Лабіринтова рибка гурамі. Умови утримання та особливості

Лабіринтова рибка гурамі. Умови утримання та особливості

Гурамі – відносно великі рибки, через свою миролюбність та цікавий вигляд є доволі популярними серед акваріумістів. У перекладі з яванської мови «гурамі» – «риба, яка висовує з води свій ніс». Ця назва найбільше характеризує цих рибок.

gourami.jpg (166.46 Kb). . . .

Зовнішній вигляд та особливості

Як і у всіх лабіринтових, гурамі мають спеціальний орган дихання – лабіринт, який дозволяє дихати атмосферним повітрям із поверхні води. Саме для цього гурамі і висовують свій ніс.На батьківщині гурамі (Таїланд, В'єтнам та Малайзія) їх можна було зустріти у найменш придатних місцях – дощових бочках, стічних канавах, рисових полях. Вода тут часто була брудною і каламутною, через що було враження про неймовірну живучість гурамі. Та кожна спроба доставити хоча б кілька рибок живими в інші країни закінчувалася фіаско – усі рибки швидко гинули в дорозі. Лише згодом люди з’ясували причину. Виловлену рибу поселяли у налиті доверху бочки і щільно запечатували. А в таких умовах лабіринтові не здатні вижити, бо потребують заковтувати свіже повітря.

Лише після того, як бочки з рибами стали заповнювати тільки на дві третини, не закупорюючи їх щільно, вдалося доставити перші зразки до Європи. Це відбулось у 1896 році.Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок

Ще однією особливістю гурамі є видозмінені черевні плавники – вони перетворилися на тонкі довгі нитки і виконують функцію органу дотику. Таким чином гурамі пристосувались, щоб орієнтуватись у каламутній воді. Та навіть у чистій прозорій воді акваріума гурамі продовжують торкатись до всього своїми нитками, за чим доволі цікаво спостерігати.

Хоч гурамі вважається рибкою не маленькою, та різні види мають величезну різницю у розмірі. Більшість гурамі в акваріумі виростають не більше 10 см, але от змієподібний гурамі може виростати до 25 см, а гурамі промисловий взагалі до 1 метра у довжину, та його надзвичайно рідко тримають в акваріумах. Для цього потрібні акваріуми від 1 тонни.

Тіло гурамі приплюснуто з боків і трохи витягнуте. Черевний плавець тягнеться від середини живота і закінчується розширенням біля хвоста. Грудні плавники, як ми уже згадували, – це тонкі нитки, вони можуть відновлюватись при втраті.

За спинним плавником можна визначити стать рибки. У самців гурамі він сильно витягнутий і загострений, а у самок – заокруглений.

gurami00.jpg (159.79 Kb). . . .

Рибки мають різноманітне забарвлення, яке залежить від виду.
Самці яскравіші за самок. Взагалі колір є індикатором самопочуття рибки. Насичений яскравий відтінок рибки свідчить, що все гаразд і, навпаки, коли рибка стає тьмяною та однотонною, то щось не так з водою (низька температура, надлишок нітратів і т.д.). Від різкого гучного звуку рибки також різко змінюють колір – ймовірно, це також їх захисна реакція, вироблена в процесі еволюції.

Найбільш поширені види гурамі: мармуровий; перловий; медовий; місячний; плямистий; блакитний; золотий; поцілунковий; гурамі-буркун.

gurami9.jpg (430.99 Kb) gurami8.jpg (58.39 Kb). . . . gurami7.jpg (62.51 Kb) gurami10.jpg (424.23 Kb). . . .

Догляд та утримання

Гурамі вважають не надто вибагливими рибками, які пристосовуються до різних параметрів води і спокійно переносять відсутність аерації.

Розміри акваріума для гурамі потрібно вибирати залежно від розмірів виду. Для карликового і медового гурамі підійде і 20 л, а для більших видів краще брати акваріуми від 70 – 100 л.

Якщо рибок більше пари, то краще брати по кілька самок на самця, щоб притлумити внутрішньовидову агресію. Хоч гурамі і не вважають агресивними рибками, та їм так буде комфортніше.

Заправлення гурамі виглядатиме більш контрастно при темному ґрунті.

