Акара: особливості утримання великої яскравої цихліди

Акара: особливості утримання великої яскравої цихліди

aequidens-rivulatus-4-5cm.jpg (45.06 Kb)

Серед акваріумістів зустрічаються шанувальники великої риби, а «не отих ваших «мальків» типу гуппі, неонів і тетр», «щоб було чути, що в хаті рибина, а не слимак». Щось таке можна почути від прихильників великих цихлід. Таким зоолюбителям точно зайде акара.

Акару бірюзову вперше описав Гюнтер у 1860 році, доступними для любителів вони стали лише у 70-тих роках минулого століття, а сьогодні вважаються чи не найпопулярнішими цихлідами. Як більшість родичів циклових, здатні впізнавати господаря і часом дозволяють себе погладити.

Батьківщиною акар вважається північно-західна частина Перу та басейн річки Ріо-Есмеральдес. Далі вони помандрували в інші частини Південної Америки. Сьогодні вони уже є у Колумбії, Бразилії та сусідніх країнах.

Зовнішній вигляд акар

Акари – цихліди з великим і витягнутим тілом, виростають до 25-30 см завдовжки. Мають велике опукле чоло на голові, товсті губи і виразні очі.На подовжених анальних і спинних плавниках та на хвостовому часто є облямівка.

Молоді особини не мають надто яскравого забарвлення. Це поки не дуже примітні сірі риби із темними смужками. Можливо, так генетично закладено, щоб не надто окріпла молодь не дуже впадала у вічі хижакам. Та з віком акара стає яскравою і кольоровою.

Найбільш відомим різновидом цих риб є бірюзова акара. Загальною їх ознакою є наявність блискучих плям по всьому тілу. Самці дещо більші за самок і мають довші плавники. Самки не такі яскраві, а їх плавники мають більш закруглену форму. У віці близько 5 років на голові самця може виникнути жировик.Деяких акваріумістів це насторожує, та фахівці кажуть, що таке явище є нормальним і не пов’язане із захворюваннями. Кажуть, що це власне є особливістю дорослого самця бірюзової акари. І за цією ознакою їх можна відрізнити від іншого дуже схожого різновиду акар – блакитно-плямистих.

Бірюзова акара (Andinoacara rivulatus) також більша від родичів (до 30 см) і агресивніша. В англомовних країнах її ще називають «Green Terror» – зелений жах.

1677452984lueuigtn75f0.jpg (46.11 Kb)

Дорослі бірюзові акари забарвлені яскраво: тіло зелене з характерним бірюзовим відливом, хвостовий плавник акуратно закруглений, анальний і спинний – загострені.

Блакитно-плямиста акара або блакитна (Aequidens pulcher) практично вдвічі менша за бірюзову, її розмір цієї рибки в акваріумі рідко перевищує 15 см. Тіло приплюснуте з боків і витягнуте у довжину.

neonblueacaracoburgaquarium_grande.jpg (58.78 Kb)

Однак це досить красива рибка, її ще називають «pulcher» – чудова.

Тіло має світло-сірий колір із блакитним нальотом і темними поперечними смужками. Спинний плавник прикрашає тонка облямівка яскраво-червоного кольору. На голові та зябрових кришках масово розташовані крапки, які світяться. Це забарвлення – постійне, а не проявляється лише у період розмноження.

Догляд і утримання

Утримання акар загалом не особливо складне, але початківцям краще починати з простіших і менших видів.

Акари – немаленькі риби, тому наноакваріуми точно не для них. Радять акваріуми від 100 літрів на одну рибину. Та утримувати їх краще парами чи групами з переважанням самок, щоб знизити імовірність сутичок між самцями. Оскільки акари – територіальні риби, необхідно акваріум розділити на зони та облаштувати побільше укриттів.

Як і вся велика риба, акари потребують дуже хорошої фільтрації та аерації. Обов’язкові регулярні підміни води

Бажані параметри води: жорсткість (gH) – 8-15°; рН – 6.0-8.0; температура – 22-25°С.
Відносно легко переносять короткочасні поступові зниження температури до 18°С. Блакитна акара полюбляє теплішу воду – до 28.

У природі акари харчуються водними безхребетними, дрібною рибою.

В акваріумі всеїдні, але варто їм підбирати збалансований корм. Від неправильного годування страждають на серйозні розлади травлення. Підійдуть сухі і заморожені корми. З радістю їстимуть замороженого мотиля, артемію та гаммаруса. У захваті будуть від живих креветок. У будь-якому випадку раціон має бути різноманітним.

