Астронотус – рибка з інтелектом, яка впізнає господаря

Астронотуси – цікава і досить популярна риба серед акваріумістів, та вона точно не для новачків. Як більшість риб з сімейства цихлід, астронотуси вважаються великою рибою, відповідно для них потрібен акваріум суттєво більший, ніж для дрібних риб на кшталт гуппі та неонів. Однак для тих, хто має можливість утримувати таких риб, вони точно потішать своїм виглядом та доволі розумною поведінкою. Астронотуси здатні не лише упізнавати господаря, а й дозволяють йому себе гладити.

astr2

. . . . .

Зовнішній вигляд Астронотуса

Астронотуса (Astronotus ocellatus) ще називають оскар, павине око чи водяний буйвол. Це велика цихліда, яка у природі може сягати до 45 см.

В акваріумі ж вони суттєво менші, та все рівно великі – 25-30 см. Їх розмір ще залежить від розміру резервуара, в якому вони утримуються.

Рибка має овальну форму, стисле з боків тіло. Плавці великі. Анальний і спинний плавник практично з’єднуються з хвостом, нагадуючи своєрідне «віяло». Хвостовий плавник округлий.

Голова велика, лінія чола опукла. Губи м’ясисті, у роті є невеликі зуби. За всіма ознаками – це типовий хижак.

Основне забарвлення тіла – темне, майже чорне із плямами червоно-оранжевого кольору.

Самку від самця відрізнити складно.

За хороших умов можуть жити до 15 років.

Також читайте: Золота рибка: історія та догляд

Селекціонери вивели кілька форм цих цихлід: астронотус червоний (на відміну від звичайного оранжево-червоний колір рівномірно розпорошений по більшій частині тіла, не утворюючи плям, ліній і вигинів, характерна темна пляма в основі хвоста також відсутня); астронотус альбінос (має біле тіло з яскравими помаранчевими або червоними плямами, очі рожеві або помаранчеві).

tiger-oscar2

. . . .

Умови утримання та догляд Астронотуса

Уже сам розмір цієї цихліди передбачає немаленький акваріум об’ємом щонайменше 100 літрів – і це лише на одну особину. Пара комфортно себе почуватиме в акваріумах від 400 літрів.

Для декорацій можна використати великі округлі камені, корчі. Рослини мало які зможуть залишаться. Якщо й висаджувати рослини до астронотуса, то вони мають мати дуже жорстке листя: великі ехінодоруси, анубіаси, таїландська папороть, больбітіс. Або ж штучні, яким шкоди особливої цихліда не зможе завдати

Попри те, що це хижаки, їм властиві прояви паніки, коли вони починають хаотично метатись по акваріуму. Тому краще його накривати надійною кришкою.

Астронотусу підходять параметри води з доволі широким діапазоном: температура від 22 до 30° C; кислотність (pH): 6,0 – 7,5; жорсткість (dH) від 5 до 20°.

Зважаючи на розмір риби, в акваріумі потрібна серйозна фільтрація та потужна аерація. Щотижня варто підмінювати до третини об’єму акваріума разом із сифонкою грунту.

Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок

Акваріумісти, які утримують астронотусів, кажуть, що рибки впізнають господаря і цілком усвідомлено спостерігають за всім, що відбувається в кімнаті. Рибу неважко привчити брати корм з рук, та робити це треба дуже обережно. Деякі особини дозволяють гладити себе.

Риби всеїдні, та віддають перевагу живому корму. Їдять меншу рибу, комах, їх личинки, дощових черв’яків, коників, личинок бабок, креветок, пуголовків. Можна підгодовувати сухими кормами, але тільки тими, в яких високий вміст білка.

Люблять поїсти, тому краще робити розвантажувальні дні, щоб уникнути ожиріння.

Розмноження астронотусів

Зазвичай розведення астронотусов не складає труднощів. Для пари астронотусів, які самі живуть в акваріумі, нерест – звичайна справа.

Відрізнити самця і самку можна тільки після формування пари або ж по яйцекладу самки під час нересту.

Статева зрілість настає у віці близько 2 років, коли рибка досягає розміру 10-15 см.

Також читайте: Мулистий стрибун — найдивніша акваріумна рибка

Потрібен повний спокій. Якщо буде шумно, то астронотуси можуть навіть поїсти ікру і навіть мальків.

Якщо рибки живуть у загальному акваріумі, то для нересту їх потрібно поселити у відсадки на щонайменше 150 літрів з великим плоским каменем. Якщо самець налаштований агресивно, то радять їх розсадити на кілька діб.

Стимулювати розмноження можна частими підмінами води та підвищення температури.

Якщо все добре, пара вибирає місце для нересту і ретельно очищає його. Нерест триває 4-5 годин. За цей час самка встигає відкласти до 1000 великих ікринок. Батьки обмахують ікринки плавниками і видаляють зіпсуті.

Личинки з’являються через 3-8 днів, а самостійно плавати починають на 6-11 добу.

Оскільки рибки ростуть нерівномірно, їх варто сортувати, щоб не поїли більші менших. Воду підмінювати потрібно щодня до 1/5 об’єму.

Сумісність астронотусів

Хоч астронотуси – хижаки, та не агресивні. Разом з тим меншу рибу, яка поміститься їм до рота, вони сприймуть за корм.

Найкраще для оскарів буде видовий акваріум з парою чи групою особин.

Як сусідів їм можна брати великих цихлазом, кольчужних сомів, арован, чорних паку, гібридних папуг. Та при таких сусідах потрібні величезні об’єми акваріума. Не варто утримувати з піраніями.