Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості

Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості

Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбирають залишки корму з дна. Частина з них також доволі добре чистять акваріум від водоростевих обростань. Фактично – це акваріумні санітари. Однак за ними також доволі цікаво спостерігати. Вони без сумніву доповнюють фауну у домашньому акваріумі.

Соми пристосувалися до життя у найрізноманітніших умовах, вони досить невибагливі і витривалі.Також можуть захищатися від нападу навіть більших риб. При цьому більшість сомів мирні риби, тому будуть гарними сусідами у загальному акваріумі

Особливістю усіх сомів є те, що вони не мають луски – вона замінилась кістковими пластинами.

Сомики не надто вимогливі до аерації, оскільки у них є додаткові механізми отримання кисню – кишкове чи шкірне дихання.

Усі соми ведуть переважно нічний спосіб життя.

Загалом нараховують тисячі сомоподібних розмірами від кількох сантиметрів до кількох метрів. Ми ж зупинимось на найбільш популярних акваріумних видах.

Види сомів:

Анциструси

ancistrus-5871964_640.jpg (58.65 Kb)

Ця риба-присоска або риба-прилипала, як її ще називають, – чи не найпопулярніша серед домашніх сомів. Анциструси гарно підбирають залишки їжі після інших риб. Вони не дадуть рибці, яка здохла, довго залишатись на дні, псуючи якісь води. Також завдяки специфічній будові рота гарно зіскрібають наліт на склі і декораціях.

Анциструси полюбляють об’їдати натуральні корчі, які є джерелом целюлози, необхідної сомикам для правильної роботи шлунково-кишкового тракту.

У домашніх акваріумах ростуть до 10-15 см.Тривалість життя 6-8 років. Ростуть практично все життя.

За багато років акваріумісти вивели кілька нових видів анциструсів. Є альбіноси, а також вуалеві форми.

Дуже схожі на анциструсів, але виростають до значно більших розмірів плекостомуси і птеригопліхти.

Номерні L-соми l-fish.jpg (96.5 Kb)

Не можемо не згадати про так званих номерних сомів, які дуже схожі на анциструсів, але рідше зустрічаються в акваріумах. По-перше, вони суттєво дорожчі. А по-друге, їх просто фізично складно знайти.

Вони, як і анциструси, належать до лорікарієвих сомів, відомі серед акваріумістів як «соми-присоски» – велика група риб, що мешкають у Південній Америці. Вчені регулярно знаходять нові види і просто не встигають давати їм науковий опис. Тому, щоб хоч якось спростити ідентифікацію цих риб, їм тимчасово надають зашифровану назву – латинська літера L та відповідний номер. Власне тому їх і називають L-соми або номерні соми. Часто в акваріумних магазинах їх і називають анциструс, припусуючи L і номер.

На сьогодні уже відомо про понад пів тисячі L-сомів.

Якщо не брати до уваги забарвлення, L-соми дуже схожі. Мають потужне тіло з плоским черевцем та опуклою спинкою. Воно вкрите щільними кістковими пластинами, що створюють справжній захисний панцир.

Мають дуже різні розміри і дуже різноманітне цікаве забарвлення, яке найбільше приваблює акваріумістів.

Коридораси

korid.jpg (128.14 Kb)

Також дуже популярними серед акваріумістів є сомики коридораси. Ці рибки невтомно і завзято нуртують по дну у пошуках їжі.
Завдяки невеликим розмірам (від 3 до 12 см залежно від різновиду) вони підійдуть для акваріумів з різними об’ємами.

Коридораси – активні, миролюбні, витривалі, всеїдні рибки, які люблять жити зграйками. Вони цікаві як зовнішнім виглядом, так і поведінкою.

Мають коротке тіло, черевце сплощене, а спина опукла. Колір у різних представників роду відрізняється: коридорас крапчастий (найбільш поширений), коридорас золотистий, коридорас панда, коридорас венесуельський, коридорас пігмей, коридорас джулі та ін.

Торакатуми

megalechis-thoracata_.jpg (168.76 Kb)

Торакатуми належать до панцирних сомів – тіло вкрите кількома рядами кісткових пластинок. Мають подовжене тіло, голова трохи сплощена. Ротовий отвір направлений донизу, біля нього розташовуються дві пари чутливих вусів.

Звичайний розмір рибок – близько 12 см, але зустрічаються особини до 20 см. Усе залежить від розмірів акваріума і якості корму.

Основний колір тіла – коричневий. У молодих він світліший, у дорослих риб темнішає. По всьому тілі розкидані невеликі темні плями неправильної форми. Черевце майже біле. Зустрічається і альбіносна форма з молочним забарвленням і темними плямами на тілі.

