
Чому мутніє вода в акваріумі?

Часто у нетрях соцмереж та акваріумних форумах можна зустріти питання «Чому мутна вода в акваріумі?». Задають це питання зазвичай акваріумісти-початківці, які ще не до кінця розібрались у біологічних процесах, що відбуваються в акваріумі. Вони шукають простих відповідей. Рішення може бути і справді простим, якщо встановити причину помутніння.
Насамперед варто не забувати, що акваріум – це замкнута біологічна система, тому будь-які зміни (підміна води, перекорм, зупинка фільтрації, мертва рибка) можуть швидко порушити рівновагу.
Варто також встановити, за яких обставин помутніла вода. Якщо у вас щойно запущений акваріум, то помутніння води – це нормальний процес. Це так званий бактеріальний спалах, який зазвичай проходить за 3-4 дні, деколи може тривати до тижня, а то й до місяця.
Помутніння води може спричиняти грунт, тому його варто дуже добре промивати. І навіть після цього він може ще якийсь час «фонити». Та якщо це нейтральний спеціальний акваріумний грунт, то ця муть відфільтрується.
Якщо ж у вас мутна вода тримається місяцями, то тут варто шукати іншу причину.
Дехто робить так звані розвантажувальні дні раз на тиждень, коли взагалі не годують рибок. В акваріумі із живими рослинами – це не проблема, рибка знайде, що перекусити. Та краще рибу годувати помірно щодня або й кілька разів на день невеличкими порціями. Золоте правило акваріумістики – краще рибу не догодувати, ніж перегодувати.
Якщо ви встановили, що причиною помутніння може бути надмірне годування, то можна зробити разову часткову підміну (до 30%) із хорошою сифонкою грунту і кілька днів не давати жодного корму. Після цього одразу стане зрозуміло, чи проблема у перекормі.
Коли така процедура не дала результату, зверніть увагу на фільтрацію. Фільтр повинен пропускати через себе 6 і більше об’ємів вашого акваріума. Буває, що цей показник виробники штучно завищують, тому завжди краще брати із запасом. Також перевірте, як сильно забивається губка за тиждень.
Ще однією з причин мутної води може стати банальне перенаселення акваріума. Якщо накидати у 10-літровий акваріум зграйку золотих рибок, то жодна фільтрація вам не допоможе. Коли купуєте рибок, враховуйте, що вони ростимуть, хтось ще на 5 см, а хтось і на пів метра.
Також читайте: Чому вмирають рибки в акваріумі
Буває, що у вас місяцями була кришталево чиста вода, а тут різко трапилось помутніння. Тут згадуйте останні маніпуляції, які робили з акваріумом. Може пересаджували рослини, сильно ворушили грунт, через що піднявся мул… Чи встановили новий гарний корч або ж великий камінь…
Причиною помутніння може стати навіть надто велика підміна води, яка викличе бактеріальний спалах як при запуску. Різка зміна параметрів води впливає і на рослини, Відмерлі рештки яких також можуть спричинити помутніння.
Або ж прийшли гості з дітьми, кожен з яких захотів погодувати рибку…)
Також читайте: Шість основних помилок акваріумістів-початківців
Ще зараз модно в акваріум лити різноманітну отруту для боротьби з водоростями (сайдекс, альгіцид і т.д.). Врахуйте, що процес ліквідації обростань супроводжується гниттям і не лише водоростей, а й деяких рослин.
Якщо ж у вас вода позеленіла і стала, як зелений чай, то тут уже причина не лише у зайвій органіці, а й у надлишку світла.

Таке явище ще називають цвітінням води, викликане бурхливим розмноженням одноклітинних зелених водоростей, зазвичай евглени зеленої.

Ця водорость існує у будь-якому акваріумі, однак у дуже малих непомітних кількостях, та якщо їй дати багато світла вона множиться у геометричній прогресії. При цьому страждають вищі рослини і порушується біологічна рівновага. Таке цвітіння трапляється при тривалому яскравому світлі. А таке буває, якщо ваш акваріум поруч з вікном і на нього потрапляє пряме сонячне проміння. Або ж освітлення в акваріумі включене цілодобово.
Знову висвітлити воду допоможе часткова підміна води (до 30%) і повне затінення акваріума світлонепроникною тканиною на 4-5 днів. При цьому риб не годують. Після цього варто зробити ще раз підміну води із видаленням решток рослин та водоростей.
Тому в акваріумістиці не варто переборщувати з кормом, водою і кількістю живності.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!









