Королі акваріума – дискуси

discus

Дискуси – без перебільшення культова рибка серед акваріумістів. Їх вважають найкрасивішими тропічними акваріумними рибками. Тому заслужено їх називають королями прісноводних акваріумів.

Вони першими впадають у вічі в акваріумі завдяки своїй формі та яскравій зовнішності. Та вони доволі непрості в утриманні, тому цих прекрасних рибок не часто побачиш у домашніх акваріумах.

Зовнішній вигляд

Дискуси (Symphysodon sp.) мають незвичну, практично округлу, форму тіла і неймовірне забарвлення. Фактично за форму тіла вони й отримали свою назву, бо схожі на диск.

Також читайте: Топ-10 найдивніших акваріумних рибок

Назва роду складається з двох грецьких слів symphysis – «зрослися» і odon – «зуб». Це пов’язано з особливістю розташування чотирьох крайніх зубів, що знаходяться на стику верхньої і нижньої щелеп один під іншим.

А от сама назва «дискус» (diskus) з’явилася трохи пізніше.

Мають забарвлення вкрай різноманітне, воно залежить від конкретного виду, але воно завжди ефектне.

У домашніх умовах дискус може виростати до 25-30 см. За хороших умов живуть 10 років, а той більше.

Є такі найбільш популярні види дискусів: червоний, зелений, коричневий, рівнополосий.

discus3

dysk1

discus5

Догляд та умови утримання

Хоч це і цихліди, але дискуси надзвичайно ніжні та вибагливі риби. Вони потребують стабільних параметрів води, підвищеної температури та великих об’ємів.

Неміцний імунітет дискусів пов’язаний з їх природним місцем проживання. Вода в басейні річки Амазонка дуже м’яка і кисла, містить велику кількість дубильних речовин. У такій воді розмноження мікроорганізмів утруднено, тому дискуси і не пристосувались до боротьби з багатьма інфекціями. Тому їх радять утримувати уже досвідченим акваріумістам.

Та от, для утримання дискусів необхідний просторий акваріум – мінімальний обсяг для маленької зграйки – 250 літрів, а краще від 400 літрів і вище.

Висота стовпа води бажана не менше півметра, зважаючи на розміри риби.

Оптимальна температура для них не нижча за 27-30 ° С. При цьому повинна бути кислою (pH = 5.5 – 6.5), і м’якою (gH = 1 до 12 °), як і в природі.

Має бути потужна і якісна фільтрація. Часто акваріум з дискусами обладнують кількома фільтрами. Обов’язкові щотижневі підміни води.

Критичний рівень нітратів у воді для них вище 25 г/л.

Дискуси надзвичайно полохливі і від стресів можуть хворіти та гинути. Тому акваріум з ними краще одразу встановити у тихому спокійному місці.

Дискусів зазвичай утримують без грунту і без рослин, оскільки більшість рослин не надто добре ростуть у такій теплій воді.

Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок

І такі акваріуми простіше і швидше чистити. Крім того, будь-яка відмираюча органіка псує воду, що вкрай небажано у дискусових акваріумах.

Та деяким акваріумістам вдається утримувати дискусів у рослинних акваріумах. І це виглядає неперевершено.

Дискуси також потребують правильного і збалансованого харчування. Найкращим кормом для дискусів вважають живі і заморожені корми: артемія, мотиль, трубочник. Також місять саморобні фарші, в основі яких яловиче серце.

У магазинах ви можете знайти спеціалізовані корми власне для дискусів.

Для рівномірного росту та розвитку радять їх годувати щонайменше 2-3 рази на день. При цьому вони мають з’їдати разову кількість корму за кілька хвилин. Решту потрібно негайно прибрати.

Розведення

Дискуси розмножуються парами. При цьому вони моногамні – пару створюють на усе життя. Відрізнити самця від самки можна напевно тільки в період нересту. Однак досвідчені акваріумісти відзначають, що у дорослих самців більш крутий лоб і товсті губи. Статевозрілими вони стають у 1,5 року.

Перед нерестом дискуси починають готувати собі місце для гнізда – чистять камені і листя рослин, щоб в майбутньому відкласти на них ікру.

Ось тоді їх треба пересадити у нерестовик з рослинами і укриттями. При цьому довжина акваріума була не менше 1 м та обсягом від 100 л. Світло має бути приглушене. Хороша аерація. Вода має бути дуже м’яка 2-3 ° dGH. Температуру потрібно підняти ще на кілька градусів за ту, що була в загальному акваріумі.

Ікру самка відкладає на стінки акваріума, укриття, листя рослин. Одна самка за раз може відкласти до 200 ікринок.

Дискуси мають яскраво виражений батьківський інстинкт. Вони ретельно охороняють як ікру, так і мальків. Перші личинки з’являються на світ через три доби. Перші два тижні молодь харчується особливим секретом, виділеним на шкірі батьків. У цьому процесі беруть участь як самка, так і самець.

discus-with-fry

Коли цей процес закінчиться і мальки будуть здатні приймати самостійно інший корм, батьків відсаджують.

Молодь дискусів досить непримітна. Ймовірно, це теж виробилось у процесі еволюції для захисту мальків від поїдання іншими рибами. Натомість з трьох місяців їх забарвлення стає більш яскравим.

Різні види дискусів здатні схрещуватися між собою, завдяки чому з’являються все нові і нові види.

Сумісність

Хоч дискуси великі риби і можуть їсти менших, та основним критерієм, яким керуються при підборі сусідів – це параметри води. Бо далеко не усі рибки добре себе почувають при температурі 30 °С. Та й вода має бути доволі кисла. Також дискуси доволі повільні, тож з більш активними рибами можуть лишитись голодними.

Саме тому часто їх утримують зграями у видових акваріумах – від 6 особин.

Але їм до компанії можна додати зграю менших рибок, скажімо, неонів чи тетр. Невеликі прісноводні скати чи карликові цихліди апістограми також не завдадуть дискусам проблем.