Креветки у домашніх акваріумах з’явилась не так давно, особливо порівняно із рибками. Фактично лише з 2000 року акваріумісти зацікавились можливістю потримати у себе цих ракоподібних. А справжній бум почався у 2004 році з креветки вишні (cherry red), яка завдяки своєму яскраво червоному кольору неймовірно виглядала в акваріумах.
Зараз же в акваріумах можна зустріти безліч креветок різних форм і кольорів. Розмір акваріумних креветок залежно від виду може сягати від 1,5 см до 15 см.
Тримають креветок, як у загальних акваріумах, так і у спеціальних видових креветочниках. Особливо гарно вони виглядають у рослинних акваріумах. Зважаючи на розміри креветок та той факт, що вони для багатьох риб є основним кормом, то в загальних акваріумах вони можуть співіснувати з невеликими мирними рибками (гуппі, неони).
Більшість існуючих у світі креветок живе у солоній воді, а в акваріумах утримують зазвичай ті кілька видів, які є прісноводними.
Є багато причин, чому вони стали досить популярними серед любителів акваріумістики. Насамперед – це щось нове, незвідане, що завжди цікаво будь-якому справжньому акваріумісту. Не потребує великих об’ємів, та й нескладне в утриманні. Додати сюди яскраві кольори та цікаву поведінку – ось вам і основні причини. А це лише естетична складова.
Оскільки креветки фактично постійно перебувають у пошуках їжі, підбираючи залишки корму та поїдаючи водорості, їх часто почали використовувати як додаткових санітарів акваріуму. Особливу популярність у цьому контексті завоювала креветка Амано, яку активно використовував у своїх акваріумах відомий гуру акваріумістики Такаши Амано.
Фактично завдяки креветкам з’явився такий напрям як наноакваріумістика. Як відомо, у малих акваріумах (10 л – 20 л) значно складніше підтримувати біобаланс, ніж у більших (від 100 л). Та якщо поселити у цей невеликий об’єм креветок, такий біобаланс підтримувати простіше. Вони поїдають водорості, допомагаючи рослинам краще рости і розвиватись. Відходи від них на порядок менші, ніж від риб. Тому креветочники зарекомендували себе як доволі стабільні системи.
Хоч креветки доволі невибагливі і є чудовими чистильниками, та такій замкнутій системі як акваріум потрібно допомагати, не забуваючи про щотижневі підміни. Має бути хороша фільтрація та аерація. Не люблять креветки і сильні стрибки параметрів води. А брак кальцію у воді може призвести до гибелі ракоподібних, оскільки завдяки йому формується їх хітиновий покрив. М’яка і кисла вода призводить до руйнування панцира, як це відбувається і з равликами ампуляріями. Ці акваріумні мешканці воліють жорстку воду з нейтральною реакцією.
Дуже погано переносять присутність сполук міді у воді.
Коли креветки ростуть, то скидують свій хітиновий панцир. Новачки часто лякаються, що то креветка загинула, думаючи, що цей панцир залишки напіврокладеної креветки. Та насправді не має чого боятись. Цей скинутий покрив самі ж креветки з радістю поїдають. Це навіть допомагає їм наростити новий панцир.
Креветочники бажано накривати покривним склом або не доливати 5 см води. Інакше – знайдете потім багато їх тушок навколо акваріума.
Для більшості видів креветок Оптимальна температура становить 21 – 26 градусів.
Температури води понад 30 градусів для креветок критична. Якщо немає змоги знизити температуру, особливо таке буває у літні місяці, потрібно посилити аерацію води. Використовують невеличкі вентилятори, які дмуть на поверхню води. У крайньому випадку можна додати трохи льоду. Та не можна різко понижати температуру, це також згубно для цих ракоподібних.
У загальних акваріумах з рибками краще передбачити побільше різноманітних укриттів, це можуть бути як корчі, так і рослини – мох, річія, роголисник.
Як уже згадували, креветки харчуються різними залишками від рослин і тварин. В акваріумі це можуть бути підгнилі листя рослин і навіть бруд, що накопичилася на губці фільтра.
Та підгодовувати їх все одно необхідно. Найкраще використовувати спеціальні корми для креветок, що продаються в зоомагазинах або корм для донних рослиноїдних рибок.
Опишемо коротко найбільш поширені різновиди креветок, яких навчились утримувати в акваріумах.
Креветка вишня (cherry red)
Вишні – це однозначно найпопулярніший вид креветок. Усе завдяки невибагливості, швидкому і простому розмноженню. Максимальний розмір – 2,5 – 4 см. Утримувати вишень найкраще групами, щоб спостерігати за цікавими формами поведінки та процесом розмноження. Параметри води: Т = 22-25 ° С, pH = 6,5-8,0, KH = 3-20.
