Креветки Амано – невтомні водоростеїди, незамінні в акваскейпах

Креветки Амано здобули свою популярність насамперед завдяки вмінню поїдати водорості. Тому, попри непримітну зовнішність, ці креветки здатні зробити ваш акваріум красивішим і чистішим.

У природі креветки Амано мешкають у південній частині центральної Японії з прохолодною водою, яка впадає у Тихий океан. Також їх можна зустріти у західній частині Тайваню. Живуть вони великими зграями у річках, які впадають в океан. Морська вода важлива у їх бутті, власне там вони і розмножуються.

Подякувати за появу цих працьовитих ракоподібних у домашніх водоймах варто відомому дизайнеру та акваскейперу Такаші Амано, якого на жаль з нами уже нема.

60def205-l

Власне свою назву креветка й отримала на честь Такаші Амано.

Їх цінність в акваріумі не так декоративна, як прикладна. Креветки Амано – неймовірні борці з водоростями, особливо нитчастими. У цьому їм допомагають клешні зі щетинками, схожими на пилку. Вони твердіші, ніж у решти креветок. Вони і допомагають зрізати нитчасті водорості. Вважається, що вони у рази ефективніші за тих же креветок черрі.

photo_2023-08-10_22-59-19_3

Саме Такаші Амано першим виявив цю їх особливість, після чого закупив одразу кілька тисячі штук та почав запускати в акваріуми, які встановлював клієнтам. Природні акваріуми Такаші Амано зазвичай передбачали яскраве освітлення, що нерідко призводило до появи тієї ж нитчатки. Позбутись їх власне і допомогли однойменні креветки.

aquarium-architecture-takashi-amano-04

Також читайте: Сіамський водоростеїд або САЕ

У кінці 80-их років цих креветок почали називати його іменем. Є й інша їх назва – «креветка-водоростеїд». Офіційна назва цих креветок – Caridina multidentata.

Цікаво, що у Японії цих же креветок називали Caridina japonica. Однак у 2006 році було встановлено, що креветка Caridina japonica (відкрита і описана в 1892 році) і креветка Caridina multidentata (описана раніше в 1860 році) – це один і той самий вид.

Зовнішній вигляд креветок Амано

Креветки Амано мають типову для креветок форму тіла, але їх не назвеш яскравими чи барвистими. З вигляду вони взагалі дуже прості і непримітні. Їх забарвлення може бути хіба дещо зеленуватим чи червонуватим. Це залежить від їх раціону їжі та умов утримання.

nvapvldilvt11

Якщо основою харчування є рослинний корм, то забарвлення буде світло-зеленим, в іншому випадку креветки будуть прозорими чи трохи червонуватими.

Дорослі особини вирізняються смужкою уздовж спини і червоно-коричневими плямами на боках.

Самців від самок досить легко відрізнити – вони суттєво менші за самок. Самки досягають 7 см у довжину, тоді як самці ростуть до не більше 4 см.

Існують дуже схожі креветки, але лише в Амано на хвості є дві або більше крапок голубого кольору. Крім того рострум (ріг між очима) у креветки Амано довший і є зазубрини по краям.

Але переплутати через недосвідченість дуже легко. Цим можуть скористатись недобросовісні продавці. Тож зважайте при купівлі цих креветок.

Утримання креветок Амано вдома

Догляд за креветками Амано у домашніх акваріумах не є особливо складним. Об’єм акваріума залежить від їх кількості. Такаші Амано розраховував на одну особину не менше 5 літрів води.

Акваріум з аманками має мати кришку чи захисне скло, бо вони досить активні і можуть вискочити або виповзти. Вони чудово лазять по шлангах і трубках.

Важливо зрозуміти, що цих креветок не варто тримати по кілька штук. Чим більше аманок в акваріумі, тим краще вони почуватимуться. Звичайно, з огляду на дотримання розрахунку Такаші.

Тому креветок Амано краще тримати групами від 10 особин.

Варто подбати про велику кількість укриттів. Усі креветки вразливі у період линьки, тому їм потрібен сховок. Зміна старого хітинового панцира на новий – це єдиний спосіб підрости. В укритті вони перечікують, новий панцир не затвердіє. Також, линька – це спосіб відновити втрачені кінцівки. Креветки втрачають їх за різних обставин – або риба відкусила чи навіть під час самої линьки. Тож, якщо ви раптом побачили безногу креветку, не хвилюйтесь – лапка відросте при наступній линьці.

Також читайте: Креветки в акваріумі. Різновиди та особливості утримання

Оптимальна температура води для них 20 – 28 градусів, але можуть витримати і суттєво нижчі температури. Загалом вони не надто вибагливі до параметрів води, але чутливі до вмісту у воді азотистих сполук. Як і всі ракоподібні, погано переносять високий вміст міді.

