Перший запуск акваріума: крок за кроком

Якщо ви вирішили завести акваріумних рибок, то дуже важливо знати, з чого почати і як створити сприятливе середовище для їх проживання.

Запуск акваріума – це дуже важливий етап, від якого залежатиме, як далі існуватиме ваше штучне водоймище. Якщо зробити усе правильно, то проблем буде суттєво менше.

Початківці зазвичай вважають, що краще спочатку спробувати акваріум малого розміру, а тоді уже купувати більший.

Однак будь-який акваріуміст з досвідом скаже, що більший об’єм завжди кращий, бо порушити баланс складніше. У маленькому ж акваріумі на 5-10 літрів смерть навіть одної рибки може спричинити серйозні проблеми. Тому радять заводити банки від 100 літрів і більше. Звичайно, не кожен може знайти місце під такий акваріум, тому завжди треба шукати золоту середину.

Якщо ви уже придбали акваріум та обладнання до нього (фільтр, обігрівач, компресор, лампа), то не поспішайте одразу купувати рибок, як би цього не хотілось! Краще одразу дотриматись процедури запуску, щоб потім не боротись з наслідками (розвиток шкідливих водоростей та загибель риби).

Вода повинна пройти кілька етапів свого дозрівання, щоб у вашій банці встановивсь баланс.

Засипаємо грунт. Якщо немає відстояної води, то одразу можна залити воду з крана (але у такому випадку в акваріум не варто запускати жодної живності чи рослин). Якщо ж вода відстояна, то можна висадити рослинки. Зручніше це робити, коли вода лише покриває грунт.

2-1

Далі встановлюємо декорації (коряги, каміння, інше при бажанні) і заливаємо водою до верху.

Краще взяти частину води зі старого стабільного акваса або ж використати уже запущений робочий фільтр. Тоді усі процеси запуску відбудуться у рази швидше і менш проблематично.

Включаємо фільтр (внутрішній чи зовнішній), обігрівач з терморегулятором та на тиждень залишаємо акваріум в спокої. Якщо рослини уже є, то для початку світло бажано вмикати лише на кілька годин у день. Якщо рослин нема, то краще й не вмикати.

На другий-третій день вода може помутніти. Не варто цього лякатись, це звичайний бактеріальний спалах. Уже за кілька днів вода посвітлішає.

Упродовж тижня спостерігайте за змінами якості води. Вода має стати прозорою і лише тоді варто їхати по рибок.

Підбирайте сумісних рибок за поведінкою та розмірами. Також варто обрати таких, які мешкають у різних шарах акваріума – від поверхових до донних. Таким чином вони будуть спокійніше почуватись на своїх рівнях, та й корм потраплятиме рівномірно до всіх.

Вода у магазині і у вашому акваріумі може суттєво відрізнятись за своїми характеристиками (рівень кислотності, жорсткість, температура і т.д.), тому рибу потрібно поступово перевести, адаптуючи її до ваших параметрів. Для цього змішайте воду з вашою в окремій ємності (у пропорції 50% на 50%) та доведіть до температури, яка є в акваріумі. Можна цю всю процедуру зробити у тому ж купленому кульку, зануривши його в акваріум на 20 хв.

На початках варто докинути швидкоростучих рослин таких як роголисник, вони будуть витягувати поживні речовини, не даючи можливості розвитку водоростей.

Взагалі вам вирішувати, чи наповнити акваріум живими рослинами, чи обмежитись штучними декораціями. Однак акваріум з живими рослинами виглядає природніше і красивіше. Крім того рослинки відіграють важливу роль в екосистемі та підтриманні балансу в акваріумі, витягуючи з води зайві речовини, які утворюються від продуктів життєдіяльності риб, креветок та равликів. Також рослини поглинають вуглекислий газ та виділяють кисень. Таким чином створюється стабільна замкнута система.

Для початку варто взяти невибагливі та швидкоростучі рослини. Коли вони почнуть рости та виглядатимуть здоровими, тоді можна пробувати і щось складніше.

Для початку світловий день в акваріумі не варто робити довшим за 4-5 годин. Поступово тривалість можна подовжити до 8-9 годин.

zap

Вибір освітлення для акваріума та утримування рослин – це окрема тема, яка потребує детальнішого розгляду у наступних текстах.

А тут можете почитати «Як доглядати за акваріумом?»