Плавникова гниль в рибок: способи лікування і профілактики

Однієї з найпоширеніших захворювань акваріумних рибок є плавникова гниль. Це інфекційна хвороба, яка може виникнути у рибок з тих чи інших причин. Також в одних різновидів рибок вона може проявлятись значно частіше, ніж в інших.

Основні причини появи плавникової гнилі: недостатній догляд за акваріумом; відсутність фільтрації; підвищений рівень кислотності; неправильний температурний режим; фактори, які спричиняють стрес у рибок; гниючі рослини в акваріумі; неправильно підібраний корм.

Симптоми плавникової гнилі у рибок

Плавникова гниль у рибок швидко прогресує –  інтенсивна ерозія та поступовий розпад плавників. Тому варто її якомога швидше ідентифікувати і пролікувати. 

У молодих рибок захворювання починається з розпаду хвостових і грудних плавців. А ось в дорослої риби немає такої послідовності – процеси починаються біля країв плавників, а потім переходять до основи.

Один із перших симптомів цього захворювання – блакитно-біле помутніння плавників на їхніх краях. Згодом ця блакитно-біла облямівка розширюється і повністю охоплює плавники

Ще одним симптом завоювання є червоні смужки і плями на плавцях. Це спричиняє закупорка судин.

Згодом плавці гниють і коротшають. Особливо добре це видно у півників.

На уражених плавниках утворюються виразки, які мають біле забарвлення. Якщо рибу не лікувати, то інфекція переходить на решту поверхні тіла. Зруйновані тканини стають білястими.

При плавниковій гнилі у деяких риб мутніють очні яблука.

А загалом «плавниковою гниллю» більшість акваріумістів звикли називати будь-яке пошкодження плавників у риб. А це можуть бути просто травми, які спричинили інші риби чи гострі декорації.

Плавці також можуть псуватись і через сильну кислотність води. Тому варто хоч деколи робити тести води в акваріумі.

Як лікувати плавникову гниль у рибок

Збудником плавникової гнилі є бактерії групи Vibrio, Pseudomonas та Aeromonas. Захворювання досить швидко поширюється по акваріуму та осідає на плавцях рибок.

При виявленні перших симптомів хвороби потрібно якнайшвидше братися до лікування, бо рибка загине. Та варто відрізняти плавникову гниль від аміачних опіків. У багатьох новачків в акваріумі проблеми саме з азотистими сполуками. Тож перед лікуванням варто зробити тести на NH4, NO2, NO3. За високих концентрацій згаданих сполук лікування може бути фатальним.

Та в абсолютної більшості початківців навряд знайдуться тести для води. Тож перша порада – при виявленні найменших ознак хвороби зробити підміну води до 40% в акваріумі та підняти температури в акваріумі до 30 градусів. Можна й до 32, якщо присутні в акваріумі живі істоти можуть витримати таку температуру. Бо для більшості сомів такого робити не варто. Якщо у вас багато різної живності, а проблема лише в одної рибки, то краще її відсадити і робити лікувальні процедури уже в окремій ємності.

Також читайте: Перший запуск акваріума

Доволі часто метод з підняттям температури води допомагає, особливо на ранніх її стадіях. Якщо хвороба знову повертається після зниження температури, знайдіть першопричину і ліквідуйте її.

Разом з підняттям температури можна використовувати універсальні антибактеріальні засоби для лікування риб. А у запущених випадках – навіть рекомендовано. Однак потрібно з обережністю їх застосовувати у загальному акваріумі. Деякі подібні ліки можуть зашкодити іншим мешканцям акваріума чи рослинам.

Значну частину хвороб акваріумних рибок, у тому числі плавникову гниль, також лікують звичайною кухонною сіллю. Для цього краще робити тимчасові ванночки з розрахунку 1 чайна ложка на літр води. У такому розчині рибку можна тримати до 10 – 25 хвилин. При цьому варто включити аерацію і спостерігати за станом рибки. 

Сіль також використовують для профілактики інших риб, але в меншій концентрації – третину і половину чайної ложки на літр води. У такій ванні можна протримати рибок до години.

Не дуже добре сприймають сіль практично усі соми. Хоча їх також лікують у сольових ваннах, але менш концентрованих.

У боротьбі з інфекцією можуть допомогти звичайні аптечні ліки.

Зокрема, можна взяти усім відомий левоміцетин (для дорослих) і застосувати його з розрахунку – одна таблетка на 20 л води. Для цього ліки ретельно перетирають,

розчиняють отриманий порошок у невеликій ємності, а тоді вже виливають в акваріум. Варто врахувати, що левоміцетин розчиняється доволі погано.

Кожні три дні потрібно замінювати до 30% води в акваріумі та додавати нову порцію ліків. І так поки стан хворих риб не покращиться.

Також для лікування застосовують стрептоцид, Біцилін-5 та Бісептол-480.

Як запобігти появі плавникової гнилі у рибок

Для профілактики плавникової гнилі, а також багатьох інших хвороб у рию, потрібно стежити за станом акваріумом, не забувати про регулярні підміни води, фільтрацію, аерацію.  

Також читайте: Як доглядати за акваріумом?

Збудники плавникової гнилі водяться у величезних кількостях у природних водоймах, звідки вони можуть потрапляють у наші акваріуми разом із неякісно обробленим камінням, корчами та рослинами. Вони також є у кормі, водних рослинах.

Збудників можуть занести рибки, які не пройшли карантин та профілактику.

Тому нових рибок краще не кидати одразу у загальний акваріум, нехай посидять кілька тижнів на карантині.