Риба-клоун: як утримувати цікаву кумедну рибку

istockphoto-1059140910-170667a

Рибка-клоун, хоч має дуже яскравий і привабливий вигляд, але значно більшої популярності їй додав мультик «У пошуках Немо». Як відомо, головним героєм цього мультфільму і є рибка-клоун.

Рибка справді гарна, але є один суттєвий нюанс – вона живе у морських акваріумах, а його утримання дещо складніше від прісноводного. Та й дорожче у рази. Але ті, хто таки наважився зайнятись морською акваріумістикою, часто починають власне з риб-клоунів.

Зовнішній вигляд та цікаві особливості риб-клоунів

Через своє кумедне забарвлення і отримала назву риба-клоун.

Риби-клоуни, або амфіпріони (Amphiprion sp.) – рід морських риб із сімейства помацентрових.

Наразі відомо близько 30 видів амфіпріонов. Ареал у рибки-клоуна досить широкий. Водяться у водах Тихого та Індійського океанів, зустрічається біля східного узбережжя Африки, біля берегів Японії, в коралових рифах Австралії.

Мають яскраву зовнішність – насичено-помаранчеве або червоне забарвлення і характерні білі смуги на тілі. Райдужка очей яскраво-помаранчева.

Загалом це невеличкі риби, середній розмір рибок-клоунів – 7 см, окремі особини виростають до 11 см. Самки більші й агресивніші за самців.

Основне забарвлення тіла варіюється від яскраво-оранжевого до червоного і жовтого. Тіло перетинають поперечні широкі білі смуги, часто з чорною окантовкою, яка також є і на всіх плавниках.

Також читайте: Топ-10 найдивніших акваріумних рибок

Особливістю клоунів є їх симбіоз (взаємовигідне співжиття двох організмів) з отруйними актиніями, які мають щупальці з клітинами, які жаляться і здатні залишати дуже сильні опіки або навіть вбити невеликих тварин. Однак на клоунів отрута не діє, бо у процесі еволюції амфіпріони пристосувалися до виділення особливого захисного слизу, який робить рибку нечутливою до отрути актиній. Після першого доторку до актиній організм рибок-клоунів починає виробляти необхідний слиз.

Тож щупальці актиній є надійним укриттям для рибок-клоунів. За першої ж небезпеки вони ховаються серед щупалець. Саме тут клоуни почувають себе у безпеці, тому далеко від актиній не відпливають.

Одна актинія служить притулком для кількох риб. Як правило, її мешканці не пускають чужинців на свою територію.

Натомість рибки-клоуни очищають щупальці актиній від залишків їжі та вентилюють воду між ними, а також заманюють своїм яскравим забарвленням інших риб. Отак вони співіснують, допомагаючи один одному.

Риби-клоуни дуже територіальні і якщо буде мало сховків-актиній, то між рибками відбуватимуться часті бійки. Як вважають дослідники, яскраве забарвлення риб з’явилося саме як засіб попередження своїх же родичів про те, що місце зайняте.

Якщо ж актиній не достатньо чи їх немає взагалі, то рибки-клоуни поселяються серед підводних скель і в гротах коралових рифів.

Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок

Ось ще кілька цікавих фактів про амфіпріони:

1. Усі мальки рибок-клоунів народжуються самцями. Лише за певних умов, наприклад, якщо гине головна самка у зграї, один з самців стає самкою.

2. У природі клоуни живуть зграйками, на чолі яких знаходиться пара найбільших особин. Інші ж – зупиняють ріст і завжди менші основної пари.

3. Рибки клоуни видають багато звуків: клацають, бурчать і т. д.

Утримання рибок-клоунів вдома

Як ми згадували, рибкам-клоунам потрібен морський акваріум із солоною водою, прісний не підійде. Мешканці «моря» важче переживають коливання параметрів води. Тож треба за цим ретельно стежити, якщо хочете щоб клоуни довго жили і почували себе добре.

Хоч рибки невеликі, але для утримання однієї пари амфіпріонів знадобиться акваріум об’ємом від 50 літрів. Та однією парою навряд чи обійдеться, зважаючи, що це зграйні рибки. Та й може захотітись й інших рибок спробувати. Тож акваріум краще брати просторіший – від 100 літрів.

217395787_4493223074042257_3866404732551558238_n

На дно вкладають пісок, встановлюють «живі» камені – спеціальні шматки природних коралових рифів з живими мікроорганізмами і водоростями.

Ще до висадки риб радять помістити в акваріум різні види актиній. Для них потрібне яскраве освітлення. Перш, ніж підсаджувати рибок до актинії, варто переконатися, що вона здорова.

Можна замінити її коралами і морськими рослинами.

Акваріум потрібно оснастити стандартним для морського акваріума обладнанням: фільтр, піновідокремлююча колонка, помпа течії.

Потрібні щотижневі підміни води, але не більше 10% об’єму.

Оптимальні параметри води для утримання: Т = 25-27 °С, pH = 8.0, ρ (щільність) води радять тримати на рівні 1.02-1.025. Щоб визначити необхідну кількість морської солі, використовуйте додані до неї інструкції.

Середня тривалість життя у природі – близько 10 років. В акваріумах живуть ще довше. За хороших умов можуть жити до 20 років.

Риб-клоунів вважають всеїдними рибками: їдять корми як тваринного, так і рослинного походження. Підійдуть спеціалізовані збалансовані корми. Годувати радять 2-3 рази в день.

Розмноження та розведення рибок-клоунів

У природних умовах клоуни звичайно ж відкладають ікру біля актинії. В акваріумі за субстрат може бути грот або перевернутий керамічний горщик. Нерест починається увечері відповідно до місячного циклу, який стимулює активність самців. Температуру води варто підняти до 27°С.

Після ікрометання самець доглядає за майбутнім потомством. Він обмахує ікру, створюючи потік води, як це роблять сомики анциструси. Крім того, видаляє нежиттєздатні ікринки. Плодючість самки оцінюють в 400 – 1500 ікринок. Інкубація триває від тижня до 10 днів. Свою першу актинію рибки-клоуни починають шукати через 2 тижні після народження.

Як уже згадували, усі мальки народжуються самцями.

Сумісність риб-клоунів

Загалом рибок-клоунів вважають миролюбними. Та якщо місця мало, конфліктів не уникнути. Та зазвичай вони сперечаються за актинії із собі подібними.

У якості сусідів підійдуть такі морські риби: бички, рибки-метелики, хроміси, морські собачки.