Апістограма Раміреза – ефектна карликова цихліда

Окрім великих агресивних цихлід, які потребують окремих величезних ємностей, існують і суттєво менші і спокійніші цихліди. Серед таких варто відзначити карликову рибку апістограму Раміреза, яка має яскраве райдужне забарвлення і поза сумнівом є однією із найкрасивіших цихлід.

apistograma1

Окрім дивовижного зовнішнього вигляду популярність цієї цихліди також зумовлена невеликими розмірами та не агресивною поведінкою. До того ж вона не риє грунт і не пошкоджує рослин, що для цихлід особлива рідкість.

Свою назву цихліда метелик отримала на честь колумбійського дослідника Амазонки, відомого імпортера акваріумних рибок Мануеля Вінсента Раміреза. Власне він уперше побачив і зловив цю рибку в експедиції 1947 року.

Спочатку цихліду віднесли до роду Apistogramma і лише наприкінці 20 століття визначили, що вона таки належить роду Mikrogeophagus. Та попри це, перша назва рибки більше прижилась у середовищі акваріумістів.

Зовнішній вигляд апістограми

Апістограма Раміреза (Mikrogeophagus ramirezi) – прісноводна променепера рибка з родини Цихлові. Ця карликова цихліда має розмір не більше 7 см. Її ще називають цихліда-метелик, зважаючи на кольорове забарвлення. Задня частина тіла яскраво-блакитна, передня – переважно жовта. Ближче до голови є одна чи кілька великих темних плям. Черевце зазвичай забарвлене у рожевий колір у самок та помаранчевий – у самців.

«Метелик» має великі очі з яскраво-червоною райдужкою, часто пересічені темною поперечною смугою. Уздовж тіла також можна розгледіти кілька слабо виражених смужок.

Наразі селекціонери вивели такі форми апістограми Раміреза: «Електрик Блю», золота, вуалева, балон.

Умови утримання апістограми Раміреза

Апістограма Раміреза не можна назвати простою в утриманні рибкою. Однак цікава поведінка і ефектний зовнішній вигляд компенсують незручності.

Ці рибки родом з річок Південної Америки (Венесуели та Колумбії), де вода прогрівається до 30 °С і вона – м’яка та кисла. Тож при утриманні в домашніх умовах це варто врахувати. Тож терморегулятор варто виставити щонайменше на +25, а краще – +28. Бажана кислотність – pH=6.0-7.5, жорсткість – GH=5-15.

Для утримання цієї карликової цихліди достатнім буде акваріум від 50 літрів.

Найбільш привабливо виглядатиме акваріумах, оформлених у природному стилі – з рослинами, корчами та плоскими каменями. У якості ґрунту радять кварцовий пісок, зважаючи, що апістограми шукають корм, копаючись в грунті. Але вона при цьому не риє його, створюючи кратери, як це полюбляють робити її більші родичі.

Фільтрація, аерація та регулярні підміни води – обов’язкові елементи утримання цієї цихлідки.

Найкомфортніше апістограми почувають себе багатій гуміновими речовинами воді, як це є у природному середовищі. Щоб досягти так званого ефекту «чорної» тропічної води радять скористатися кондиціонером із натуральними фірмовими екстрактами торфу.

У природних умовах їдять дрібних ракоподібних, личинок комах і черв’яків, яких знаходять у ґрунті.

Вдома можна годувати цих апістограм збалансованими сухими кормами. Не відмовляться і від морожених якісних кормів. Зважаючи на невеликий рот карликової рибки, варто підбирати корм відповідного розміру.

Радять годувати кілька разів на день невеликим порціями, бо апістограми, як і інші цихліди, схильні до переїдання.

За хороших умов можуть жити в акваріумі до 5 років.

Розмноження та розведення апістограми Раміреза

Апістограм Раміреза можна розводити навіть у загальному акваріумі, якщо він видовий. Але краще підготувати відсадник розміром від 15 літрів.

Самці більші і забарвлення їхнє більш насичене. Черевце у самок має рожеву пляму, на відміну від оранжевого у самців.

Якщо за мету поставили розведення цих рибок, краще придбати зграйку з 6-10 особин різної статі та дочекатися, поки сформується природна пара.

Для стимулювання нересту рекомендують підвищити температуру до 28-30 °С та пом’якшити воду.

Самка відкладає ікру на плоскі поверхні: скло, камені чи широкі листки рослин. Самець тут же запліднює ікру. Середня плодючість самки становить приблизно 200 ікринок.

Батьки дбайливо охороняють кладку, обмахують її плавниками, видаляють зіпсуті ікринки.

Вони зазвичай не поїдають свою ікру, але, якщо таке трапляється, то краще відсадити.

Інкубація триває 2-3 дні. Личинки харчуються вмістом жовткового мішка. Далі вони переходять на самостійне харчування.

Малькам варто щоденно підмінювати воду, але до 10% від об’єму акваріума.

Статева зрілість настає у рибок у віці 4-6 місяців.

Сумісність апістограми з іншими рибками

Ця крихітна цихліда чудово уживається з будь-якими мирними тропічними рибами.

У якості сусідів підійдуть усі живородки, неони, родостомуси, тетри, расбори, даніо, ляліуси, скалярії, мирні сомики.

Чудово підійдуть для співіснування з теплолюбними дискусами.

За достатньої кількості укриттів уживуться з іншими видами апістограм, але не варто підсаджувати до більших агресивних цихлід як от астронотуси чи Фловер хорни.