Обігрівач в акваріумі відіграє не менш важливу роль, ніж інші аксесуари, як от фільтр чи аератор. Поговоримо про те, як правильно його підібрати для конкретного акваріума.
Для чого потрібен акваріумний обігрівач
Не усі любителі акваріумістики, особливо початківці, серйозно ставляться до обігріву акваріумів, мовляв, нащо рибкам ще й воду гріти, он в озерах, річках і так плавають, а вдома і то тепліше… Воно ніби і так, але не зовсім. Не варто забувати, що більшість рибок, які ми звикли бачити в акваріумах, – тропічні. А в умовах тропіків природна температура коливається від 24 до 32 градусів.
Акваріумний обігрівач необхідний насамперед для того, щоб підтримувати сталу температуру в акваріумі, не допускаючи її надмірного зниження. Зазначимо, що це потрібно не тільки для рибок та інших акваріумних мешканців, а й для рослин, та й загалом для самого середовища.
Також читайте: Як доглядати за акваріумом?
Оптимальна температура для більшості акваріумних риб та рослин коливається у межах 24 – 26 градусів.
При постійній температурі без різких коливань усі процеси в акваріумі відбуваються більш стабільно, що забезпечує стійкий біобаланс. А різкі перепади температурного режиму не тільки погано впливають на рибок, а й спричиняють появу шкідливих мікроорганізмів.
Також читайте: Чому мутніє вода в акваріумі?
Крім того, підвищення температури до 30 градусів дозволяє боротись з деякими недугами рибок, як от плавникова гниль.
Звичайно, є деякі рибки, які здатні переносити наднизькі температури. От, наприклад, золоті рибки не потребують теплої води. Можуть спокійно жити і при 10 градусах. Якщо в акваріумі живить тільки вони, то часто такі банки навіть не обладнують обігрівачами. Знову ж таки треба дивитись, де саме стоїть акваріум і наскільки у тому місці різко змінюється температура води. Бо різких перепадів не любить жодна риба.
Які різновиди акваріумних обігрівачів існують і який обрати
Оскільки ми розібрались у важливості акваріумних обігрівачів, то тепер розглянемо, які ж вони бувають.
За способом встановлення обігрівачі бувають внутрішні і зовнішні.
Серед внутрішніх є електромеханічні з терморегулятором, електронні та нагрівальні кабелі (встановлюються під шар ґрунту).
Зовнішні: проточні та нагрівальні килимки. Проточні моделі встановлюють на шланг за зовнішнім фільтром. Такі нагрівачі мають власний термостат та блок управління та автоматизації. Зручність таких моделей у тому, що вони не займають місця в акваріумі. Однак вони зазвичай дорожчі за внутрішні моделі.
Нагрівальні килимки встановлюють переважно під невеликими акваріумами чи тераріумами.
Найбільш поширеним є скляний внутрішній обігрівач з вмонтованим терморегулятором. Температуру встановлюють на обігрівачі спеціальним повзунком. Вона зазвичай підтримується на постійному рівні з точністю до 1°С (точність залежить від виробника).
Обігрівач підбирають залежно від літражу акваріума – з розрахунку 1 Вт на 1 літр води.
Скажімо, якщо ваш акваріум 100 літрів, то підійде обігрівач на 100 Вт. Менш потужний обігрівач може не достатньо прогрівати воду, а більш потужний може призвести до загибелі риби, якщо з якихось причин вмонтований терморегулятор зламається.
Важливо! Необхідно мати окремий акваріумний термометр, щоб контролювати виставлену температуру.
Небезпека таких обігрівачів у тому, що скляна колба може розбитись, чи при обслуговуванні, чи в самому акваріумі, особливо, якщо там є велика агресивна риба. У продажу можна знайти такого типу обігрівачі зі спеціальними пластиковими хомутами, які убезпечують прилад від пошкоджень, а акваріумних мешканців від можливих опіків.
Деякі фільтри обладнані обігрівачами.
Існують також обігрівачі без терморегулятора. Переважно вони призначені для мініакваріумів. Такі обігрівачі постійно гріють, тому їх треба також підбирати під певний об’єм акваріума.
Серед таких малих обігрівачів також є з USB-кабелем, які можна під’єднати як до блоку живлення, так і до повербанку.
Є також окремо терморегулятори з термодатчиками, які занурюються в акваріум і вимикають під’єднаний прилад при певній виставленій температурі.
Тож зі всього асортименту акваріумних обігрівачів обирайте той, який вам найбільше підійде, враховуючи об’єм акваріума та мешканців, які у ньому житимуть.
Кілька правил користування акваріумними обігрівачами
- Завжди вимикайте обігрівач при обслуговуванні акваріума та підмінах води. Це потрібно із точки зору техніки безпеки і задля правильного його функціонування;
- Регулярно звіряйте виставлену температуру на обігрівачі з показником термометра;
- Обігрівач потрібно встановлювати у місці, де є постійний потік води, щоб вода прогрівалась рівномірно. Потрібна постійна і хороша циркуляція води особливо у великих акваріумах. Її забезпечують фільтри і насоси;
- Не користуйтесь несправним обігрівачем!