Якщо ви тільки придбали рибок і плануєте їх запустити в уже діючий чи новий акваріум, то не варто поспішати. Неправильно запущена риба сильно стресує і може загинути. Рибок потрібно поступово акліматизувати до умов вашої акви. Для акваріумістів з досвідом ці поради навряд чи знадобляться, а от новачкам буде корисно.
. . . .
Чому не можна нових рибок одразу запускати в акваріум
Часто початківці купують рибок і вдома одразу кидають в акваріум. Після такого не усі рибки виживають, а люди нарікають на продавців, які нібито підсунули їм нездорових рибок. Звичайно, може пощастити і вся риба залишиться живою. Просто є рибки більш стресостійкі, а є ті, які просто не переносять різких змін. Однак раз спробувавши, що все закінчилось добре, наступного разу може бути інакше.
Також читайте: Як доглядати за акваріумом?
Варто розуміти, що хімічний склад води у вашому акваріумі і у продавця так чи інакше відрізняється. Поки ви доїдете додому з новими рибками, температура води у кульку (банці) також зміниться. Ці фактори суттєво впливають на самопочуття риби.
Кинувши одразу рибок у свій акваріум, ви прирікаєте їх на сильний стрес, у них може статись осмотичний шок через різницю хімічного складу води. Після такого рибки опускаються на дно, довго адаптуються, імунітет різко знижується, тому вони стають вразливим до хвороб.
Взагалі радять усю нову рибу відсаджувати у карантинник, де потримати кілька тижнів. Це роблять насамперед для виявлення можливих хвороб, щоб не заразити усю живність в акваріумі. Крім того у відсаднику риба поступово відійде від стресу, який спричинило перевезення.
Як адаптувати рибу до ваших умов
Є кілька простих правил для правильної акліматизації рибок до нового середовища, у даному випадку – до умов у вашому акваріумі.
Також читайте: Перший запуск акваріума: крок за кроком
Продавці переважно радять просто долити у резервуар з новою рибою воду із вашого акваріума у пропорції 50% на 50% і через 20 хв. запускати.
Звичайно, така адаптація краща, ніж взагалі ніякої, та все ж для риби вона екстремальна, особливо, якщо параметри вашої води суттєво відрізняються від тих, які має вода у якій ви привезли рибу. Крім того, не варто забувати про різницю температур. Якщо це літо, а температура на вулиці і у вашій акві 30 градусів, то можна знехтувати цим параметром. Однак зазвичай ця різниця сягає щонайменше 5 градусів, а це уже критично для рибок.
Тому досвідчені акваріумісти радять переводити (адаптовувати) рибу за такою схемою:
1. Вирівняйте температуру води. Найкраще пакет чи банку з рибками просто опустити в акваріум на 20 хв.
2. Після цього долийте у пакет акваріумної води, але не більше 25%. Ще через хвилин 15 доливайте невеликими кількостями ще води з акваріума і так поки відсоток акваріумної води не виросте до 50%. Дехто ці дві процедури робить одночасно – вирівнює температуру разом із додаванням води. Це можна робити, якщо різниця температур незначна. Є ще крапельний спосіб переведення. Це коли годинами буквально краплями зі шприца додають воду з акваріума, або роблять це за допомогою медичної крапельниці. При цьому риба дуже плавно адаптовується до нових параметрів води.
3. Дістаньте рибу сачком і випустіть в акваріум. Якщо ви впевнені в якості води, яку принесли разом з рибою, то можете дозволити рибкам самостійно виплисти з пакета. Для самої рибки це буде комфортніше, та існують загрози занести щось у воду.
Також читайте: Рибка Півник. Цікаві факти про незвичної краси рибку
4. Поспостерігайте за поведінкою рибок уже в акваріумі, щоб пересвідчитись, що адаптація відбулась успішно. Можна посилити аерацію і вимкнути світло – так інші рибки спокійніше сприймуть нових сусідів.
5. Важливо! Не варто одразу після запуску нової риби робити щотижневе обслуговування акваріума і давати корм.