Ці зграйні рибки краще тримати їх групами з 3-6 особин, для чого знадобиться акваріум від 100 літрів і більше.

За хороших умов живуть до 10 років.

Платидораси

platydoras.jpg (96.56 Kb)

Сомики платидораси також часті мешканці домашніх акваріумів. Цей симпатичний сом має свою особливість – може видавати звуки, через що навіть отримав додаткову назву «співаючий сом».

[p]Зазвичай має забарвлення темно-коричневе або чорне. Уздовж бічної лінії розташовані загострені кісткові пластинки, що створюють надійний «панцир» для захисту від ворогів. Спинний і грудні плавці відрізняються збільшеними першими променями, які покриті маленькими, але дуже гострими зазубринками, які легко можуть порвати сітку сачка та навіть поранити людину. Тому поводитись з ними потрібно дуже обережно, краще брати сачки більшого розміру з цупкою сіткою.

[/p]

В акваріумах зазвичай не ростуть більше за 15 см. Це справжні довгожителі – можуть прожити за хороших умов до 15-20 років.

Отоцинклюси

otocat2.jpg (53 Kb)

Один із найефективніших акваріумних водоростеїдів – отоцинклюс. Це маленький не надто яскравий, але дуже корисний сомик. Розмір варіюється від 2 до 5 см залежно від виду.

Соми отоцинклюси налічують десятки різновидів, які продаються в зоомагазинах як один вид. Macrotocinclus affinis і Otocinclus cocama (zebra oto) зустрічаються частіше. Має великі очі.

Боязкі рибки, але значно впевненіше почуваються у зграйці.

Забарвлення отоцинклюсів різноманітне й залежить від виду. Найчастіше тулуб має сріблястий колір із жовтуватим відливом і дрібними коричневими плямами.

Уздовж тіла може тягнутися широка темна смуга.

Рот видозмінений у присоску, яка дає можливість рибці утримуватися в течії води і зішкрібати водоростеві обростання на каменях, декораціях і склі акваріума.

Завдяки невеликим розмірам вони чудово підходять для наноакваріумів або рослинних резервуарів, де вони можуть допомогти контролювати ріст водоростей і сприяти загальній естетиці акваріума.

Перевернутий сом або сом-перевертень

a851.jpg (83.46 Kb)

Cом-перевертень є одним з найвідоміших різновидів сомів синодонтісів. Назву отримав завдяки плаванню догори черевцем. Така їх особливість виникла через умови середовища у природі, де вони мешкали. У природі цей сом харчується в основному комахами, що впали на водну поверхню.

Офіційна назва виду – Синодонтіс нігрівентріс (Synodontis nigriventris). Зважаючи на такий спосіб життя, у сомів цього різновиду навіть змінилось забарвлення черевця на темне, бо у більшості риб верх темний, низ білий для кращого маскування у воді від природних ворогів. Звідси й частка його назва «нігрівентріс», що дослівно означає з латинської – «чорне черевце».

Торкнулися зміни й будови очей – перевертень може спостерігати за оточуючим середовищем і над собою, і під собою. Має кремезне тіло, пласке черевце та вигнуту спинку.

Це один з тих сомів, якого важко назвати донною рибою.

Можуть виростати в акваріумі до 10 см і прожити 10-15 років за хороших умов.

Скляний сом

3-glass-catfish-in-an-aquarium.jpg (65.79 Kb)

Скляні соми отримали свою назву завдяки своєму зовнішньому вигляду. Цей Індійський скляний сом або сом-привид має фактично прозоре тіло. Через повну відсутність пігментації луски можна розгледіти внутрішні органи рибки, більше того – крізь рибку можна побачити навіть задній план в акваріумі. Через таку особливість навіть зграйку скляних сомиків буває нелегко знайти в акваріумі, особливо у травнику.

За це скляного сомика часто називають «рибою-примарою».

Розміри їх в акваріумах не перевищують 8 см. Тіло подовжене, трохи сплющене з боків.

Живуть в акваріумі до 5 років.

Пангасіуси

shark-fish.jpg (97.6 Kb)

Існують різновиди акваріумних риб, які дуже схожі на акул. Серед сомів такою рибок є є пангасіус, якого ще називають акулячий сом.

Пангасіус має витягнуте м'язисте тіло без луски з невеликою плоскою головою і великим ротом, що разом з високим і гострим, трикутним спинним плавцем і такою ж гострою верхньою лопатою хвостового плавця надає йому неймовірну схожість з акулою.

Середній розмір пангасіуса становить 50 см, а окремі особини виростають і до метра. Та у продажу часто продають молодь цих сомів – від 10 см.

