Цистит – серйозне захворювання сечовидільної системи у кішок. Кожному власнику необхідно знати його симптоми і методи лікування. Захворювання сечовидільної системи займають провідну позицію в практиці ветеринарних лікарів і вимагають ретельної діагностики і часто складного лікування. Цистит у кішок дуже часто зустрічається як ускладнення при інших захворюваннях, рідше як самостійне захворювання. Регулярне спостереження за вихованцем і огляд лотка допомагають вчасно помітити початок хвороби.
Що таке цистит?
Цистит – це запалення слизової оболонки сечового міхура кішок, котів та кошенят. Щоб зрозуміти, як правильно лікувати цистит, потрібно розібратися в анатомії і фізіології органу, механізмі розвитку хвороби і численних причинах.
Анатомія сечового міхура
Сечовий міхур – це орган, що складається з гладких м’язів, покритий зсередини слизовою оболонкою. Він служить для збору сечі, виробляється нирками. Кішка відчуває, коли сечовий міхур наповнюється, і може випорожнитися. У цей момент розслабляється сфінктер, який відповідає за стримування сечі, і вона виводиться через сечовивідний канал назовні.
Класифікація циститу
Класифікація циститу досить складна. Він може бути:
- Первинним (самостійним захворюванням) або вторинним (розвивається на тлі інших хвороб)
- Гострим і хронічним
- Інфекційним і неінфекційним
- Катаральним (проста форма), гнійним (з виділенням гною, наслідком якого є вплив мікроорганізмів), геморагічним (з домішками крові)
Симптоми циститу у кішок
Гострий цистит
Симптоми гострого циститу у кішок яскраво виражені, і як правило з’являються раптово. Кішка відчуває сильний біль в області тазу, приймає неприродну позу, може вигинати спину і ходити в такому положенні. Часто облизує геніталії. Спостерігають нетримання або виділення сечі маленькими порціями. Іноді можливе виділення крові з сечею. Симптоми циститу у кастрованих котів і стерилізованих кішок такі ж.
Хронічний цистит
Ознаки хронічного циститу у котів і кішок уповільнені. Є безсимптомний період (ремісія) і загострення (коли симптоми добре помітні). У більшості випадків хронічного циститу передує недоліковані гострий цистит.
Лікування циститу у кішок
Лікування циститу відповідальний захід, його не можна проводити в домашніх умовах. Для того щоб позбутися від недуги, потрібно правильно класифікувати цистит, і почати лікування якомога раніше, в гострій стадії. Застосовують препарати для зняття болю (нестероїдні протизапальні засоби), запалення слизової оболонки сечового міхура (НПЗЗ і ГКС). Наприклад, дексаметазон при циститі у кішок. Важливо зняти спазм гладкої мускулатури, а також застосовувати антибіотики широкого спектру дії. В ідеалі лікар повинен підібрати антибіотик з урахуванням чутливості виділеної патогенної мікрофлори. У деяких випадках може знадобитися підтримуюча терапія (в/в введення розчинів) або постановка катетера, промивання сечового міхура і введення препаратів в його порожнину. На додаток до медикаментів можна вдатися до фізіотерапії і лікування травами.