Рибки мечоносці: умови утримання та цікаві особливості

Рибки мечоносці: умови утримання та цікаві особливості

mech4.jpg (44.88 Kb)

Мечоносець (Xiphophorus Helleri) один з найцікавіших і найпопулярніших видів акваріумних рибок. Завдяки своєму яскравому забарвленню вони одразу впадають у вічі. Крім того, ці рибки, як і гуппі, є живородними, тому їх досить просто розводити.

Зовнішній вигляд

Як можна здогадатися з назви, ці рибки мають одну цікаву особливість – хвостовий плавник у вигляді меча. Правда, мечем володіють лише самці. Саме за цією ознакою легко визначити стать рибки.

У природних умовах самці досягають довжини 10 см (без «меча»), самки 12 см. У акваріумах мечоносці досягають таких розмірів за дуже хороших умов. Зазвичай розмір – 6-8 см.

Селекціонери вивели безліч різновидів мечоносців усіляких кольорів та форм.



У природі ж мечоносці мають оливково-сіре забарвлення з однією або кількома поздовжніми смужками червоного кольору. Самці мають яскравіше забарвлення, ніж самиці.

Виведені різновиди мечоносців можуть мати червоне, чорне, помаранчеве жовте та інше забарвлення. Найпопулярніше – червоне з чорним хвостом.

mech6.jpg (131.68 Kb) mech9.jpg (146.46 Kb) mech5.jpg (110.21 Kb) mech10.jpg (67.75 Kb) mech11.jpg (91.56 Kb)

Умови утримання

Мечоносці досить витривалі, але значно краще себе почувають у якісній воді та в більших об'ємах, бо є досить рухливими рибками. Оптимальна температура води для них – 24-26 градусів. Витримують тимчасове пониження температури до 16 градусів та значні коливання жорсткості води – від 8 до 25 градусів. Показники кислотності краще тримати в межах 7-8.

Не перебірливі у харчуванні. Їм підходять сухі, живі та морожені корми.



Можуть об’їдати водорості.

Акваріумісти зі стажем радять використовувати кришку чи покривне скло в акваріумах із мечоносцями. Найчастіше можуть вистрибнути самці, самки менш активні у цьому плані.

Попри свою активність рибка доволі мирна. З сусідами аналогічного розміру вживається добре, нікого не чіпає.

Не надто подобається їм присутність більш рухливих сусідів, наприклад, барбусів.

При утриманні мечоносців в одному акваріумі варто розраховувати, щоб було більше самиць, ніж самців. Тоді напруга між самцями буде меншою.

За хороших умов живуть до 5 років.

Розмноження мечоносців

Зважаючи, що мечоносці живородні рибки розмножуються вони доволі просто. Єдина пересторога – це вчасно відсадити самку в окрему ємність із великою кількістю рослин чи жмутком субстрату, щоб вберегти мальків від поїдання. Як і у випадку з гуппі, у цих рибок батьківські інстинкти слабо розвинуті.

Цікаво відбувається залицяння мечоносця до самки. Він робить різкі поступальні рухи поруч з нею. Виглядає – ніби він орудує мечем.

mech13.jpg (245.33 Kb)

Після цього уже за 4-5 тижнів самка готова дати потомство. Суттєво збільшене черевце та чорна пляма біля анального отвору – ознак, що пора відсаджувати майбутню матір. Самку можна і залишити у загальному акваріумі. Якщо ваша банка густозаселена і немає багато хижих риб, є шанси, що вони виживуть і виростуть.

mech12.jpg (117.38 Kb)

Якщо ж хочете отримати якомога більше мальків, самку варто відсадити в окрему ємність. Забезпечити аерацію і ефективну фільтрацію.




Для прискорення процесу можна підняти температуру до 27-28 градусів. Рівень кислотності не вище 6-7.

Кількість мальків у самки залежить від її розмірів та віку і коливається від 15 до 100 і більше за один раз.

mech14.jpg (172.75 Kb)

Мальки у мечоносців досить великі порівняно з багатьма іншими рибками, у тому числі живородними. Їм підходить будь-який корм, навіть звичайний сухий. Але білковий м’ясний корм суттєво прискорить ріст мальків. із задоволенням вживають нематод, артемію, порізаний трубочник.

Звичайно, як і будь-якій іншій рибці, варто корм давати різний.

Цікаві факти про мечоносців

Умови природного середовища, у якому проживали мечоносці, надали їм певних особливостей.

1. Формування статі мечоносців залежить від температури води: при температурі води близько 30 ° самців стає суттєво більше, при температурі близько 20 ° С – навпаки.

2. Самки мечоносця можуть міняти стать. Буває, що навіть після пологів у рибки виростає меч і вона стає повноцінним самцем. Таке трапляється при малій кількості самців або ж взагалі їх відсутності. У такої рибки виростає меч і через певний час він здатний продовжувати свій рід. Зворотного процесу (від самця до самки) не буває.

3. Мечоносці різних порід можуть довільно схрещуватися між собою. Унаслідок такого змішування може народитись абсолютно новий, не схожий на інших за забарвленням або формі плавників мечоносець.

4. Мечоносця зараховують до родини пецилієвих. У природі існує ще. Кажуть, що в умовах акваріума зелений вид мечоносця може схрещуватися з пецилією. У результаті виходять чорні, червоні, жовті та плямисті мечоносці. Деякі акваріумісти кажуть, що схрещення можливе і з іншими породами мечоносця.

Сумісність мечоносців з іншими рибками

Мечоносці сумісні практично з усіма невеликими мирними рибами. Серед найкращих сусідів називають такі: усі живородні рибки (гуппі, молінеїі, пецилії), тетри, мінори, тернеції, даніо, коридорас, анциструс, скалярії та ін.

Мечоносці несумісні з агресивними і великими рибами, які будуть на них полювати, наприклад з цихлідами.

Не варто тримати в одному акваріумі з лабео, які є територіальними рибками і сприймають мечоносця-самця, як конкурента, бо він схожий на них за продовгастою формою тіла.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Рибка Півник. Цікаві факти про незвичної краси рибку
Рибка півник, сіамський півень, курочка, бійцівська рибка. Красива, невибаглива, зухвала – все це про акваріумну рибку півника.
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Топ-10 найдивніших акваріумних рибок
Коли більшість людей чує щось про акваріумних рибок, то зазвичай уявляє золоту рибку у круглому акваріумі чи гуппі з мечоносцями, ну або скалярій з неонами. Та різноманіт...
Мулистий стрибун – найдивніша акваріумна рибка
Його і рибою складно назвати, зважаючи на зовнішній вигляд та особливості поведінки
Як правильно запустити нових рибок в акваріум
Нових рибок потрібно поступово акліматизувати до умов вашого акваріума.
Як підготувати воду для акваріума
Основою і головним середовищем проживання будь-якого акваріума є вода. Від її якості залежить, як почуватимуться рибки і рослини. Та початківці часто задаються питанням, ...
Тоса-іну (японський бійцівський собака). Особливості породи
Тоса-іну — це порода собак, яка походить з Японії. Ці собаки були виведені в якості бойових собак, але сьогодні вони є популярними домашніми улюбленцями.
Ріджбек тайський. Історія походження та особливості цієї породи
Тайський ріджбек — порода походить з Таїланду, де вона використовувалася як мисливська і сторожова собака. Сьогодні тайські ріджбеки є популярними домашніми улюбленцями...
Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Як охолодити воду в акваріумі
Більшість мешканців акваріума потребують стабільних параметрів води, особливо температури. Упродовж року температурний рівень підтримує спеціальний акваріумний терморегул...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.