Яскраві ляліуси: умови утримання та розведення

lyaliusa

Ляліуси – популярна і цікава рибка, яка доповнить будь-який акваріум з відносно мирними і невеликими рибами. Мають мирний характер. Підійдуть як для початківців, так і для досвідчених акваріумістів.

Зовнішній вигляд

Ляліуси належать до лабіринтових рибок – їх особливий орган лабіринт дозволяє заковтувати і використовувати для дихання атмосферне повітря.. У молодому віці доволі схожі на гурамі, родичами яких вони і є. Правда, гурамі виростають дещо більші. Як і гурамі, ляліуси мають видозмінені черевні плавники, які нагадують тонкі нитки. Завдяки цим чутливим ниточкам вони орієнтуються у каламутній воді.

Це відносно невеликі рибки, самці в акваріумі виростають до 7,5 см, самки не більші 6 см. Мають вузьке, стисле з боків тіло.

Різниця у статях очевидна. Самці забарвлені набагато яскравіше, їх спинний і анальний плавники більш загострені. Самки на їх фоні виглядають тьмяніше, їх луска сірувато-зелена з малопомітними смужками.

Існує кілька колірних варіацій ляліуса: червоні, блакитні та ін.

ljalius2

ljalius5

ljalius3

Догляд і утримання

Для утримування ляліусів не потрібен великий акваріум, зважаючи на їх розміри. На пару рибок достатньо 20-літрової банки. Звичайно, у більших об’ємах рибки почуватимуться ще краще. Ляліуси дуже полохливі, тому краще встановлювати акваріум у тихому місці і обов’язково мати покривне скло чи кришку.

При інтенсивному світлі рибки виглядають особливо яскраво.

Завдяки здатності дихати атмосферним повітрям додаткова аерація їм не потрібна. А от хороша фільтрація бажана, однак без сильної течії, бо ляліуси не надто сильні плавці.

На фоні темного грунта ляліуси виглядатимуть біль контрастно і цікаво. Варто передбачити місця,де б рибки могли ховатись у разі потреби. Ляліуси полюбляють плавати у заростях рослин.

Утримувати можна невеликими групами з переважанням самок, щоб уникнути сутичок самців.

Оптимальні параметри води для утримання: T= 24-28°C, pH = 6.0-7.5, GH = 4-15.

У природі ляліуси харчуються комахами, їх личинками, мальками риб та планктоном. Як і гурамі здатні полювати на комах, що літають над водою. Вони просто випускають струмінь води і збиває комаху.

Загалом рибка не є надто вибаглива до корм, але раціон бажано різноманітний. При цьому варто враховувати, що рот у ляліусів невеликий, тож і корм має бути відповідний. Можна годувати кілька разів на день невеликими порціями.

В акваріумі живуть у середньому до 4 років. За хороших умов часом живуть і до 7 років.

Розмноження ляліусів

Зважаючи на чіткі статеві відмінності, знайти самку і самця досить легко. Розводити досить легко.

Насамперед потрібен правильно оформлений нерестовик об’ємом не менше 40 л води. стовб води у ньому має бути у межах 15 см. Рибки пристосувалися жити у досить широкому діапазоні параметрів води, але в ідеалі вода повинна бути м’яка і нейтральна. Обов’язково потрібно передбачити укриття для самки, бо самці ляліусів можуть бути доволі агресивні. Неготову самку вони здатні забити до смерті.

Температуру води піднімають до 26-28 °С. Як і в гурамі, нерест починається з побудови гнізда. При цьому у його побудові беруть участь і самка, і самець. Гніздо складається з бульбашок і скріплене частинами плаваючих рослин (річія, ряска та ін.). Окремі пари здатні звести великі гнізда, які можуть займати четверту частину поверхні води і мати висоту до 1 см. При всій удаваній крихкості, подібні гнізда досить міцні та здатні зберігати форму навіть після завершення нересту.

Після створення гнізда починаються шлюбні танці, самець запрошує свою обраницю до нересту. Ікра відкладають прямо у воду, де запліднюється самцем і спливає на поверхню.

Як у півників, самець збирає ікринки у гніздо і охороняє його. Самку у цей час краще відсадити.

Личинка проводять кілька днів у гнізді, а вже через тиждень готова пливти самостійно. Після цього уже і самець тут зайвий, бо може скуштувати своє дрібне потомство на смак.

Сам нерест організувати не так складно, а от, як кажуть професійні акваріумісти, «підняти» малька уже складніше. Мальки ляліуса гинуть у перші дні за недостатності їжі. А їдять вони науплії артемії, інфузорію.

Годувати молодь потрібно кілька разів на день. При цьому потрібно стежити за якістю води. Згодом також варто сортувати молодь за розміром. Бо більші мальки можуть поживитись своїми меншими братами.

Сумісність ляліусів

Ляліуси чудово уживаються у загальних акваріумах з більшістю інших рибок. ТА не варто підсаджувати їх до великих агресивних риб, особливо – цихлід.

У просторому акваріумі в якості сусідів підійдуть: живородки (гуппі, мечоносці, пецилії, молінезії), скалярії, гурамі, вишневі барбуси, райдужниці, лабео, коридораси, анциструси.

Непрості стосунки у них з півниками. Останні часом вважають ляліусів конкурентами. Можливо, це через їх яскравий вигляд.

І навіть у видовому акваріумі варто садити більше самок. У єдиній парі надто активний самець здатний забити самку.