Як міняти воду в акваріумі і як часто

Коли йдеться про підміну води в акваріумі, далеко не всі акваріумісти, а особливо початківці, роблять це правильно. Тут є кілька бачень, але свіжа вода потрібна для будь-якого акваріума.

Як не треба міняти воду в акваріумі

Любителі, які завели акваріум більше як елемент декору, а не як частинку живої природи, зазвичай просто дивляться на зовнішній вигляд акваріума і вирішують, коли пора міняти воду. Якщо вода уже мутна і багато бруду зібралось, то просто замінюють усю воду, при цьому перемивають ґрунт (а то й проварюють), чистять усі декорації, миють акваріум. А тоді заливають повністю нову воду і чекають наступного разу, коли акваріум перетвориться на болото.       

Про якийсь біобаланс при такому підході говорити не доводиться. Щоразу при таких діях – це просто новий запуск акваріума. А це великий стрес для риб та рослин і далеко не всі з них його переживуть.

Візьмемо умовного бізнесмена, який вірить у різного роду забобони, і твердо переконаний, що золота рибка в офісі – то до грошей. І зазвичай це невеличкий круглий акваріум, який стоїть на робочому столі. Хоч золоті рибки доволі живучі, однак у такому обмеженому просторі вони просто труяться своїми ж відходами. Однак золота рибка має бути! Банку промивають, купують нову страждалицю, яка тішить око бізнесмена, поки не відмучиться. І так по колу…

Якщо ви не хочете робити подібних помилок, радимо почитати про догляд за акваріумом та про важливість налагодження азотного циклу

Також читайте: Перший запуск акваріума

Як робити підміни води в акваріумі 

Заміну усієї акваріумної води роблять лише у крайніх випадках. Наприклад, коли є потреба у повному перезапуску акваріума. Це буває, коли тривалий час за акваріумом ніхто не доглядав. Або якась хвороба «покосила» усю рибу. Хоча навіть у таких випадках треба дивитися до кожного випадку індивідуально.

Тому, коли ми говоримо про те, як міняти воду в акваріумі, то йдеться лише про часткову, а не масштабну її підміну. У такому разі вдається зберегти той баланс, який уже є в акваріумі.

При регулярних підмінах замінюють до 20% води, забираючи сифоном з дна продукти життєдіяльності акваріумних мешканців, відгнилі рештки рослин і т.д. Якщо ґрунт дуже замулений, то можна його просифонити. Щоразу це робити не потрібно, особливо, якщо у вас є багато засаджених рослин.  

Якщо в акваріум багато риби, а ще й якщо вона доволі велика, то підміни можна робити більшими – 30%, а то й 40-50%.

Підміни робляться насамперед для того, щоб прибрати надлишки органіки, та поповнити мікро- та макроелементи, необхідні для рослин.

Воду використовують зазвичай відстояну, набрану з крана централізованого водопостачання. Звичайно, можна брати воду з джерел чи криниць. Однак бажано обрати воду якогось одного типу – якщо вже берете з-під крана, то нею і робіть подальші підміни. Бо найбільше риби і рослини не люблять різку зміну параметрів води. 

Також читайте: Як підготувати воду для акваріума

З якою періодичністю міняти воду в акваріумі 

Прийнято, що часткову обміну води з паралельним обслуговуванням акваріума роблять щотижня. Дехто практикує – раз на 10 днів. Тут вже ви самі маєте визначитись, як зручніше. Якщо в акваріумі немає перенаселення і налагодився хороший баланс, то може бути достатньою підміна і раз на 10 днів.

Деякі акваріумісти практикують не часткову підміну води, а лише долив замість тої, яка випарувалась. Дехто так робить за браком часу, інші – для експерименту. А є й такі, що вважають саме такий підхід правильним, мовляв, саме він є найбільшим природним.

Тут варто зважати, що при випаровуванні усі солі, мінерали та інші елементи, які були у воді, залишаються в акваріумі. При доливі звичайної води (не дистильованої, не осмосної і не кип’яченої) замість випаруваної твердість води (gH, kH) зростає і накопичуються інші елементи. Якщо у вас травник, то такий підхід може не надто добре відобразитись на рослинах. Тому варто врахувати це і доливати принаймні м’якшу воду.

Попри це, існують акваріуми роками лише на доливі, у яких рибки чудово себе почувають і гарно все росте.

Акваріумістика – це можливість експериментувати. Тож обирайте той варіант, який вам буде більш зручним.