Забарвлення сіро-чорне, плавники темніші.

А найбільш популярні – два види: пангасіус високоплавцевий (Pangasius sanitwongsei) та пангасіус великоокий (Pangasianodon hypophthalmus)

Перший – найбільше нагадує типову акулу. Має мускулисте тіло з великою плескатою головою та величезним ротом. Спинний плавник трикутної форми сильно витягнутий. Забарвлення тіла однотонне, сіро-чорне.

За сприятливих умов можуть жити і до 20 років.

Лорікарії

ryba-loricaria-czerwona-red.jpg (128.69 Kb)

Ці миролюбні кольчужні соми також є хорошими чистильниками. Лорікарія має подовжене тіло, на кінці якого є гострий хвіст. За цю особливість її ще називають «сомик-батіг» (Whiptail Catfish).

Розміри цих сомиків дуже різні залежно від різновиду – від 10 см до 30 см. Найбільш поширені три види: лорікарія червона, лорікарія парва і лорікарія королівська (найбільша з них – до 25 см).

Голова трикутна з невеликими очима. У самців ширша голова, на голові та грудних плавцях розвинені одонтоди – вирости у вигляді тонких щетинок.

Ротовий отвір, який перетворивсь на присоску, дозволяє рибкам триматися у водоймах із сильною течією і зішкрібати водорості. Цією особливістю вони нагадують анциструсів.

За хороших умов в акваріумі можуть жити до 8-10 років.

Червонохвості соми

sosoos.jpg (114.82 Kb)

Такого сома зустрінеш далеко не в кожного акваріуміста. А от в океанаріумах він популярний. Червонохвостий (оринокський) сом (Phractocephalus hemioliopterus) – один з найбільших сомів, яких утримують у домашніх акваріумах (до 130 см). Ріст цього сома не обмежують навіть об’єми акваріума. Має відмінний апетит і росте просто на очах. Тому акваріум для нього треба з тонну, а краще більше

Якщо не брати до уваги розміри акваріума, то ці соми невибагливі в утриманні, звикають до господаря і навіть дають себе гладити та годувати з рук.

Червонохвостий сом має витягнуте, потужне тіло. Голова велика, сплощена з широким ротом та великими очима. Ротовий отвір облямовують три пари довгих вусів – одна на верхній щелепі та дві – на нижній.

Може здатись, що це спокійний сомик, що постійно лежить на дні, однак це враження хибне. Будь-якої миті він може зробити різкий кидок і заковтнути усе, що влізе до рота.

Здатний прожити у неволі до 20 років, звичайно за хороших умов.Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Рибки, що світяться – глофіш (GloFish)
Не так давно в акваріумних магазинах з’явились надзвичайно яскраві рибки різного кольору. Це генетично модифіковані флуоресцентні рибки – Глофіш (GloFish).
Пецилії – мирні і красиві живородки
Пецилії (лат. Xiphophorus maculatus) без сумніву – одні з найпопулярніших акваріумних рибок, як і більшість живородних рибок. Усе через простоту утримання та розмноження,...
Мікрорасбора галактика – перлина наноакваріумів
Мікрорасбора галактика – маленька рибка, яку почали утримувати в акваріумах зовсім недавно. Вона швидко встигла набути популярності завдяки невеликим розмірам, симпатично...
Риба-папуга: особливості догляду та утримання
В акваріумах можна натрапити на риб найрізноманітніших форм і забарвлень. Частину з них можна зустріти у природі, але є й такі, що виникли лише завдяки допитливим старанн...
Королі акваріума – дискуси
Дискуси – без перебільшення культова рибка серед акваріумістів. Їх вважають найкрасивішими тропічними акваріумними рибками. Тому заслужено їх називають королями прісновод...
Акантофтальмус – смугаста рибка-змійка. Цікаві особливості
Акантофтальмус або пангіо – безсумнівно одна із найнезвичніших акваріумних рибок. Це мирний і цікавий вид в'юнів, який урізноманітнить будь-який акваріум.
Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Як охолодити воду в акваріумі
Більшість мешканців акваріума потребують стабільних параметрів води, особливо температури. Упродовж року температурний рівень підтримує спеціальний акваріумний терморегул...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.
Отоцинклюс – невеликий, але працьовитий сомик-водоростеїд
Отоцинклюс – це крихітний і не надто яскравий сом, однак його вважають одним із найефективніших водоростеїдів в акваріумі, подекуди більш ефективним, ніж відомий сіамськ...
Рибки, які не потребують додаткової аерації
Подекуди акваріумісти-початківці шукають витривалих і невибагливих риб, які здатні жити без особливого догляду за акваріумом. Як кажуть – щоб кинути рибу в акваріум і заб...