Рибка Півник. Цікаві факти про незвичної краси рибку

Рибка Півник. Цікаві факти про незвичної краси рибку

pivnyky.jpg (173.87 Kb)

Рибка півник, сіамський півень, курочка, бійцівська рибка. Красива, невибаглива, зухвала – все це про акваріумну рибку півника. Вони мають яскраве неоднорідне забарвлення. Самці, майже всіх видів півників, мають шикарні плавники. Є одними з найпопулярніших рибок у новачків акваріумного світу, а також у професіоналів, які розводять красиві селекційні форми, виставляючи їх на конкурси.

За що півників прозвали бійцівськими рибками

Розваги дітвори Сіаму (нині – Таїланду) здавна було виловлювання рибок-півників і влаштування риб’ячих боїв. На початку XIX століття саме у Сіамі почали схрещувати диких півників з метою вивести особливо агресивну породу. Стимулом до цього була агресивна поведінка рибок один до одного.



ribka.jpg (71 Kb)

Зовнішній вигляд півників

Зовні півники суттєво змінились з часу їх появи в акваріумах. У дикій природі півники узагалі не яскраві та непримітні, своє забарвлення вони використовують, щоб відлякувати хижаків і залучати партнерів.

Та екземпляри, вирощені у неволі, вирізняються найрізноманітнішими кольорами і формами. Звичайно, особливо красиві самці.

Луска зазвичай не має кольору, а справжній колір риби насправді походить від пігментних клітин (хроматофорів), розташованих у самій шкірі.

Фактичні кольори рибок багатошарові. Щоб отримати півника певного кольору, спочатку потрібно позбутись інших, які накладаються зверху, шляхом селекційного розведення. Верхній колір синій, далі червоний, потім чорний і жовтий.



Уже виведено понад 70 видів півників. Розрізняють їх за формою, розміром плавників і кольором.

Найбільш популярні селекційні різновиди бійцівських півників: вуалехвості, дельтахвості, гігантські чи королівські, круглохвості та ін.

Півники мають рот, спрямований догори, тож їжу вони насамперед споживають з поверхні.

У середньому довжина тіла 7,5 сантиметрів. Його обтічна форма корпусу дозволяє плавно та без зусиль ковзати у відкритій воді. Тіло риби вкрите лускою, яка накладається одна на одну, як черепиця на даху будинку.

Умови утримання

Півник – належить до лабіринтових, які у процесі еволюції набули новий орган – так званий лабіринт, який дозволяє дихати безпосередньо атмосферним повітрям, а не отримувати кисень, пропускаючи воду через зябра.

Півники витривалі рибки, в природних умовах живуть в мутних, замулених, безкисневих рисових полях. Однак є мінімальні вимоги для утримання.

Не слухайте продавців, що це унікальна рибка, яка може жити навіть у стакані. У рисовому полі, наприклад, відбуваються різні біохімічні процеси, які чистять воду від аміаку, нітритів та нітратів. У склянці з водою ці процеси відсутні, тому отрути накопичуються, імунітет рибки слабшає і вона гине.

Тому у штучних водоймах, як акваріуми, потрібні щотижневі підміни води і постійна якісна фільтрація.

Півників можна утримувати у невеликих ємностях – від 10-15 літрів і більше. На особину треба 3 літри води. Хоч рибки здатні жити в невеликих об’ємах, але не забувайте про біологічну рівновагу, яку все ж простіше тримати у більших акваріумах.

Дуже не рекомендують, щоб в акваріумі були якісь дзеркальні поверхні. Наприклад, дехто робить задню стінку акваріума дзеркальною. Це може закінчитись для рибки смертельно, оскільки вона сприйматиме себе як конкурента і битиметься об скло.




Температура води має бути на рівні 24-28 градусів. Можуть переносити нетривале пониження температури до 18 градусів.

До параметрів води також не вибагливі, та все ж варто дотримуватись рівня жорсткості (gH) від 4 до 15, кислотності (pH) від 6 до 7,5.

Аерація не є необхідною, оскільки рибка може дихати повітрям з поверхні води. При цьому потрібно слідкувати, щоб поверхня води не була повністю заросла рослинами, щоб півник міг піднятись.

У їжі також невибагливі – споживають як сухі, так і живі корми.Та намагайтеся урізноманітнити раціон – чергувати види кормів, щоб зберегти здоров'я та забарвлення на високому рівні.

Живуть приблизно 3 роки за хороших умов.

petush_fish_3.jpg (134.58 Kb)

Особливості розмноження півників

Самці відрізняються від самок більш яскравим забарвленням і довгими плавниками. Це особливо помітно у штучно отриманих декоративних форм. Крім того, статевозрілі чоловічі особини абсолютно нетерпимі один до одного.

