Що потрібно для акваріума?

Що потрібно для акваріума?

aqva3.jpg (303.01 Kb)

Загалом до утримання акваріума вдома ставляться по-різному. Одні вважають це чимось надто складним, що потребує багато затрат і фінансових, і часових. Інші, навпаки, сприймають акваріум надто просто – купив банку, закинув рибу і все. Та насправді все трохи по іншому. Дуже складного у цьому немає, але потребує певних знань, які допоможуть не наробити одразу помилок. Спробуємо дати кілька важливих порад

У нетрях Інтернету можна зустріти багато порад найнеобхідніших речей, щоб завести акваріум. Та не всюди радять хоч трохи ознайомитись з чим ви матимете справу взагалі. І про деякі відмінності у догляді порівняно з котиками, песиками і хом’ячками.



aqva2.jpg (166.06 Kb) Знання

Перш, ніж купувати рибок чи акваріум, потрібно трохи почитати, щоб мати принаймні загальне поняття про акваріумістику і про потреби мешканців домашнього акваріума. Наприклад, далеко не усі знають, що золоту рибку не варто тримати у трьохлітровій банці. А ще часто купують акваріум на 20 літрів і намагаються впихнути туди побільше різних красивих рибок. А деякі можуть рости до пів метра і більше. Також варто знати, що не усі рибки сумісні між собою, усі вони потребують певних умов.

Детальніше читайте у наших матеріалах: «Як доглядати за акваріумом», «Перший запуск акваріума», «Як підготувати воду для акваріума», «Основні помилки початківців».

Якщо ви прочитали уже про акваріумістику і не передумали, тоді йдемо далі.

Акваріум

Ви маєте визначитись із розмірами і формою акваріума. Якщо місце дозволяє, то бажано брати акваріуми від 100 літрів. У такому об’ємі простіше і легше досягнути і утримувати баланс за хорошої фільтрації. Такі розміри дозволять завести і більше різноманітних підводних мешканців.



Фільтр

Фільтрація є одним із важливих елементів будь-якого акваріума. Фільтр (внутрішній, зовнішній, навісний) потрібно підбирати залежно від об’єму акваріума. Вважається, що він має прокачувати за годину 5 і більше об’ємів акваріума. Зважаючи, що часто виробники завищують потужність фільтра, а крім того з часом вона і сама падає, варто вибирати варіант із хорошим запасом.

Компресор

Більшість рибок потребують додаткового насичення води киснем. Для цього існують компресори, завдяки яким відбувається аерації води. Багато сучасних фільтрів мають вмонтовану систему аерації, навіть рух поверхні води уже насичує воду киснем. Та варто у господарстві мати окремо компресор, щоб в разі потреби його використати. При щільній посадці риби така додаткова аерація не завадить.

Декорації

Сьогоднішній асортимент акваріумної продукції дозволяє обладнати вашу домашню водойму як завгодно. Існують штучні декорації на будь-який смак – від затонулих корабликів і замків до найрізноманітніших штучних рослин.

У якості декорацій також використовують різноманітні корчі, які зазвичай роблять із коренів листяних дерев чи кущів. В акваріумі вони завжди цікаво виглядають.

Також створюють цілі композиції за допомогою великих каменів (лава, карпатський камінь).

Та акваріум із живими рослинами виглядатиме природніше і цікавіше. Він не буде статичним, пейзаж постійно змінюватиметься. Тут ви вже доглядатиме не лише за рибками, а й рослинами. А вони виконують не лише декоративну функцію, а й доволі практичну.




Рослини витягують з води зайву органіку і насичують воду киснем. Також рослини є природнім прихистком для тварин та іншої акваріумної живності.

Якщо ви надумаєте мати такий рослинний акваріум, потрібно почитати і про умови утримання рослин. А рослини мають суттєво вищі вимоги до води, освітлення та ґрунту.

Ґрунт

Ґрунт в акваріумі також є не лише декорацією. Він бере участь у багатьох біологічних процесах, які допомагають фільтрації і встановлення балансу. Оскільки ґрунт впливає на всю екосистему, для новачків бажано використовувати нейтральний ґрунт, який не виділяє у воду небезпечних речовин. Такий ґрунт краще купувати в зоомагазині. Кольорів, розмірів і форм ґрунту зараз досхочу. Також бажано брати ґрунт обкатаний, без гострих кінців, бо деякі рибки, особливо сомики, полюбляють у ньому ритись.

Для рослинного акваріуму бажано ґрунт не надто великої і не занадто дрібної фракції,щоб коріння у ньому добре почувалось. Для рослин радять ґрунти фракції 2-5 мм. Це може бути кварц, базальт, галька, гравій, пісок та ін.

Вода

Для звичайного акваріума зі штучними декораціями параметри води мають менше значення. Для більшості акваріумних риб підходить вода з-під крана, яку бажано добу відстояти. А ось рослини потребують м’якшу воду з більш менш стабільними параметрами (pH, kH, gH). Інакше вони будуть не здатні споживати макро- і мікроелементи, які є у воді, а відтак не зможуть повноцінно рости. Пом’якшувати воду можна кип’ятінням (змішуючи 50 на 50% із водопровідною), додаванням осмосної чи дистильованої води.

