Лабіринтова рибка гурамі. Умови утримання та особливості

Лабіринтова рибка гурамі. Умови утримання та особливості

Гурамі – відносно великі рибки, через свою миролюбність та цікавий вигляд є доволі популярними серед акваріумістів. У перекладі з яванської мови «гурамі» – «риба, яка висовує з води свій ніс». Ця назва найбільше характеризує цих рибок.

gourami.jpg (166.46 Kb). . . .

Зовнішній вигляд та особливості

Як і у всіх лабіринтових, гурамі мають спеціальний орган дихання – лабіринт, який дозволяє дихати атмосферним повітрям із поверхні води. Саме для цього гурамі і висовують свій ніс.На батьківщині гурамі (Таїланд, В'єтнам та Малайзія) їх можна було зустріти у найменш придатних місцях – дощових бочках, стічних канавах, рисових полях. Вода тут часто була брудною і каламутною, через що було враження про неймовірну живучість гурамі. Та кожна спроба доставити хоча б кілька рибок живими в інші країни закінчувалася фіаско – усі рибки швидко гинули в дорозі. Лише згодом люди з’ясували причину. Виловлену рибу поселяли у налиті доверху бочки і щільно запечатували. А в таких умовах лабіринтові не здатні вижити, бо потребують заковтувати свіже повітря.

Лише після того, як бочки з рибами стали заповнювати тільки на дві третини, не закупорюючи їх щільно, вдалося доставити перші зразки до Європи. Це відбулось у 1896 році.Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок

Ще однією особливістю гурамі є видозмінені черевні плавники – вони перетворилися на тонкі довгі нитки і виконують функцію органу дотику. Таким чином гурамі пристосувались, щоб орієнтуватись у каламутній воді. Та навіть у чистій прозорій воді акваріума гурамі продовжують торкатись до всього своїми нитками, за чим доволі цікаво спостерігати.

Хоч гурамі вважається рибкою не маленькою, та різні види мають величезну різницю у розмірі. Більшість гурамі в акваріумі виростають не більше 10 см, але от змієподібний гурамі може виростати до 25 см, а гурамі промисловий взагалі до 1 метра у довжину, та його надзвичайно рідко тримають в акваріумах. Для цього потрібні акваріуми від 1 тонни.

Тіло гурамі приплюснуто з боків і трохи витягнуте. Черевний плавець тягнеться від середини живота і закінчується розширенням біля хвоста. Грудні плавники, як ми уже згадували, – це тонкі нитки, вони можуть відновлюватись при втраті.

За спинним плавником можна визначити стать рибки. У самців гурамі він сильно витягнутий і загострений, а у самок – заокруглений.

gurami00.jpg (159.79 Kb). . . .

Рибки мають різноманітне забарвлення, яке залежить від виду.
Самці яскравіші за самок. Взагалі колір є індикатором самопочуття рибки. Насичений яскравий відтінок рибки свідчить, що все гаразд і, навпаки, коли рибка стає тьмяною та однотонною, то щось не так з водою (низька температура, надлишок нітратів і т.д.). Від різкого гучного звуку рибки також різко змінюють колір – ймовірно, це також їх захисна реакція, вироблена в процесі еволюції.

Найбільш поширені види гурамі: мармуровий; перловий; медовий; місячний; плямистий; блакитний; золотий; поцілунковий; гурамі-буркун.

gurami9.jpg (430.99 Kb) gurami8.jpg (58.39 Kb). . . . gurami7.jpg (62.51 Kb) gurami10.jpg (424.23 Kb). . . .

Догляд та утримання

Гурамі вважають не надто вибагливими рибками, які пристосовуються до різних параметрів води і спокійно переносять відсутність аерації.

Розміри акваріума для гурамі потрібно вибирати залежно від розмірів виду. Для карликового і медового гурамі підійде і 20 л, а для більших видів краще брати акваріуми від 70 – 100 л.

Якщо рибок більше пари, то краще брати по кілька самок на самця, щоб притлумити внутрішньовидову агресію. Хоч гурамі і не вважають агресивними рибками, та їм так буде комфортніше.

Заправлення гурамі виглядатиме більш контрастно при темному ґрунті.

Радять класти покривне скло, щоб не було великої різниці температур води і повітря, яке вони заковтуватимуть з поверхні. Та й це убезпечить особливо стрибучу рибу.

Найбільш оптимальні параметри для гурамі: слабокисла вода (pH = 6.0-6.8) і жорсткість до 10 ° dH.

А от температуру краще підтримувати на рівні 25-27 ° С, а під час нересту піднімати до 28-30 ° С.

У холодній воді рибки часто хворіють.

Не люблять надто яскраве світло, тож плаваючі рослини допоможуть створити місця затінку. Однак не варто повністю закривати рослинами поверхню, зважаючи на потребу рибки у диханні.

Гурамі тримаються зазвичай у верхніх і середніх шарах води.

За хороших умов живуть 5-7 років.

Попри невибагливість, в аквах з гурамі краще не забувати про щотижневу підміну 25% - 30% води.

Їдять майже будь-який корм – від живого, мороженого до звичайного сухого. Не варто забувати про різноманітний раціон.

Розведення

Статевий диморфізм у більшості видів гурамі добре прослідковується. Основна ознака – форма спинного плавника. У самців він витягнутий і загострений, у самок – короткий і закруглений. Під час нересту у самців суттєво посилюється забарвлення тіла.

