Поруч з рибками у домашніх акваріумах прижились і равлики. Причому часто акваріумні равлики розводяться самі, без особливого втручання. Зазвичай до акваріума вони потрапляють з ікрою на рослинах.
Та чи приносять якусь шкоду равлики? Ставлення до них в акваріумістів неоднозначне. Дехто весь час з ними бореться, інші ж, навпаки, називають їх санітарами акваріуму. Та варто знати, що насправді є чимало різновидів акваріумних молюсків і кожен по-своєму впливає на життя в акваріумі.
Та фактично усі акваріумні равлики можуть приносити як користь (зчищають водорості з рослин, декорацій та скла, поїдають залишки їжі та відмерлі частини рослин), так і шкоду (об’їдають рослини, забруднюють воду, переносять паразитів). Велика кількість равликів зазвичай приносить більше шкоди, тому їх кількість потрібно регулювати.
При нересті присутність будь-яких равликів в акваріумах не допустима, бо вони можуть з’їсти ікру, натомість у малявочниках вони навіть потрібні, бо під’їдають залишки корму.
Найчастіше в акваріумах трапляються такі молюски: фізи, ампулярії, котушки, меланії, хелени, рідше – теодоксуси та неретини.
Равлики Котушки
Ці равлики без сумніву є найпоширенішими в акваріумах. Розмір – не більше 2 см, коричневого кольору. Вони розмножуються напевно найшвидше зі всіх різновидів акваріумних равликів. Через це для багатьох стають просто лихом в акваріумі. Та причина тут у надлишку їжі. Обмеживши годівлю риби, ви суттєво вплинете на популяцію котушок.
Разом з тим котушок навіть радять кинути у тільки запущений акваріум, у якому є рослини.
Саме завдяки цим равликам можна швидше замулити грунт, що дуже люблять такі рослини, як криптокарини, ехінодороси, валіснерія.
Є й ефективні способи боротьби з цими равликами, коли вони стають справжньою проблемою. Чудово з ними справляться хижі равлики хелени, для яких котушки є природнім кормом. Є й рибки, які полюють на равликів (тетрадони, боції). Тут варто бути обережними, бо можете втратити не тільки усіх котушок, а й позбутись більш цінних видів равликів, якщо такі будуть в акваріумі.
Равлики Фізи
Присутність равликів фіз ще менш бажана, ніж котушок. Особливо це стосується рослинних акваріумів. Вони, як і котушки, чистять обростання і деякі види водоростей, та при цьому не шкодують рослин, проїдаючи в листі дрібні дірочки. В акваріумах з фізами фактично усі рослини мають деформоване чи діряве листя. За розміром не ростуть більше 2 см.
Як і котушки, часто заносяться в акваріум з рослинами. Бажано перед висадкою рослин в акваріум потримати їх 15 – 20 хв у легкому розчині марганцівки чи лимонної кислоти. Це може допомогти не лише позбутись небажаної ікри, а й шкідливих бактерій.
Равлики Меланії
Равлики меланії – це живородний молюск, що живе в ґрунті. Як катушки і фізи, меланії потрапляють до акваріума випадково. Його також часто називають акваріумним паразитом, бо плодяться у геометричній прогресії.
Мелані розпушують грунт і це чи не єдина користь від них. Та з часом через постійно зростаючу кількість вони починають приносити більше шкоди.
Меланії мають характерну раковину у вигляді вузького конуса довжиною до 3-4 сантиметрів. Така будова раковини пов’язана з необхідністю закопуватися в ґрунт.
Молодь акваріумного равлика – крихітна, довжиною близько міліметра, ховається в коренях рослин. Зростає повільно.
Равлики Ампулярії
Равлики ампулярії найбільші і найяскравіші з акваріумних. Зазвичай жовтого кольору, а є й іншого окрасу (блакитні, білі, чорні та ін.). Сягають розміру 5-7 см, ростуть усе життя. Не помітити їх в акваріумі практично не можливо. Вони без сумніву привносять свою лепту у загальну декоративність.
Поміщати цих равликів у акваріум з цінними рослинами не радять. Та при достатній кількості корму (залишки корму живого і сухого, обростання водоростей) вони не завдають рослинам значної шкоди. Люблять лазити на вихлопі фільтра, завдяки бульбашкам вони якийсь час можуть плавати по поверхні води.
Акваріум з ампуляріями треба закривати склом, бо вони можуть вилізти.
Ці акваріумні равлики пристосувалися до дихання як киснем, розчиненим у воді, так і атмосферним повітрям, для чого періодично висовують з води довгу дихальну трубку – сифон.
