Чому вмирають рибки в акваріумі?

Чому вмирають рибки в акваріумі?

ryba.jpg (430.01 Kb)

Часто початківці, які лише завели акваріум, стикаються із проблемою масової гибелі рибок. Дехто списує це на «погану» рибу і недобросовісного продавця. У результаті купують нову порцію рибок, а ситуація повторюється з разу у раз. Багато хто після такого, не розібравшись у причинах, просто розчаровується і закидає справу.

Тому варто спочатку дещо розібратись у процесах, які відбуваються в акваріумі і лише тоді заводити рибок.

Хочеться тут згадати одну кумедну історію. Молода білява дівчина попросила у професійних акваріумістів обладнати їй акваріум, але закріпити його на стіні як картину, такий собі скрінсейвер з рибками. Фахівці порадились і зробили усе як просила дівчина. Вона була дуже задоволена.



Та через місяць обурена білявка прийшла скаржитись, що рибки на «картині» чомусь перестали рухатись. Знічені акваріумісти починають розпитувати, що та як:

- А фільтр постійно був увімкнений?

- Так, навіть губку регулярно промивала.

- Воду підмінювали?

- Звичайно, щотижня!

- Аерація працювала?

- Ае... що?

- Ну, булькало в акваріумі?

- Так! Дуже багато бульок було!

- Гм... Може з кормом щось... А чим годували рибок?

- ... А їх ще й годувати потрібно було???

Схожих ситуацій можуть багато розповісти акваріумісти зі стажем. Так от, щоб ваш акваріумний досвід не перетворювавсь на анекдоти, дамо кілька порад.

Насправді існує багато причин, чому помирає риба.



Насамперед, прогляньте оці тексти «Перший запуск акваріума: крок за кроком» та «Як доглядати за акваріумом»

Так от, основні причини гибелі рибок:

1. Брудна і погана вода

2. Перенаселення

3. Перекорм та неякісний корм

4. Хвороби, які часто бувають наслідком брудної води і перекорму

5. Несумісність рибок із сусідами

Давайте розберемо кожен пункт для кращого розуміння.

Вода

Зважаючи, що вода – це головне середовище проживання риби, тож найчастіша причина мору може бути саме у ній. Вода має постійно фільтруватись, мати постійну температура у межах кількох градусів та має бути достатньо насичена киснем.

Різка зміна параметрів води – це критично для більшості мешканців акваріума. Така зміна може відбутись при щотижневих підмінах (не варто міняти понад 30% ємності), при подачі у воду вуглекислого газу, при додаванні нових декорацій (каміння, гротів і корчів).

Також читайте: Як підготувати воду для акваріума

Не варто забувати про правильне переведення (адаптацію) нових рибок. Якщо ви сьогодні заселили нових рибок, а наступного дня побачили сумну картинку в акваріумі, то найімовірніше вони не змогли пристосуватись до нових умов.

Частими причинами гибелі риби є отруєння азотистими сполуками, до яких належать аміак, нітрити та нітрати. Отруєння трапляється, коли концентрація одного із з'єднань досягає небезпечно-високих значень. Це може трапитись навіть тоді, коли ви чистите акваріум, поворушили за дуже грунт, піднявся мул, відповідно у воді різко збільшилась концентрація небезпечних для риби сполук. Також це трапляється, коли фільтр перестав працювати (забивсь чи зламавсь). Гниття рослин також може спричинити насичення води шкідливими речовинами.

Якщо це отруєння такого роду, то його можна визначити за такими симптомами: випинаються очі, рибки ніби задихаються і тримаються біля поверхні. У запущених випадках відбувається пошкодження зябер, які стають коричневими і не в змозі поглинати кисень.




Якщо гине лише один вид риби, то причина може бути власне у параметрах води – затверда чи зам’яка вода, рівень кислотності. Що для одних риб терпимо, то для інших – критично. Тому тут варто дізнатись умови утримання риб і перевірити, чи ваші – відповідають їм.

Перенаселення

Дуже часто бажання початківців вмістити усіх гарних, симпатичних і цікавих рибок в свій 20-літровий акваріум виливається у банальне перенаселення. А більшість рибок, куплених у магазині, ще ростимуть, що ще більше ускладнить проблему. Чим це загрожує? Щонайменше рибі некомфортно, коли їй мало місця, вона постійно стресує. Через перенаселення може початись кисневе голодування, особливо, якщо немає додаткової аерації. Продукти життєдіяльності риб не встигають перероблятись у доступну для рослин форму. Відтак, можливе отруєння вищевказаними шкідливим сполуками, хвороби і т.д.

Тому не варто перетворювати акваріум у банку зі шпротами!

Перекорм

Ми виокремили це в окремий пункт, бо саме неконтрольована годівля рибок стає причиною псування води, а відтак загибелі рибок. Часто це відбувається, коли за акваріумом доглядає уся велика сім’я – діти, батьки, бабці друзі і т.д. Кожен ж хоче погодувати рибок, бо ж хіба може їм вистачити «отої маленької щіпки корму». У результаті залишки корму загнивають, псуючи воду. Якщо це відбувається регулярно, то і результат буде закономірний.

Рибу варто годувати 1 - 2 рази на день невеликими порціями. При цьому корм вона має з’їдати за 5 - 10 хв. Залишки бажано прибирати. Мальків потрібно годувати значно частіше, але й догляд за таким акваріумом має бути іншим – частіші підміни води і прибирання.

