Основою і головним середовищем проживання будь-якого акваріума є вода. Від її якості залежить, як почуватимуться рибки і рослини. Та початківці часто задаються питанням, а яку ж воду краще використати. Дамо кілька порад.
. . . .
Яка вода найкраща для акваріума
Давайте спочатку розберемо, які варіанти взагалі є.
Помилково вважати, що вода для акваріума має бути максимально очищена від усього, а ще краще – дистильована, тоді нібито там нічого не заведеться. Та насправді дистильована – це мертва вода, вона найменше підходить для природного акваріума з живими рибками чи рослинами. Хоча, якщо нічого живого там не буде, то може і підійти. Рибкам потрібно, щоб у воді була певна концентрація мікро- і макроелементів. Для рослин це ще важливіше.
Вода з річок, озер, ставків не підходить для життя акваріумних рибок. Хоча у невеличких ставках навіть утримують золотих рибок, але це завдяки неймовірній живучості цих рибок.
Вода зі свердловин та колодязна може підійти, та треба її спочатку протестити на вміст мінералів та кислотність. Також тут важливо врахувати, чи ви зможете робити щотижневі підміни саме цією водою.
Не варто використовувати бутильовану воду з магазинів, ви точно не знатимете її склад, попри написи на етикетці.
Домашні фільтри також мало підходять, хоча деколи разово можна використати. Така фільтрація мало ефективна, та й затратна.
Деякі акваріумісти підготовлюють воду методом вимороження. При цьому частина солей відходить в осад, вода стає м’якша, та при цьому багато корисних речовин залишається на відміну від способу кип’ятіння. При цьому вода також оприснюється. Зазвичай воду морозять у пластикових пляшках, потім просто чекають поки вона сама розтопиться і лише тоді нагрівають для потрібної температури. На дні при цьому має залишитись осад. Та такий метод не надто ефективний, жорсткість (gH) і рівень кислотності (pH) несуттєво знизяться. Але таку воду звтичайно можна використовувати.
Щоб цей спосіб був ефективніший, потрібно дотримуватись такої процедури. Воду потрібно морозити у широкій посудині, завдяки більшій площі вона швидше замерзає. Треба дочекатись коли замерзне лише частина води, тоді пробити лід і злити не замерзлі залишки, саме у них накопичена більша кількість солей і важких металів. А тоді розморозити лід, що залишивсь.
Метод вимороження має право на існування, але це досить трудомісткий процес. Якщо у вас акваріум до 40 л, то ще можна побавитись, та якщо це 300 і більше літрів – уявіть скільки часу доведеться витратити, щоб приготувати таким способом воду навіть для щотижневої підміни.
Також підготовлюють воду з допомогою систем очистки на основі зворотного осмосу. Суть такої фільтрації – це продавлювання молекул води чи дуже дрібнопористу мембрану. Такі фільтри здатні позбавити воду не лише солей, металів, а й запахів. Однак, по-перше, такі фільтри дуже дорогі, швидкість фільтрації повільна. По-друге, таку воду збагачують мінералами (реміналізують) і лише тоді вона придатна для природного акваріума.
Також читайте: Як правильно запустити нових рибок в акваріум
Зоомагазини наразі не пропонують якусь спеціальну підготовлену воду для акваріумів. Тому найпростіше та, напевно, найдоцільніше використовувати звичайну воду з-під крана. По-перше, вона завжди під рукою, а це важливо за необхідності термінової підміни води в акваріумі. Плюс риба звикає до певних характеристик води. Ви її можете просто вбити наливши чистої хорошої води, але з іншим гідрохімічним складом. По-друге, зазвичай більшість купленої риби і звикла до води з місцевого водопроводу.
Однак, звичайно, не бажано лити щойно набрану з-під крана воду одразу в акваріум. Вона повинна відстоятись, щоб осіли усілякі домішки, у тому числі метали, та вивітрився хлор. Зазвичай для цього достатньо доби. Є усілякі рідкі кондиціонери, які як стверджують виробники, швидко виводять хлор і важкі метали і воду з крана можна одразу лити рибкам.
Є ще один експрес-метод для швидкого виведення хлору. Можна прогріти воду до 70 градусів і дати вистигнути. Оскільки хлор летка речовина, він при цьому вивітриться. Доводити до кипіння також не варто, оскільки при цьому вбивається багато корисних речовин.
Також читайте: Як доглядати за акваріумом
Разом з тим допускається додавати в акваріум кип’ячену воду, розбавивши її з відстояною. Це може допомогти зробити воду м’якшою. Звичайна водопровідна вода в Україні зазвичай має середній рівень pH 7-7,5 і жорсткістю не вище 20.
Важливо знати, що для більшості рибок потрібна кислотність (pH) у межах 6 – 8, для більшості рослин цей показник у межах 6,5 – 7,5. Також важливим показником для рослин є карбонатна жорсткість (kH), при її високих значеннях лише дуже витривалі рослини здатні вижити. kH є своєрідним буфером, який стабілізує показники pH в акваріумі. За високих значень kH рослини просто не здатні вбирати ті поживні речовини, які є в акваріумі, зате водорості це робити можуть.
Насамперед вище йшлось про підготовку води для щотижневих підмін (20%-30%), а не при запуску акваріума.
Вода при запуску акваріума
Варто окремо зупинитись на запуску акваріума. Тут не достатньо просто відстояти воду добу, залити в акваріум і запустити одразу рибок.
Також читайте: Перший запуск акваріума
Якщо ви лише запускаєте акваріум, то воду з-під карана можна одразу залити, однак у цьому випадку щонайменше тиждень не потрібно запускати рибок, равликів та креветок, весь цей час вода повинна фільтруватись і аеруватись. У воді пройдуть важливі біохімічні процеси, має налагодитись так званий азотний цикл і лише тоді вода буде готова для запуску живності.
Щоб цей процес прискоривсь, беруть 30-50% старої води зі стабільного акваріума. Тут уже є потрібні бактерії, які суттєво допоможуть у правильному запуску вашої домашньої водойми.
Вода для травників
. . . .
Рослини ще більш вибагливі до складу води. Варто знати, що абсолютна більшість акваріумних рослин добре росте при таких параметрах води: pH = 6,5-7,5, gH < 15, kH = 4-8. Звичайно, не варто забувати про баланс світло – добрива – СО2. Апологети травників зазвичай при цьому використовують реміналізований осмос. Та це вже тема окремої розмови. Порада для початківців: спробуйте різні рослини і подивіться, які краще почуваються у вашому акваріумі, з них уже можна моделювати різні композиції.
Таким чином найкраща вода для акваріума – це набрана з крану, відстояна (12-24 год.), за потреби розбавлена з осмосною, дистильованою чи кип’яченою водою, бажано на кілька градусів тепліша за акваріумну.