Тривалість життя ампулярій безпосередньо залежить від температури води в акваріумі. При високих температурах у ампулярій збільшується активність, посилюється швидкість росту, прискорюється відтворення собі подібних. Однак прискорений метаболізм має і мінуси: скорочується термін життя.
При утриманні равликів в діапазоні температури 18-25 ° С тривалість життя може досягати 3-5 років. У теплішій воді – не більше року – півтора. У надто м’якій воді раковини равликів руйнуються і вони гинуть.
Розмноження ампулярій
Статевий диморфізм не виражений, відрізнити самку від самця дуже важко, тому для розмноження беруть від 5 і більше особин.
Спочатку відбувається спарювання, після чого самка виповзає вище рівня води і відкладає на склі кладку яєць, схожу на виноградне гроно. Сформований молоді равлики проривають оболонку яйця і падають у воду.
Равлики Хелени
А от равлики хелени – це зовсім інша історія. Це хижі, м’ясоїдні молюски. Їх заводять зазвичай, щоб позбутись від нашестя котушок, фіз та меланій. Одразу результат не буде помітним, та 5 хелен за місяць – два здатні повністю вичистити 100-літровий акваріум від інших равликів. Якщо є катушки-фізи, то зазвичай вони не чіпають ампулярій, але, як їх уже нема, то вони з радістю поласують значно більшим за себе молюском. Розмір хелен – не більше 2 см.
Пересувається по акваріуму дуже швидко, та рибок, звичайно, їй не наздогнати. Висуває свій хоботок у пошуках здобичі. Наздогнавши жертву, вони просто висмоктують усе з раковини.
Попри свої звички вбивці, це досить цікаві і красиві смугасті жовто-чорні равлики.
У випадку тривалої відсутності природної їжі (равликів) поїдають і інші корми, переважно з високим вмістом білка.
Розмноження хелен
Для успішного розведення треба забезпечити плідникам спокійну обстановку, давати їм достатню кількість корму і позбавити від набридливих сусідів, як то активніших риб, особливо Цихлід, Барбусів, Лабіринтових чи Даніо.
Після спарювання, самки Хелен відкладають на тверді предмети одиночні ікринки, які нагадують мініатюрні прозорі човники з жовтою кулькою (діаметром 0,1 міліметра) всередині.
Залежно від температури, ікра дозріває 21 – 30 днів і потім оболонка залишається… а кулька пропадає безслідно. Виявляється що равлики, які щойно проклюнулися з ікри, відразу закопуються в ґрунт і живуть там до досягнення ними розмірів 3 – 4 міліметри.
Равлики Теодоксуси
Більшість акваріумістів не справедливо обходять увагою таких цікавих равликів як теодоксуси. А дарма. Хоч мають невеликі розміри (до 1 см), та вони одні з найефективніших равликів у боротьбі з водоростевими наростами. Основним джерелом їжі в природі для теодоксусів є діатомові водорості, які з’являються на склі, каменях, фільтрі та іншому обладнанні, рослинах. При цьому рослини вони не пошкоджують.
Теодоксуси чудово переносять температурні режими від +19 до +29 градусів.
В умовах постійної температури равлики можуть давати потомство упродовж усього року. Оптимальна температура для розмноження + 24 ° C.
Розмноження теодокусів
Самки теодоксусів відкладають яйця на тверду поверхню – камені, стінки судини. Найдрібніші яйця укладені в довгасту капсулу довжиною не більше 2 мм. Незважаючи на те що в одній такій капсулі міститься кілька яєць, через 6-8 тижнів вилуплюється тільки одне дитинча равлики. Решта – служать для нього їжею.
З огляду на повільний ріст теодоксусів, невелику тривалість їх життя, можна не боятись за перенаселення.
Равлики Неретини
Ще один маловідомий і напевно один з найдорожчих – равлик неретина. Вони також чудово чистять наростання, особливо зелені, на камінні та корчах. Ці активні равлики постійно рухаються, залишаючи за собою чистий слід. Акваріумним рослинам молюски не завдають шкоди, але і від всіх водоростей позбавити не зможуть.
Крім своєї улюбленої їжі неретин слід давати пластівці із злаків і водорості під назвою спіруліна. Під час споживання їжі равлик постійно повзає з місця на місце, а потім може завмерти на довгий час. Не варто панікувати завчасно думаючи, що він загинув.
Раковина у неї велика, масивна, має форму краплі. Тіло найчастіше сірого кольору, а голова і мантія чорні або буро-сірі з крапками. Тіло майже повністю закрито раковиною.
Середній розмір неретини залежить від її виду та зазвичай приблизно 2 см. Трохи крупніше зеброва і тигрова різновиди, які виростають до 2,5 см.
Живуть ці равлики недовго 1 – 2 роки.