За належного догляду в акваріумі можуть жити до 10 років.

Розмноження акар

Пари створюють у юному віці, бо дорослих акар зводити надзвичайно проблематично – самець зазвичай забиває самку. Статева зрілість у акар настає у віці близько одного року.

У період розмноження підвищується загальна агресивність риб.

Нереститись можуть як в загальному акваріумі, так і відгаднику. Стимулювати нерест можна, збільшивши раціоні частку високобілкових кормів та підвищивши температуру на кілька градусів.

Ікру самка відкладає на плаский субстрат – корчі, камені, скло акваріума. Плодючість –до 300-400 ікринок.

Про мальків дбають обоє батьків. Активно плавати вони починають на 4 добу після вилуплення. Стартовий корм – науплії артемії, подрібнені пластівці.

Сумісність

Попри отриману кличку «зелений терор», якась патологічна агресивність цим рибам не властива.

Агресія пропорційна до розміру акваріума – чим менша банка, тим агресивніша акара.

Також вони більш агресивні під час нересту, причому тоді більш агресивні самки, які відганяють усіх від кладки.

У просторих акваріумах (від 300-500 літрів) акари можуть бути сусідами з іншими цихлідами та великими сомами, як птеригопліхти чи плекостомуси.

До них також можна підселяти астронотусів, хромісів, северумів, папуг.

А равлики, креветки та дрібна риба рано чи пізно стане просто кормом.Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Філомена дискова. Догляд та особливості утримання
Серед зграйних рибок є цікаві екземпляри такі як дискова філомена балон або червоноока моенкаузія (Moenkhausia sanctaefilomenae).
Акулячий балу. Опис та умови утримання
Акулячий балу, попри свою певну схожість із акулами (через що й отримала назву), – миролюбна акваріумна рибка.
Акара: особливості утримання великої яскравої цихліди
Серед акваріумістів зустрічаються шанувальники великої риби, а «не отих ваших «мальків» типу гуппі, неонів і тетр», «щоб було чути, що в хаті рибина, а не слимак». Щось т...
Живородні рибки в акваріумі: популярні і маловідомі види
Ще з шкільних уроків зоології усі приблизно знають, як відбувається процес розмноження (нерест) рибок – самки відкладають ікру, яку потім запліднюють самці. Та є рибки, я...
Як підготувати воду для акваріума
Основою і головним середовищем проживання будь-якого акваріума є вода. Від її якості залежить, як почуватимуться рибки і рослини. Та початківці часто задаються питанням, ...
Піранії в акваріумі: небезпечні, але полохливі хижаки
Піранії з’явились в акваріумах від бажання утримувати якусь унікальну, небезпечну і відмінну від інших рибу. Піранія – риба, яка вселяє жах, що викликає інстинктивний стр...
Сіамський кіт - історія та догляд
Сіамські коти вважаються одними з найрозумніших і допитливих серед собі подібних домашніх улюбленців. Ця порода досить непередбачувана і схильна до ревнощів. Сіамські к...
Пангасіус – кімнатна мініакула
Завести акулу вдома здається чимось неймовірним. Та існують різновиди акваріумних риб, які дуже схожі на акул, і їх тримають навіть удома. Таким, очевидно, є пангасіус, я...
Тетра конго – недооцінена красива зграйна рибка
Тетри – зазвичай невеликі рибки, як от неони, родостомуси. Тетра конго, яка зустрічається в Африці, трохи більша за інших.
Карликовий краб з Таїланду: умови утримання мікрокраба в акваріумі
Утримання крабів в акваріумі – це ціла окрема тема. Але хочемо розповісти про невеличкого краба, швидше крабика, якого можна спокійно утримувати у домашньому акваріумі.
Живородні рибки в акваріумі: популярні і маловідомі види
Ще з шкільних уроків зоології усі приблизно знають, як відбувається процес розмноження (нерест) рибок – самки відкладають ікру, яку потім запліднюють самці. Та є рибки, я...
Цихлазоми: різновиди, особливості утримання та сумісність
Одними з великих та яскравих риб сімейства Цихлід є цихлазоми. Це велика хижа, але надзвичайно цікава риба для немаленьких акваріумів. Цихлазомам, як і всім цихлідам, при...