Неякісний корм

Стежте за терміном придатності корму. Протерміновий чи корм сумнівного походження також є причиною гибелі риби. Живі корми потрібно давати з особливою обережністю. Наприклад, трубочник потрібно тиждень часу промивати перед тим, як давати рибкам. Не усі знають, але його виловлюють у дуже брудних місцях, тому й потрібна така профілактика. У домашніх умовах краще використовувати морожені корми, куплені у перевірених магазинах.

Несумісність рибок із сусідами

Коли ви підбираєте рибок в акваріум, обов’язково перевірте, наскільки вони будуть уживатись один з одним. Хтось може вирости і просто з’їсти сусіда, а хтось активно скубтиме вуалеві плавники. Навіть серед рибок одного виду бувають смертельні сутички за територію. Наприклад, півників самців краще не садити в один акваріум. Часто територіальні рибки просто не допускають до корму самців свого ж виду. Від постійного стресу та голоду вони просто гинуть.

Хвороби рибок

Якщо ви помітили на рибці (рибках) якісь пошкодження, дивні нарости, зміну кольору, то це може бути ознакою хвороби. У такому разі краще одразу відсадити рибку або ж проводити відповідне лікування у загальному акваріумі з дотриманням рекомендацій. Деколи достатньо просто зробити підміну води та підняти температуру.

Існує чимало хвороб, на які хворіють рибки і це тема окремої розмови, та є найбільш поширені. Зазвичай початківці «грішать» на продавців, мовляв, продали хвору рибу і вона здохла ще й заразила інших. Та часто буває, що рибка може захворіти саме у вашому акваріумі – від стресу, різкої зміни параметрів води і т.д.

В ідеалі усіх нових рибок потрібно садити на кілька тижнів у спеціальні карантинники, щоб поспостерігати за нею, її станом та поведінкою. Якась інфекційна хвороба може «вилізти» і через тиждень. Та, звичайно, далеко не у всіх є відповідні ємності вдома, а садити у 3-літрову банку на три тижні точно не варіант. Тому краще купувати рибу у перевірених продавців і одразу обирати активних рибок зі здоровим виглядом та насиченим забарвленням.

Ця профілактика, звичайно, суттєво допоможе, але не вбереже рибу на 100%. Тому кожному акваріумісту варто знати про найпоширеніші.

Наприклад, брудна вода провокує як отруєння аміаком, плавникова гниль та водянку.

Крім того, акваріумні рибки можуть хворіти на такі хвороби:

• іхтіофтіриоз («манка»)

• грибкові інфекції

• гексамітоз або диркова хвороба

• виразки;

• витрішкуватість;

• оксамитова хвороба;

• розлад повітряного міхура;

• плоскі (зяброві, шкірні) черви.

Та фактично усі причини гибелі риби між собою так чи інакше пов’язані. І все фактично впирається у помилки при обслуговуванні акваріума та догляду за рибками. Рибки помирають не так часто у чистому збалансованому акваріумі, за хорошої фільтрації та щотижневих підмінах води.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Креветки макробрахіуми: догляд, розведення та сумісність
Креветок в акваріумах зазвичай утримують або окремо, або з невеликими та нехижими рибами. В іншому випадку вони стають лише кормом. Та є й такі креветки, які здатні не ли...
Апістограма Раміреза – ефектна карликова цихліда
Окрім великих агресивних цихлід, які потребують окремих величезних ємностей, існують і суттєво менші і спокійніші цихліди. Серед таких варто відзначити карликову рибку ап...
16 цікавих фактів про акваріумних рибок
Люди заводять акваріуми вдома з різних причин – хтось для дитини купує, хтось використовує як елемент дизайну, комусь просто сумно на карантині, дехто реально захоплюєтьс...
Цихлазоми: різновиди, особливості утримання та сумісність
Одними з великих та яскравих риб сімейства Цихлід є цихлазоми. Це велика хижа, але надзвичайно цікава риба для немаленьких акваріумів. Цихлазомам, як і всім цихлідам, при...
Рибки, що світяться – глофіш (GloFish)
Не так давно в акваріумних магазинах з’явились надзвичайно яскраві рибки різного кольору. Це генетично модифіковані флуоресцентні рибки – Глофіш (GloFish).
«Райська рибка» макропод
Макроподи – це одні з перших рибок, яких почали тримати в акваріумах. У Європі цей вид з'явився лише трохи пізніше золотих рибок. Краса та нескладність в утриманні зіграл...
Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Як охолодити воду в акваріумі
Більшість мешканців акваріума потребують стабільних параметрів води, особливо температури. Упродовж року температурний рівень підтримує спеціальний акваріумний терморегул...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.
Отоцинклюс – невеликий, але працьовитий сомик-водоростеїд
Отоцинклюс – це крихітний і не надто яскравий сом, однак його вважають одним із найефективніших водоростеїдів в акваріумі, подекуди більш ефективним, ніж відомий сіамськ...
Рибки, які не потребують додаткової аерації
Подекуди акваріумісти-початківці шукають витривалих і невибагливих риб, які здатні жити без особливого догляду за акваріумом. Як кажуть – щоб кинути рибу в акваріум і заб...