Як доглядати за акваріумом?

Як доглядати за акваріумом?

Для того, щоб правильно доглядати за домашніми рибками, необхідно утримувати в чистоті середовище їх проживання. А, як відомо, і в домашніх умовах, і в дикій природі, рибки живуть у воді. Тому, для того, щоб ваші вихованці довго жили, необхідно навчитися доглядати за акваріумом. Насправді є кілька нескладних правил. Отже, що потрібно робити і як правильно доглядати за акваріумами в домашніх умовах?

akvarium1.jpg (101.58 Kb)

Декому може видатись, що утримувати рибок значно простіше, ніж інших домашніх улюбленців. Однак догляд за акваріумними рибками суттєво відрізняється від утримання котиків, песиків чи хом’ячків.

Потрібно розуміти, що акваріум – це не просто резервуар з водою, а це замкнута екосистема, від стабільності якої залежить і сам зовнішній вигляд міні-водойми, і життя рибок. Та як тільки в акваріумі встановиться баланс, доглядати за ним буде легше.



Щоб рибки росли здоровими та активними і тішили наше око, потрібно виконувати певні прості правила.Головне – утримувати акваріум в чистоті.

Основні правила догляду за акваріумом

1. Не допускайте перенаселення!

Якщо ж не вдається, то варто покращити фільтрацію та аерацію, а також більш ретельно обслуговувати акваріум щотижня. У будь-якому випадку велика кількість риби у невеликому акваріумі не надто гарно виглядає. За нею складно стежити, та й самим рибкам не надто комфортно у таких умовах.

2. Щотижневе обслуговування разом з підмінами води – не більше 20-25% об’єму.

Це правило дозволить не порушувати баланс, який встановиться. Бо ж заміна більшої частини води чи повна її зміна різко вдарить по параметрах води, а відтак по усіх мешканцях акви. Така підміна дозволить освіжити воду та поповнити запас мінералів та корисних речовин. Заміняти більший об’єм води допускається при лікуванні рослин від водоростей чи рибок від хвороб.



Якщо акваріум не густо засаджений рослинами, то потрібно забирати надлишок мулу в грунті за допомогою спеціального сифону. Таку сифонку грунту проводять під час щотижневого обслуговування.

Воду можна набирати вдома з крана і дати їй відстоятись добу або хоча б 12 годин. За цей час шкідливі домішки випадуть в осад та вивітриться хлор. Якщо потрібна термінова підміна, то можна воду нагріти до 70 градусів і остудити. При нагріванні весь хлор має вивітритись.

Існують також усілякі спеціальні кондиціонери для води, які, як стверджують виробники, роблять воду з крана одразу придатною для акваріума.

При великих об’ємах акваріумів (понад 300 л і більше) і якісній фільтрації часто заливають воду просто з крана. Великий об’єм води дозволяє нівелювати шкідливі домішки.

Деякі акваріумісти тримають акваріуми без підмін, лише доливають частину води, яка випаровується. Такі акваріуми також мають право на існування, але такі експерименти можна робити хіба уже в стабільному акваріумі з дуже хорошою фільтрацією і живими рослинами. Треба розуміти усі загрози від цього.

3. Постійна фільтрація! Фільтр можна вимикати хіба при щотижневому обслуговуванні акви

Буває, що початківці вимикають фільтр на ніч через шум. Цього не можна робити ні в якому разі! У фільтрі (чи зовнішньому, чи внутрішньому) заселяються корисні бактерії, які забезпечують ще й біологічну фільтрацію. У разі вимкнення фільтра на тривалий час вони гинуть і, навпаки, забруднюють воду. Фільтр повинен бути достатньої потужності, щоб прокачувати не менше 4-5 об’ємів акваріума за годину, в ідеалі – не менше 8.




Знову ж таки треба враховувати заселеність акваріума.

Губку внутрішнього фільтру потрібно щотижня акуратно промивати виключно в акваріумній воді, злитій під час підміни. Це для того, щоб не вимити корисні бактерії. Зовнішній фільтр обслуговувати варто значно рідше, найчастіше – раз на півроку. Дехто не розбирає його роками, якщо його ефективність не зменшується.

4. Не допускати перекорму риби. Запам’ятайте – краще рибу не догодувати

Варто давати рибкам стільки корму, скільки вони можуть з’їсти за 5-10 хв. Залишки корму гниють та псують воду. Зайвий корм краще забирати. У рибок фактично відсутнє відчуття ситості, тому вони можуть їсти постійно, а це може призвести і до ожиріння. Деякі акваріумісти практикують так звані розвантажувальні дні – просто раз на тиждень не дають жодного корму. Часто це роблять у день щотижневого обслуговування акваріума, бо тоді у товщу води потрапляє мул з грунту, та й риби стресують, можуть їсти менш активно. Така профілактика лише позитивно впливає на якість води.

