
Риба-клоун: як утримувати цікаву кумедну рибку

Рибка-клоун, хоч має дуже яскравий і привабливий вигляд, але значно більшої популярності їй додав мультик «У пошуках Немо». Як відомо, головним героєм цього мультфільму і є рибка-клоун.
Рибка справді гарна, але є один суттєвий нюанс – вона живе у морських акваріумах, а його утримання дещо складніше від прісноводного. Та й дорожче у рази. Але ті, хто таки наважився зайнятись морською акваріумістикою, часто починають власне з риб-клоунів.
Зовнішній вигляд та цікаві особливості риб-клоунів
Через своє кумедне забарвлення і отримала назву риба-клоун.
Риби-клоуни, або амфіпріони (Amphiprion sp.) – рід морських риб із сімейства помацентрових.
Наразі відомо близько 30 видів амфіпріонов. Ареал у рибки-клоуна досить широкий.
Мають яскраву зовнішність – насичено-помаранчеве або червоне забарвлення і характерні білі смуги на тілі. Райдужка очей яскраво-помаранчева.
Загалом це невеличкі риби, середній розмір рибок-клоунів – 7 см, окремі особини виростають до 11 см. Самки більші й агресивніші за самців.
Основне забарвлення тіла варіюється від яскраво-оранжевого до червоного і жовтого. Тіло перетинають поперечні широкі білі смуги, часто з чорною окантовкою, яка також є і на всіх плавниках.
Також читайте: Топ-10 найдивніших акваріумних рибок
Особливістю клоунів є їх симбіоз (взаємовигідне співжиття двох організмів) з отруйними актиніями, які мають щупальці з клітинами, які жаляться і здатні залишати дуже сильні опіки або навіть вбити невеликих тварин. Однак на клоунів отрута не діє, бо у процесі еволюції амфіпріони пристосувалися до виділення особливого захисного слизу, який робить рибку нечутливою до отрути актиній. Після першого доторку до актиній організм рибок-клоунів починає виробляти необхідний слиз.
Тож щупальці актиній є надійним укриттям для рибок-клоунів.
Одна актинія служить притулком для кількох риб. Як правило, її мешканці не пускають чужинців на свою територію.
Натомість рибки-клоуни очищають щупальці актиній від залишків їжі та вентилюють воду між ними, а також заманюють своїм яскравим забарвленням інших риб. Отак вони співіснують, допомагаючи один одному.
Риби-клоуни дуже територіальні і якщо буде мало сховків-актиній, то між рибками відбуватимуться часті бійки. Як вважають дослідники, яскраве забарвлення риб з’явилося саме як засіб попередження своїх же родичів про те, що місце зайняте.
Якщо ж актиній не достатньо чи їх немає взагалі, то рибки-клоуни поселяються серед підводних скель і в гротах коралових рифів.
Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок
Ось ще кілька цікавих фактів про амфіпріони:
1. Усі мальки рибок-клоунів народжуються самцями. Лише за певних умов, наприклад, якщо гине головна самка у зграї, один з самців стає самкою.
2. У природі клоуни живуть зграйками, на чолі яких знаходиться пара найбільших особин. Інші ж – зупиняють ріст і завжди менші основної пари.
3. Рибки клоуни видають багато звуків: клацають, бурчать і т. д.
Утримання рибок-клоунів вдома
Як ми згадували, рибкам-клоунам потрібен морський акваріум із солоною водою, прісний не підійде. Мешканці «моря» важче переживають коливання параметрів води.
Хоч рибки невеликі, але для утримання однієї пари амфіпріонів знадобиться акваріум об’ємом від 50 літрів. Та однією парою навряд чи обійдеться, зважаючи, що це зграйні рибки. Та й може захотітись й інших рибок спробувати. Тож акваріум краще брати просторіший – від 100 літрів.

На дно вкладають пісок, встановлюють «живі» камені – спеціальні шматки природних коралових рифів з живими мікроорганізмами і водоростями.
Ще до висадки риб радять помістити в акваріум різні види актиній. Для них потрібне яскраве освітлення. Перш, ніж підсаджувати рибок до актинії, варто переконатися, що вона здорова.
Можна замінити її коралами і морськими рослинами.
Акваріум потрібно оснастити стандартним для морського акваріума обладнанням: фільтр, піновідокремлююча колонка, помпа течії.
Потрібні щотижневі підміни води, але не більше 10% об’єму.
Оптимальні параметри води для утримання: Т = 25-27 °С, pH = 8.0, ρ (щільність) води радять тримати на рівні 1.02-1.025. Щоб визначити необхідну кількість морської солі, використовуйте додані до неї інструкції.Середня тривалість життя у природі – близько 10 років. В акваріумах живуть ще довше. За хороших умов можуть жити до 20 років.
Риб-клоунів вважають всеїдними рибками: їдять корми як тваринного, так і рослинного походження. Підійдуть спеціалізовані збалансовані корми. Годувати радять 2-3 рази в день.
Розмноження та розведення рибок-клоунів
У природних умовах клоуни звичайно ж відкладають ікру біля актинії. В акваріумі за субстрат може бути грот або перевернутий керамічний горщик. Нерест починається увечері відповідно до місячного циклу, який стимулює активність самців. Температуру води варто підняти до 27°С.
Після ікрометання самець доглядає за майбутнім потомством. Він обмахує ікру, створюючи потік води, як це роблять сомики анциструси. Крім того, видаляє нежиттєздатні ікринки. Плодючість самки оцінюють в 400 – 1500 ікринок. Інкубація триває від тижня до 10 днів. Свою першу актинію рибки-клоуни починають шукати через 2 тижні після народження.
Як уже згадували, усі мальки народжуються самцями.
Сумісність риб-клоунів
Загалом рибок-клоунів вважають миролюбними. Та якщо місця мало, конфліктів не уникнути. Та зазвичай вони сперечаються за актинії із собі подібними.
У якості сусідів підійдуть такі морські риби: бички, рибки-метелики, хроміси, морські собачки.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!