У період розмноження самці будують пінно-повітряні гнізда з бульбашок повітря так як і півники чи макропод. Туди ж згодом поміщають запліднені ікринки. Самки також не беруть участі в турботі про потомство. Самець повністю відповідає за кладку. Він охороняє її, поки не з'являться мальки і не почнуть вільно плавати. Ікринки самець збирає ротом і складає в гніздо, де вони і розвиваються далі. Деякі гурамі метають ікру і без гнізда. В такому випадку, вона просто плаває на поверхні води.

Статева зрілість у гурамі настає у віці 8-12 місяців. Зазвичай самка метає ікру 4-5 разів з проміжками в 10-12 днів, після чого призупиняє процес. Кількість ікринок за раз може досягати 50-200 штук.

Для нересту підходить акваріум об'ємом 20-30 літрів. Окремий акваріум краще, оскільки в загальному мальків чи ікру точно з’їдять. Рівень води – не більше 15 см.

Стимулом до нересту гурамі є підвищення температури до 28-30 ° С і додавання свіжої води. Бажано, щоб вода була м'якша за воду із загального акваріума.

Личинки гурамі викльовував з ікри приблизно через добу. Вони дуже дрібні, з жовтковим мішком, за допомогою якого харчуються найближчі три доби. Далі їх можна годувати інфузоріями і дрібним зоопланктоном.

Важливо знати, що лабіринтовий орган дихання у мальків гурамі формується лише через 2-3 тижні після вилуплення, тому на початках їм потрібно чиста вода з хорошою аерацією. Надлишки корму необхідно прибирати з акваріума. У хороших умовах мальки ростуть швидко, але нерівномірно, тому рекомендують їх сортувати за розміром.

Сумісність

Гурамі доволі, випадки агресії трапляються вкрай рідко Бійки найчастіше відбуваються з родичами або спорідненими видами. Сумісність суттєво покращується у великому акваріумі з достатньою кількістю укриттів.

З гурамі добре уживаються неони, мінори, расбори, пецилії, гуппі, скалярії, апістограми, сомики анциструси та коридораси.

Не радять тримати їх разом з надто активними рибками, як суматранські барбуси або мечоносці. Вони часто завдають травми плавникам і вусикам гурамі.

Категорично не рекомендують підсаджувати до великих африканських і американських цихлід, гібридних папуг, золотих рибок.

Рибка Півник. Цікаві факти про незвичної краси рибку
Рибка півник, сіамський півень, курочка, бійцівська рибка. Красива, невибаглива, зухвала – все це про акваріумну рибку півника.
Рибка лабео: умови утримання та сумісність
Лабео – доволі приваблива рибка завдяки своїй формі, забарвленню та поведінці. Це активна і територіальна рибка, тому далеко не кожен підійде йому в якості сусіда по аква...
Акантофтальмус – смугаста рибка-змійка. Цікаві особливості
Акантофтальмус або пангіо – безсумнівно одна із найнезвичніших акваріумних рибок. Це мирний і цікавий вид в'юнів, який урізноманітнить будь-який акваріум.
Мікрорасбора галактика – перлина наноакваріумів
Мікрорасбора галактика – маленька рибка, яку почали утримувати в акваріумах зовсім недавно. Вона швидко встигла набути популярності завдяки невеликим розмірам, симпатично...
Пецилії – мирні і красиві живородки
Пецилії (лат. Xiphophorus maculatus) без сумніву – одні з найпопулярніших акваріумних рибок, як і більшість живородних рибок. Усе через простоту утримання та розмноження,...
Рибки, що світяться – глофіш (GloFish)
Не так давно в акваріумних магазинах з’явились надзвичайно яскраві рибки різного кольору. Це генетично модифіковані флуоресцентні рибки – Глофіш (GloFish).
Шість основних помилок акваріумістів-початківців
Догляд за акваріумними рибками суттєво відрізняється від догляду за тими ж котиками, песиками чи папугами. Це зумовлено самим середовищем їх перебування (акваріумом), за...
Як доглядати за папугами: важливі поради
Якщо ви наважились купити птаха, зокрема папугу, то існують важливі правила для його утримання. Сподіваємось, ці поради допоможуть вам в якісному утриманні пернатого вдом...
Креветки макробрахіуми: догляд, розведення та сумісність
Креветок в акваріумах зазвичай утримують або окремо, або з невеликими та нехижими рибами. В іншому випадку вони стають лише кормом. Та є й такі креветки, які здатні не ли...
Філомена дискова. Догляд та особливості утримання
Серед зграйних рибок є цікаві екземпляри такі як дискова філомена балон або червоноока моенкаузія (Moenkhausia sanctaefilomenae).
Пельвікахроміс пульхер: особливості утримання яскравої цихліди-папуги
Серед великого сімейства цихлід існують так звані карликові цихліди, тобто види, розмір яких у дорослому стані не перевищує 10 см. Завдяки цьому їх можна утримувати у від...
Рибка чорний ніж – нічний хижак. Особливості та умови утримання
Більшість риб схожі між собою за формою, та є такі, що доволі суттєво відрізняються. Одною таких риб без сумніву є чорний ніж або аптеронотус білокаймовий (Apteronotus al...