Це стосується дорослих рибок. Мальків годувати потрібно по кілька разів на день невеличкими порціями, інакше вони будуть погано рости і стануть затягнутими.

Можна завести ще равликів, щоб під’їдали залишки корму. Особливо корисно це для малявочників.

5. Підтримувати стабільну температуру. Для більшості риб та рослин оптимально 25-26 градусів

У теплій воді рибки краще розвиваються, вони більш активні і мають насиченіші кольори. Рослини також почувається краще у теплішій воді, аніж у холодній. Перегрів також не варто допускати. Понад 30 градусів для більшості риб – це уже критична температура.

Для підтримання стабільної температури краще придбати обігрівач з терморегулятором. При встановленні його звіряйте показники із термометром, щоб виставити оптимальні значення.

6. Стежте за будь-якими змінами в акваріумі

Хоча б раз на день підходьте до акваріума, щоб перевірити, чи немає якихось критичних змін – хвороби чи загибель риби, зайві обростання, справність обладнання. Тоді ви зможете швидко вплинути на ситуацію, щоб не допустити катастрофічних наслідків.

Хворих риб краще відсадити з акваріума, щоб недуга не поширилась на інших мешканців.

При обростаннях встановіть, що за водорость це і знайдіть оптимальний метод лікування. Якщо це звичайна нитчатка, то можна просто затінити акваріум на кілька днів. Боротьба з чорною боротьбою значно триваліший і складніший процес. Однак сама поява водоростей свідчить про збій в системі.

Також читайте: Перший запуск акваріума

Загалом сучасна акваріумістика – це значно більше, ніж просто утримання та розведення рибок. З допомогою відповідно підібраних рослин, каміння та коряг створюють дивовижні пейзажі та справжні витвори мистецтва.

А взагалі акваріумістика – це експеримент. Тому експериментуйте, але не забувайте про наслідки. І тоді зайняття цією справою приноситиме лише задоволення.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Апістограма Раміреза – ефектна карликова цихліда
Окрім великих агресивних цихлід, які потребують окремих величезних ємностей, існують і суттєво менші і спокійніші цихліди. Серед таких варто відзначити карликову рибку ап...
Арована – риба-дракон і недешевий талісман
Є риби, які у звичайних домашніх акваріумах побачиш рідко. Причиною цьому є їх розмір і ціна. Придбати її дозволити собі може далеко не кожен акваріуміст. Арована, яку ще...
Птеригопліхт парчевий: особливості утримання сома леопардового
В акваріумах великого розміру можна побачити гігантських сомів-прилипал. На перший погляд вони дуже схожі на популярних анциструсів. Та за розмірами значно більші. У цьом...
Карликовий краб з Таїланду: умови утримання мікрокраба в акваріумі
Утримання крабів в акваріумі – це ціла окрема тема. Але хочемо розповісти про невеличкого краба, швидше крабика, якого можна спокійно утримувати у домашньому акваріумі.
Вимкнули світло! Як врятувати рибу в акваріумі?
Внаслідок масштабних обстрілів росіянами енергетичної інфраструктури України у багатьох виникли проблеми з електроенергією. У деяких регіонах її вимикали планово, а в дея...
Пельвікахроміс пульхер: особливості утримання яскравої цихліди-папуги
Серед великого сімейства цихлід існують так звані карликові цихліди, тобто види, розмір яких у дорослому стані не перевищує 10 см. Завдяки цьому їх можна утримувати у від...
Сіамський кіт - історія та догляд
Сіамські коти вважаються одними з найрозумніших і допитливих серед собі подібних домашніх улюбленців. Ця порода досить непередбачувана і схильна до ревнощів. Сіамські к...
Пангасіус – кімнатна мініакула
Завести акулу вдома здається чимось неймовірним. Та існують різновиди акваріумних риб, які дуже схожі на акул, і їх тримають навіть удома. Таким, очевидно, є пангасіус, я...
Тетра конго – недооцінена красива зграйна рибка
Тетри – зазвичай невеликі рибки, як от неони, родостомуси. Тетра конго, яка зустрічається в Африці, трохи більша за інших.
Карликовий краб з Таїланду: умови утримання мікрокраба в акваріумі
Утримання крабів в акваріумі – це ціла окрема тема. Але хочемо розповісти про невеличкого краба, швидше крабика, якого можна спокійно утримувати у домашньому акваріумі.
Живородні рибки в акваріумі: популярні і маловідомі види
Ще з шкільних уроків зоології усі приблизно знають, як відбувається процес розмноження (нерест) рибок – самки відкладають ікру, яку потім запліднюють самці. Та є рибки, я...
Цихлазоми: різновиди, особливості утримання та сумісність
Одними з великих та яскравих риб сімейства Цихлід є цихлазоми. Це велика хижа, але надзвичайно цікава риба для немаленьких акваріумів. Цихлазомам, як і всім цихлідам, при...