Райдужниці. Особливості утримання рибки кольорів веселки

rad2

Райдужниці – яскраві та незвичайні за виглядом зграйні рибки. Завдяки миролюбності та невибагливості зайняли свою нішу в акваріумістиці.

На історичній батьківщині (архіпелаги Тихого й Індійського океанів) райдужниць називають «дітьми Сонця, що сходить». Усе тому, що їх активна життєдіяльність починається саме у ранкові години на сході сонця. Рибки у цей час переливаються всіма кольорами веселки.

Зовнішній вигляд

Райдужниці (Melanotaeniidae). З латинської «темна смуга», що вказує на особливість забарвлення – смугу, яка проявляється в усіх райдужниць.

Мають подовжене і трохи сплюснуте з боків тіло, яке звужується до голови. У середній частині мають характерний «горбик». Очі великі та виразні.

Довжина рибок варіюється від 4 до 12 см залежно від виду. Самці зазвичай більші і яскравіші за самок.

Забарвлення райдужниць дуже різноманітне, але у більшості випадків поєднуються кілька кольорів, які відливають кольорами веселки. Особливо яскравим забарвлення стає зранку, до вечора воно поступово тьмяніє.

Також читайте: Топ-6 невибагливих акваріумних рибок

Поблідніння може вказувати і на стрес, причини якого бувають різними – погана якість води чи агресивні риби.

Найбільш поширені різновиди райдужниць: райдужниця неонова, райдужниця Боесмана, райдужниця трисмужкова, райдужниця бірюзова.

Догляд за райдужницями

Зважаючи, що усі райдужниці є зграйними рибками, в акваріумі їх варто селити групами по 6-10 особин. Акваріум має бути об’ємом 80 – 100 літрів. Дуже бажано, щоб він був витягнутий у довжину, бо райдужниці неймовірно рухливі.

Також потрібна кришка чи покривне скло, щоб вони не вистрибнули з акваріума.

Акваріум потрібно обладнаний потужним фільтром і компресором. Важливо щотижня підмінювати воду.

Також читайте: Чи можна виключати фільтр в акваріумі на ніч?

Почуваються добре за таких параметрів води: Т=22-25°С, pH=6,0-7,5, GH=8-16.

Вони невибагливі у харчуванні, та не варто забувати про різноманітний раціон. Склад корму безпосередньо впливає на забарвлення риб, тому рекомендується використовувати тільки якісні продукти.

Розмноження райдужниць

Райдужниці можуть розмножуватися як у загальному, так і в окремому акваріумі. Та, звичайно, отримати максимальне потомство можна хіба в окремому нерестовику.

За тиждень або два до планованого нересту рибок розсаджують і добре годують.

Нерестовий акваріум має бути обсягом не менше 60 літрів з рівнем води не більше 35 см. На дно вкладають велику кількість дрібнолистих рослин. Необхідно забезпечити цілодобову аерацію. Самця та самку висаджують у нерестовик і поступово піднімають температуру до 28 °С для стимуляції ікрометання.

Сам нерест триває 2-3 дні. За цей час самка може виметати до 300 ікринок, які липкими нитками кріпляться до рослин. Після завершення процесу виробників відсаджують. Ікру, що побіліла, прибирають.

Інкубація триває 4-7 днів, а самостійно харчуватися мальки райдужниць починають через 7-12 днів. У перші дні життя мальки потребуватимуть мікрокорму, наприклад, інфузорій.

Забарвлюватися вони починають у віці один-півтора місяці.

Статева зрілість настає у 7-12 місяців.

Сумісність

Райдужниці – жваві, але мирні рибки, тому і сусідів потрібно підбирати відповідних.

Також читайте: Як доглядати за акваріумом?

Дуже гарно вони виглядають у видових акваріумах. Поєднання різних видів райдужниць в одному акваріумі створює свій унікальний колорит.

Найкраще для утримання з райдужницями підійдуть рибки середніх розмірів: скалярії, мечоносці, моллінезії, неони, барбуси.

Та не варто селити з ними вуалевих риб, бо райдужниці, попри свій мирний характер, можуть їх покусати.

Не варто утримувати разом із великими хижими цихлідами і великими сомами.