Обігрівач

Одним з важливих параметрів води є температура, різкі коливання якої не надто добре сприймають як рибки, так і рослини. Тому обов’язково потрібно придбати обігрівач із терморегулятором. Найбільш оптимальною в акваріумі вважається температура у межах 24 - 26 градусів. Також важливо підбирати обігрівач необхідної потужності. Вважається, що 1 Вт потужності нагрівача повинен відповідати 1 л акваріумної води. У великих об’ємах (від 300 літрів) можна використовувати обігрівачі дещо меншої потужності. У більших об’ємах вода повільніше вистигає, тож, наприклад, для півтонного акваріума може вистачати 300-ватного акваріуму. Звичайно, грає роль температура у приміщенні. у надто холодному приміщенні може знадобитись кілька обігрівачів.

Термометр

Для контролю за температурою варто придбати термометр. За його допомогою можна відкоригувати налаштування обігрівача. Існують скляні, цифрові і електронні термометри.

Освітлення

Якщо у вас лише штучні декорації і немає живих рослин, то освітлення не таке важливе. Воно потрібно хіба що для гарної картинки і щоб рибки бачили корм. Довжина світлового дня тут ролі не грає.

А от живі рослини потребують якісного освітлення певного спектру. Зараз є велике різноманіття різних спеціалізованих світильників на будь-який смак – і з можливістю регулювання освітлення, налаштування зі смартфону і т.д. Правда, вони зазвичай доволі дорогі. Якщо ви не маєте наміру вирощувати якісь складні рослини, то є широка лінійка різноманітних світлодіодних ламп і прожекторів. Для тіньовитривалих рослин їх буде достатньо.

Тривалість світлового дня у рослинному акваріумі радять від 5 до 12 годин.

Інше обладнання для акваріума

Серед іншого додаткового обладнання, яке допоможе вам доглядати за акваріумом, є сачки (більший, менший), скребок для чистки скла, сифон для щотижневих підмін води і чистки ґрунту, ножиці для підрізання рослин, довгий пінцет для садіння рослинок.

Існує також спеціальне обладнання для подачі СО2 в акваріум. Але воно досить дороге і може знадобитись, якщо ви більш серйозно почнете займатися рослинами і пробуватимете робити акваскейпи.

Рибки

Коли ви придбали вище вказане обладнання, встановили акваріум на місце і запустили його, то можна підшукати рибок, креветок, равликів, яких би ви хотіли бачити. При купівлі ретельно оглядайте живність. Рибки мають бути активні, без явних зовнішніх ознак пошкоджень чи хвороб. При підборі складу рибок враховуйте, до яких розмір вони ростуть, яких умов потребують та чи сумісні вони. Коли у вашому акваріумі уже встановився баланс, вода стала чистою, можете сміливо запускати рибок. Для новачків бажано для початку взяти якихось простіших рибок, подивитись, як вони почуватимуться у вашій акві. І поступово докуповувати уже інших рибок. Звичайно, не забудьте корм. Існують різні види сухих збалансованих кормів. Для донних рибок,таких як соми, можна додатково придбати спеціальні таблетовані корма. Також існують живі і заморожені корми. Раціон варто урізноманітнювати, тоді рибки будуть краще почуватись і яскравіше виглядати. Не забувайте, що корми повинні бути свіжі. Живі корма зазвичай певний час промивають, щоб вимити від різного роду нечистот.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Ампулярії в акваріумі: особливості утримання і розмноження
Равлики ампулярії можуть доповнити біорізноманіття у вашому акваріумі. Це чи не найбільші акваріумні равлики і вони практично одразу впадають у вічі. Вони яскраві і цікав...
Рибки мечоносці: умови утримання та цікаві особливості
Мечоносець (Xiphophorus Helleri) один з найцікавіших і найпопулярніших видів акваріумних рибок. Завдяки своєму яскравому забарвленню вони одразу впадають у вічі. Крім тог...
Неони в акваріумі. Догляд та розведення
Рибки неони надзвичайно популярні в акваріумах. Мирні і блискучі рибки додадуть привабливості будь-якому акваріуму, звичайно, де немає хижаків, які можуть їх з’їсти.
Сом-перевертень: цікаві особливості та догляд
Соми-перевертні є доволі великими представниками сомів та можуть бути чудовим доповненням у цихлідниках. Плавання догори черевцем для більшості акваріумних риб може означ...
Мечоносець санта клаус – різдвяно-новорічна рибка
У період різдвяно-новорічних свят хочеться і акваріум зробити святковим. А зробити це може допомогти не лише генеральна чистка, а й рибки з новорічною назвою – мечоносець...
Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Як охолодити воду в акваріумі
Більшість мешканців акваріума потребують стабільних параметрів води, особливо температури. Упродовж року температурний рівень підтримує спеціальний акваріумний терморегул...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.
Отоцинклюс – невеликий, але працьовитий сомик-водоростеїд
Отоцинклюс – це крихітний і не надто яскравий сом, однак його вважають одним із найефективніших водоростеїдів в акваріумі, подекуди більш ефективним, ніж відомий сіамськ...
Рибки, які не потребують додаткової аерації
Подекуди акваріумісти-початківці шукають витривалих і невибагливих риб, які здатні жити без особливого догляду за акваріумом. Як кажуть – щоб кинути рибу в акваріум і заб...