Нерест півника може відбуватись як у загальному акваріумі, так і в нерестовику довжиною від 25 см і рівнем води 10-15 см.

Відсадник беруть без грунту, з приглушеним освітленням, з темною підкладкою і декількома кущами дрібнолистих рослин, у тому числі і плаваючих. Параметри води для нересту: жорсткість 4-15°, рн 6.0-7.5, температура 26 - 29°с.

Для успішного розведення бійцівської рибки на нерест необхідно брати пару, у віці 6-8 місяців. У цей час самці ще не мають розкішних плавників, зате вони дуже активні, а у самок якраз наступає статева зрілість.

Перед нерестом самця і самку розсаджують на кілька тижнів та годують живими кормами. Спочатку у нерестовик поміщають самця, який починає освоюватися. Коли він починає будувати пінне гніздо, до нього підсаджують самку з ікрою. Наявність ікри у самки можна визначити по округленому черевцю.

pet.jpg (93.31 Kb)

Самець обвиває тіло самки, запліднює ікру і тут же ротом захоплює ікринки і поміщає їх в пінне гніздо.

Самка метає від 100 до 600 ікринок, після чого її одразу відсаджують. Самець залишається доглядати за ікрою, підбираючи ту, яка випадково випала з гнізда. Інкубаційний період складає 1-2 діб. Мальки починають плавати через 3-5 діб. У цей час з нерестовика самця відсаджують теж. Рівень води знижують до 5 см. Стартовий корм: планктон, інфузорії, коловертка.

До третього місяця у самців півника стають помітні вуалеві плавники і в акваріумі починаються перші поєдинки. Тому необхідно відсортувати самців.

Сумісність

Категорично не бажано садити двох самців в одну ємність, зазвичай це може закінчитись загибеллю однієї з рибок. У загальному акваріумі самців можна утримувати разом хіба при використанні розділювального скла, ну або хіба об’єм акваріума має кілька сотень літрів.

Власне через такий характер в акваріумних магазинах напевно лише півників садять в окремі ємності.

Разом з тим, попри славу бійцівської рибки, вони не є небезпечними для інших риб. Також не варто садити їх разом з більшими агресивними рибами, особливо цихлідами (астронотус, Фловер хорн, риба-папуга та ін.) чи піраніями.

Спокійно вживаються з живородними рибками, даніо, неонами, тернеціями, родостомусами, кардиналами, коридорасами, расборами.

Барбуси можуть пощипувати плавці, особливо це стосується вуалевих форм.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Астронотус – рибка з інтелектом, яка впізнає господаря
Астронотуси – цікава і досить популярна риба серед акваріумістів, та вона точно не для новачків. Як більшість риб з сімейства цихлід, астронотуси вважаються великою рибою...
Рибка чорний ніж – нічний хижак. Особливості та умови утримання
Більшість риб схожі між собою за формою, та є такі, що доволі суттєво відрізняються. Одною таких риб без сумніву є чорний ніж або аптеронотус білокаймовий (Apteronotus al...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.
Як доглядати за акваріумом?
Для того, щоб правильно доглядати за домашніми рибками, необхідно утримувати в чистоті середовище їх проживання. А, як відомо, і в домашніх умовах, і в дикій природі, ри...
Живородні рибки в акваріумі: популярні і маловідомі види
Ще з шкільних уроків зоології усі приблизно знають, як відбувається процес розмноження (нерест) рибок – самки відкладають ікру, яку потім запліднюють самці. Та є рибки, я...
Сом торакатум. Специфіка догляду та розведення
Соми мешкають майже у кожному домашньому акваріумі. Окрім декоративної складової вони виконують абсолютно практичну функцію, підчищаючи залишки їжі на дні. Одним з таких...
Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Як охолодити воду в акваріумі
Більшість мешканців акваріума потребують стабільних параметрів води, особливо температури. Упродовж року температурний рівень підтримує спеціальний акваріумний терморегул...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.
Отоцинклюс – невеликий, але працьовитий сомик-водоростеїд
Отоцинклюс – це крихітний і не надто яскравий сом, однак його вважають одним із найефективніших водоростеїдів в акваріумі, подекуди більш ефективним, ніж відомий сіамськ...
Рибки, які не потребують додаткової аерації
Подекуди акваріумісти-початківці шукають витривалих і невибагливих риб, які здатні жити без особливого догляду за акваріумом. Як кажуть – щоб кинути рибу в акваріум і заб...