Креветка кристал
Після вишень напевно найбільш поширені креветки червоний (Crystal Red Shrimp) і чорний (Crystal Black Shrimp) кристал. Їх особливістю є чергування червоних (чорних) і білих смуг в забарвленні. Хоч офіційно назву «Кристал» закріплено саме за червоною формою, та її використовують до чорнішого родича. Мають розміри 2,5-3 см. Самки більші за самців.
Через велику кількість варіацій кристалів, затвердили певні стандарти породи, де кожній креветці присвоюється один з класів.
Креветка Амано
Знахідка великого акваскейпера Такаши Амано також відома практично усім акваріумістам. Вона менш популярна за вище названих. Але причина тут більше у її доступності і особливостях утримання. Є певні труднощі з розведенням та необхідність утримувати великими зграйками.
Без сумніву креветка Амано є найкращим винищувачем водоростей. У цьому їй не рівня навіть відомі рибки-водоростеїди. Невелика зграйка цих креветок здатна у лічені дні очистити великий акваріум.
Забарвлення тіла не відрізняється яскравістю і часто залежить від раціону. Самки суттєво більші від самців і досягають розміру 7 см.
Оптимальні параметри води: Т = 23-27, pH = 7.0-7.5, GH = 2-20.
Креветка блю дрім
Креветка блю дрім («блакитна мрія») – результат роботи селекціонерів. Також доволі популярна у креветкаріях. Як видно уже із самої назви, мають насичений блакитний або синій колір тіла. Як і інші неокардини невибагливі в утриманні і легкі у розмноженні.
Максимальна довжина тіла не перевищує 3 см. При цьому самки більші і яскравіші за самців.
Оптимальні параметри води: Т = 22-25 ° С, pH = 6.5-8.0, GH = 6-50.
Креветка бабаулті
Ця маленька невибаглива креветка родом з Індії маловідома, але також цікава і невибаглива. Бабаулті ще називають геніями маскування завдяки вмінню змінювати забарвлення тіла в залежності від умов утримання, годівлі або настрою. Як відзн6ачають акваріумісти, розгледіти таку креветку, яка сховалася, надзвичайно складно. Тому справжня чисельність креветок в акваріумі зазвичай суттєво відрізняється від видимої неозброєним оком.
Бабаулті – невеликі креветки, розмір дорослої особини не перевищує 4 см, самки більші за самців. Забарвлення найрізноманітніше – зелені, коричневі, сині, червоні і помаранчеві.
Оптимальні параметри води: Т = 23-25 ° С, pH = 6,5-7,5, GH = 8-20.
Креветка кардинал
Креветки острова Сулавесі кардинали напевно найменші з акваріумних – у середньому 1,5 – 2 см. Забарвлення – різні відтінки вишневого і червоного, контрастує на боках з білими цятками, які можуть бути окантовані синім кольором. Характерна ознака – білі передні лапки. Живуть не більше року.
Оптимальні параметри води: Т = 26-29 ° С, pH = 7, GH = 7.
Креветка фільтратор
Креветки фільтратори – одні з найбільших акваріумних креветок. ро її особливості уже говорить сама назва. Вони заворожують незвичним способом ловлі їжі. Перші дві пари ніг у креветок мають форму віяла з численними дрібними гачками, які ловлять і утримують здобич, ніби фільтруючи її з води.
У природі креветки ловлять мікроорганізми, дрібні шматочки їжі.
Дорослі фільтратори можуть виростати в довжину до 6-10 см. Самки більші за самців.
Форма тіла у цих креветок бананоподібна, через що її ще називають банановий фільтратор.
Є ще підвид – габонський фільтратор, який виростає до 15 см.
Забарвлення фільтраторів доволі різноманітне – пісочне, коричневе, зелене, жовте.
Оптимальні параметри води: Т = 22-28 ° С, pH = 6.0-7.5, GH = 4-8.
Креветка макробрахіум
Досі ми згадували про миролюбних спокійних і невеличких (за вийнятком фільтратора) креветок. Та сьогодні у домашніх акваріумах можна зустріти і доволі великих і агресивних креветок – макробрахіумів (великорукі). Сам рід доволі широкий і нараховує понад 200 видів, що відрізняються розмірами і забарвленням тіла.
Довжина тіла може досягати 25 см, але більшість акваріумних видів рідко виростає понад 10 см. Забарвлення незвично різноманітні, але переважають блакитний, чорний і жовтий кольори.
Макробрахіуми – дуже територіальні креветки і готові відстоювати територію, виступаючи не лише проти собі подібних, але і проти риб. Вбити активну швидку рибу вони навряд чи зможуть, але ось поскубти плавники – запросто.
Попри природну незграбність, вони можуть завдати суттєвої шкоди рибам своїми довгими клешнями.
Оптимальна для них температура 23-27 ° С. Загальна жорсткість повинна знаходитися у межах 6-15 dH.