Тож потрібна якісна фільтрація, аерація та регулярні підміни. Як і у природі, в акваріумі аманки люблять плавати проти течії, створюваної фільтром.

Бажана кислотність (pH)=7.0-7.5, жорсткість (gH)=2-20.

Креветки Амано добре уживаються з усіма дрібними мирними рибами.

Тривалість життя за сприятливих умов складає 2-3 роки. Є випадки життя їх у неволі до 6 років.

Аманки, як і інші креветки, – всеїдні. Та основу раціону звичайно ж складають водорості, детрит, залишки корму для риб.

Найбільше вони люблять м’які водорості та нитчатку. «Чорну бороду» вони не чіпають, хіба після обробки її альгіцидом. Також креветки Амано малоефективні в боротьбі з жорсткими темно-зеленими цятками на склі.

Якщо в акваріумі мало водоростей і органічних залишків, то креветок варто підгодовувати спеціалізованими кормами. Якщо ж водоростей багато, а ви ще й годуєте додатково, то аманки можуть менш активно поїдати водорості.

Розмноження й розведення креветок Амано

Розведення креветок Амано у домашніх умовах дещо складніше за простих неокардин. Справа у тому, що личинки креветок розвиваються не у прісній, а у солоній воді.

Але розвести аманок вдома все ж можливо і не так вже й складно. Для цього потрібен окремий нерестовик.

Коли самки креветок Амано готові до нересту, під хвостом у них можна виявити прозорі яйцеві сумки для зберігання майбутніх ікринок. Дозрілі самки виділяють у воду феромони – особливі хімічні речовини, які приваблюють самців. Під їх дією самці починають залазити на самок і запліднювати ікру. У цьому процесі можуть брати участь кілька самців.

Через два дні у яйцеві сумки опускається темно-зелена ікра. Аманки доволі плодючі – можуть виметати до 1000 ікринок. Виношування триває 4-5 тижнів. У цей час у самок змінюється поведінка: вони намагаються сховатися в заростях рослин, стають дуже обережні.

Це сам той час, щоб відсадити самку до окремого акваріума.

Пересаджувати самок краще вночі. Креветки на відміну від риб реагують на світло по-іншому – вони рухаються у його бік. Тож для вилову креветок на акваріум направляється промінь ліхтарика, креветку заганяють у кут і виловлюють дрібнопористим сачком.

У нерестовику не можна підсолювати воду одразу. Спочатку вона має бути прісною. У відгаднику необхідно облаштувати якесь укриття або кілька на вибір (керамічні гроти, пластикові трубки і т.д.), у яких зможе ховатися вагітна самка.

Біля акваріума має стояти постійно увімкнена лампа, вона має бути не надто яскрава. Для насичення води киснем можна встановити малопотужний компресор з розпилювачем.

Ікра у самці розвивається упродовж місяця. Яйця при цьому змінюють колір з темно-зеленого на світліший. Перед появою на світ у зародків у яйцях можна навіть помітити очі. Після вилуплення личинок самку відсаджують назад у загальний акваріум.

Лише у цей момент воду у нерестовому акваріумі необхідно підсолити. Це має бути спеціальна сіль для морських акваріумів. Вона продається у зоомагазинах.

Рекомендована солоність має бути у межах 35 г/л. Виміряти її можна спеціальним приладом – ареометром.

Температуру для личинок краще підтримувати на рівні 20-22°С. Через 2-3 тижні вони починають перетворюватися на дорослих креветок. У цей період солоність поступово знижується в 2 рази, до 17 г/л. Раз на тиждень необхідно підмінювати 30% води.

Уже через два місяці після вилуплення молодих креветок можна пересадити у прісноводний акваріум. За годину до такої пересадки у відгаднику варто підмінити 50% солоної води на прісну.

Сумісність креветок Амано

Креветки Амано підійдуть для утримання з мирними видами акваріумних риб та іншими креветками, окрім макробрахіумів.

Також читайте: ТОП-7 найменших акваріумних рибок

Чудово вживуться з різними видами тетр, неонами, даніо, кардиналами, живородками.

Уживаються з коридорасами й анциструсами.

Більші агресивні риби не підійдуть у сусіди, бо просто полюватимуть на креветок.

Оскільки креветки не відрізняються великими розмірами, утримання їх з великими рибами чи хижаками категорично не рекомендується, щоб “рачки” не стали їх жертвою. Навіть відносно спокійні скалярії будуть не проти закусити молодими креветками.

При утриманні з мирними рибками іноді можна бачити, як кумедно креветки Амано відбирають корм один у одного й у риб.