Пангасіус – кімнатна мініакула

Пангасіус – кімнатна мініакула

istockphoto-1281339952-612x612.jpg (45.54 Kb)

Завести акулу вдома здається чимось неймовірним. Та існують різновиди акваріумних риб, які дуже схожі на акул, і їх тримають навіть удома. Таким, очевидно, є пангасіус, якого ще називають акулячий сом.

Для акваріумістів, мабуть, неприємно буде дізнатися, що на батьківщині пангасіусів (у країнах південно-східної Азії) вони насамперед є частиною харчової промисловості. Їх м’ясо дуже ніжне, без різкого рибного запаху, та й майже без кісток.

Загалом пангасієві соми налічують велику кількість видів прісноводних сомів. Деякі з них – справжні гіганти, до 3 метрів у довжину.

У домашніх акваріумах вони з’явились зовсім недавно, усе завдяки своїй формі тіла. Вони справді нагадують мініакул

Зовнішній вигляд пангасіусів

Чим же ці соми нагадують акул? Пангасіус має витягнуте м'язисте тіло без луски з невеликою плоскою головою і великим ротом, що разом з високим і гострим, трикутним спинним плавцем і такою ж гострою верхньою лопатою хвостового плавця надає йому неймовірну схожість з акулою, за що його і називають акулячим сомом або прісноводною акулою.

Середній розмір пангасіуса становить 50 см, а окремі особини виростають і до метра. Та у продажу часто продають молодь цих сомів – від 10 см.



Власники 100-літрових акваріумів можуть помилково вважати, що такого об’єму сому буде достатньо. Варто перепитувати розміри дорослої риби, бо не усі продавці є добросовісні.

Забарвлення сіро-чорне, плавники темніші. Молодь може мати вздовж тіла темні та білі смуги, які чергуються, та з віком вони стають однотонними. Існують і альбіносні форми.

А найбільш популярні – два види: пангасіус високоплавцевий (Pangasius sanitwongsei) та пангасіус великоокий (Pangasianodon hypophthalmus)

Перший – найбільше нагадує типову акулу. Має мускулисте тіло з великою плескатою головою та величезним ротом. Спинний плавник трикутної форми сильно витягнутий. Забарвлення тіла однотонне, сіро-чорне.



Зазвичай виростає до 50-60 см, а за достатнього об’єму і хороших умов може вирости і до метра.

pangasius_sanitwongsei_3.jpg (231.47 Kb)

А от пангасіус великоокий має короткий і округлений спинний плавник і значно менший рот. Він також має менші розміри, зазвичай – 30-40 см. Ще одна важлива відмінність – їх краще тримати зграйками від 5 особин.

iridescent-shark-fish.jpg (97.6 Kb)

Догляд і утримання пангасіусів

Як ми уже наголошували, пангасіуси – ні разу не маленькі риби. Тож їм потрібні значні об’єми для утримання. Радять акваріуми від 400 літрів на особину.

Ці акулки доволі рухливі, тому їм більш комфортно буде у витягнутому в довжину акваріумі. Також варто передбачити кришку чи інші обмежувачі, бо легко може вискочити з відкритого акваріума.

Важливо! Попри свій грізний вигляд, пангасіуси дуже полохливі. Це варто врахувати, особливо при чистці акваріума. При різких звуках чи зовнішньому втручанні в акваріум соми можуть запанікувати і безладно кидатися у різні боки, натикаючись на скло, декорації чи обладнання. А це може спричинити серйозні травми. бо покрив у них дуже ніжний. Тому краще заздалегідь передбачити натуральні корчі і велике гладке каміння, а в якості ґрунту – пісок. Терморегулятори краще помістити у спеціальні пластикові кожухи, бо рано чи пізно вони просто будуть розбиті.

Очевидною є важливість хорошої фільтрації та регулярних підмін води. Пангасіус здатний дихати атмосферним повітрям і довго переносити брак розчиненого у воді кисню, та не варто цим зловживати і краще забезпечити хоч помірну аерацію.

Оптимальні параметри води для утримання: Т=22-26°С, pH=6.5-7.5, GH=3-12.




Та пангасіус може витримувати і ширші діапазони.

