 см.

Анциструс – незамінний помічник у боротьбі з водоростями

Насправді кожен акваріуміст рано чи пізно стикається із проблемами біологічної рівноваги в акваріумі, наслідком якої може бути поява найрізноманітніших водоростей – на рослинах, склі, корягах.

Анциструс з радістю поїдає ці всі обростання, особливо молоді рибки. До деяких різновидів водоростей вони байдужі, наприклад, як чорна борода чи в’єтнамка. Але у період боротьби з цієї гадістю в акваріумі, коли водорость стає слабкою і змінює колір, то анциструс з радістю може її доїсти.

Особливо вони люблять коряги та корчі, оскільки вони містять потрібні для їхнього травлення речовини. Буває, що коряга, яку занурили в акваріум кілька днів тому, покривається білим пухом. З цим також чудово впораються риби-прилипали.

Умови утримання Анциструса

Ці соми не потребують особливої уваги, та бажаним елементом в акваріумі повинні бути різноманітні укриття: гроти, печери і особливо корчі або пеньки.

Анциструси не люблять яскраве світло, більш активні у нічний час доби. Хоча молодь харчується фактично безперестанку. Доївши залишки корму від інших риб, соми продовжують шукати, чим би поласувати. Деколи це може стати проблемою для рослин з ніжними листками. Тому варто стежити, щоб їм вистачало їжі. Коли у вас є багато коряг, усякі обростання, то анциструсам цього буде достатньо. Та про різноманітність у їжі також не варто забувати. Вони з радістю можуть їсти свіжі огірки, гарбузи, кабачки, листя салату.

anc2
У захваті вони будуть від свіжого кокоса, йдеться про вичищену зсередини шкарлупу, зовні при цьому кокос не варто чистити, це з радістю зроблять анциструси.

Є також спеціальні таблетовані корми для донних риб, які містять необхідні їм речовини.

А загалом вони не відмовляться практично від будь-яких кормів для рибок як сухих, так і живих. Тому і у цьому плані анциструс корисна рибка, яка може попід’їдати залишки корму.

Тривалість життя за хороших умов до 6-8 років, але зазвичай гине раніше.

Сприятлива температура – 25 градусів, pH і kH бажано тримати нижче 7.

Особливості нересту

Якщо ви розраховуєте отримати потомство від своїх анциструсів, варто підгодовувати їх замороженими кормами, особливо небайдужі вони до мотиля і коретри. Трубочник теж чудово підбирають.

В акваріумі майже всі види анциструсів готові до нересту у віці близько року, коли у самців приблизно з’являються шикарні шипи. Саме за цією ознакою можна відрізнити їх від самок, у яких шипи зовсім короткі. Самці більші за самок, але останні більш округлі.

Сам нерест в анциструсів досить цікавий.

Анциструси можуть нереститися в загальному акваріумі, і доросла і добре вигодувана пара може метати ікру раз за разом упродовж всього року. В акваріумі мають бути укриття, гроти, коряги чи просто зарості. Можна тримати більше самок, ніж самців. Інакше самці можуть влаштовувати бійки за територію, бо анциструси дуже територіальні, вони швидко займають доступні укриття і б’ються з іншими самцями за їх контроль. Натомість при можливості, інші самці поїдають ікру відкладену в укритті суперника.

Цікаво, що якщо у більшості акваріумних рибок стимулом до нересту є потепління води, то для анциструсів прискорити процес може, навпаки, пониження температури.

Оптимальна температура між 20-24 ° С, dH до 20 °, рН 6-7,5.

Коли самець готовий до нересту, він починає вичищати підготовлене укриття, і відганяти від нього інших риб. Як тільки укриття готове, самець привертає увагу самки ударами хвоста.

Напевно при цьому він також вивільняє певну кількість феромонів, і допомагає цими рухами поширити їх навколо укриття. Коли самка наближається, він дозволяє їй заплисти в укриття, де вона відкладає від 25 до 100 великих жовтих ікринок, а самець їх запліднює. Далі самець проганяє самку і доглядає за ікринками, нікого не підпускаючи до них. При цьому він дбайливо обмахує ікру плавниками, забезпечуючи приплив кисню. Він не їсть аж доки з ікринок не з’являться мальки, а це може тривати 7-10 днів.

Якщо самець відмовляється доглядати за ікрою, а буває і таке, то можна відсадити ікру в окрему ємність забезпечивши достатню аерацію.

Харчуються личинки спершу використовуючи жовтковий мішок.

anc3

Мальки фактично одразу можуть поїдати обростання в акваріумі. Так їх можна підгодовувати інфузорією. Згодом в раціон можна додати корм для креветок і рослинний корм для донних риб.

Мальки ростуть швидко, і упродовж чотирьох тижнів значно підростуть і стануть мініатюрні копії своїх батьків. У цей момент, краще їх розсадити в кілька акваріумів, де вони зможуть продовжити свій швидкий ріст.

Сумісність

Анциструси – миролюбні рибки, сумісні практично з будь-якими видами декоративних риб. Їх без проблем можна утримувати як з дрібними зграйними рибками (неони, тетри, барбуси), так і з цихлідами середнього розміру.

Зазвичай навіть відносно великі й агресивні риби не чіпають анциструсів. Не останню роль в цьому грає щільний «кістяний» панцир і шипи.