Акулячий сом – всеїдна рибка. Їдять дрібних риб, ракоподібних, комах, рослини. Молодь та дорослі віддають перевагу білковій їжі, а старіші – рослинній.

На відміну від більшості сомів, пангасіуси переважно беруть корм на поверхні води. А високоплавцевий взагалі ігноруватиме корм на дні. Візьме його лише, якщо іншої їжі не знайде.

Основним кормом можуть бути якісні збалансовані сухі корми у формі пластівців або плаваючих гранул.

Годують також його живою та замороженою (попередньо розморозивши) нежирною рибою, кальмарами, дрібно нарізаною телятиною, яловичим. Акулячий сом дуже ненажерливий. Тому краще годувати кілька разів на день невеликими порціями, бо навіть потужна фільтрація може не впоратись.

За сприятливих умов можуть жити і до 20 років.

Розмноження та розведення пангасіусів

Розвести пангасіусіву домашніх умовах доволі складно. Насамперед це пов’язано із розміром риб. Також майже неможливо зімітувати зміни параметрів води при міграціях, які пангасіуси здійснюють щорічно на початку літа.

Тому, зазвичай, усі пангасіуси, які є у продажу, зазвичай вирощені у мініставках країн південно-східної Азії на особливих фермах, де стимулюють нерест гормональними ін’єкціями. Там також практикують виловлення та підрощування мальків природного походження.

Статеві відмінності помітні хіба у дорослих риб. Самки більші і кремезніші, але мають світліше тіло.

Сумісність акулячих сомів

Найкраще утримувати пангасіусів у видовому акваріумі, та можуть співіснувати й з іншими спів розмірними рибами. Бо менші просто стануть кормом.

Добре уживаються з іншими великими сомами як от птеригопліхти, плекостомуси. Вони навіть бажані сусіди, бо зможуть під’їдати залишки корму з дна, до якого пангасіуси зазвичай байдужі.

Якщо об’єм достатній, то в компанію їм можна підсадити великих цихлід, чорних паку, поліптерусів.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Рибки, які не потребують додаткової аерації
Подекуди акваріумісти-початківці шукають витривалих і невибагливих риб, які здатні жити без особливого догляду за акваріумом. Як кажуть – щоб кинути рибу в акваріум і заб...
Райдужниці. Особливості утримання рибки кольорів веселки
Райдужниці – яскраві та незвичайні за виглядом зграйні рибки. Завдяки миролюбності та невибагливості зайняли свою нішу в акваріумістиці.
Дивовижні скалярії: як правильно утримувати
Скалярії – це ті рибки, які хотів б мати будь-який акваріуміст, особливо в 80-х – 90-их роках, коли їх дістали було досить складно. Незвична форма тіла і якась велична по...
Золота рибка: історія та догляд
Ця красуня – перша в історії акваріумна рибка, яку довгий час вважали вигаданою істотою з фольклору.Ще з дитинства ми з вами чули про фантастичну рибку,яка виконувала ба...
Шість основних помилок акваріумістів-початківців
Догляд за акваріумними рибками суттєво відрізняється від догляду за тими ж котиками, песиками чи папугами. Це зумовлено самим середовищем їх перебування (акваріумом), за...
Ампулярії в акваріумі: особливості утримання і розмноження
Равлики ампулярії можуть доповнити біорізноманіття у вашому акваріумі. Це чи не найбільші акваріумні равлики і вони практично одразу впадають у вічі. Вони яскраві і цікав...
Тоса-іну (японський бійцівський собака). Особливості породи
Тоса-іну — це порода собак, яка походить з Японії. Ці собаки були виведені в якості бойових собак, але сьогодні вони є популярними домашніми улюбленцями.
Ріджбек тайський. Історія походження та особливості цієї породи
Тайський ріджбек — порода походить з Таїланду, де вона використовувалася як мисливська і сторожова собака. Сьогодні тайські ріджбеки є популярними домашніми улюбленцями...
Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Як охолодити воду в акваріумі
Більшість мешканців акваріума потребують стабільних параметрів води, особливо температури. Упродовж року температурний рівень підтримує спеціальний акваріумний терморегул...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.