Радять класти покривне скло, щоб не було великої різниці температур води і повітря, яке вони заковтуватимуть з поверхні. Та й це убезпечить особливо стрибучу рибу.

Найбільш оптимальні параметри для гурамі: слабокисла вода (pH = 6.0-6.8) і жорсткість до 10 ° dH.

А от температуру краще підтримувати на рівні 25-27 ° С, а під час нересту піднімати до 28-30 ° С.

У холодній воді рибки часто хворіють.

Не люблять надто яскраве світло, тож плаваючі рослини допоможуть створити місця затінку. Однак не варто повністю закривати рослинами поверхню, зважаючи на потребу рибки у диханні.

Гурамі тримаються зазвичай у верхніх і середніх шарах води.

За хороших умов живуть 5-7 років.

Попри невибагливість, в аквах з гурамі краще не забувати про щотижневу підміну 25% - 30% води.

Їдять майже будь-який корм – від живого, мороженого до звичайного сухого. Не варто забувати про різноманітний раціон.

Розведення

Статевий диморфізм у більшості видів гурамі добре прослідковується. Основна ознака – форма спинного плавника. У самців він витягнутий і загострений, у самок – короткий і закруглений. Під час нересту у самців суттєво посилюється забарвлення тіла.

У період розмноження самці будують пінно-повітряні гнізда з бульбашок повітря так як і півники чи макропод. Туди ж згодом поміщають запліднені ікринки. Самки також не беруть участі в турботі про потомство. Самець повністю відповідає за кладку. Він охороняє її, поки не з'являться мальки і не почнуть вільно плавати. Ікринки самець збирає ротом і складає в гніздо, де вони і розвиваються далі. Деякі гурамі метають ікру і без гнізда. В такому випадку, вона просто плаває на поверхні води.

Статева зрілість у гурамі настає у віці 8-12 місяців. Зазвичай самка метає ікру 4-5 разів з проміжками в 10-12 днів, після чого призупиняє процес. Кількість ікринок за раз може досягати 50-200 штук.

Для нересту підходить акваріум об'ємом 20-30 літрів. Окремий акваріум краще, оскільки в загальному мальків чи ікру точно з’їдять. Рівень води – не більше 15 см.

Стимулом до нересту гурамі є підвищення температури до 28-30 ° С і додавання свіжої води. Бажано, щоб вода була м'якша за воду із загального акваріума.

Личинки гурамі викльовував з ікри приблизно через добу. Вони дуже дрібні, з жовтковим мішком, за допомогою якого харчуються найближчі три доби. Далі їх можна годувати інфузоріями і дрібним зоопланктоном.

Важливо знати, що лабіринтовий орган дихання у мальків гурамі формується лише через 2-3 тижні після вилуплення, тому на початках їм потрібно чиста вода з хорошою аерацією. Надлишки корму необхідно прибирати з акваріума. У хороших умовах мальки ростуть швидко, але нерівномірно, тому рекомендують їх сортувати за розміром.

Сумісність

Гурамі доволі, випадки агресії трапляються вкрай рідко Бійки найчастіше відбуваються з родичами або спорідненими видами. Сумісність суттєво покращується у великому акваріумі з достатньою кількістю укриттів.

З гурамі добре уживаються неони, мінори, расбори, пецилії, гуппі, скалярії, апістограми, сомики анциструси та коридораси.

Не радять тримати їх разом з надто активними рибками, як суматранські барбуси або мечоносці. Вони часто завдають травми плавникам і вусикам гурамі.

Категорично не рекомендують підсаджувати до великих африканських і американських цихлід, гібридних папуг, золотих рибок.

Пельвікахроміс пульхер: особливості утримання яскравої цихліди-папуги
Серед великого сімейства цихлід існують так звані карликові цихліди, тобто види, розмір яких у дорослому стані не перевищує 10 см. Завдяки цьому їх можна утримувати у від...
Рибки мечоносці: умови утримання та цікаві особливості
Мечоносець (Xiphophorus Helleri) один з найцікавіших і найпопулярніших видів акваріумних рибок. Завдяки своєму яскравому забарвленню вони одразу впадають у вічі. Крім тог...
Топ-6 невибагливих акваріумних рибок
Пропонуємо підбірку не надто вибагливих рибок
Рибка чорний ніж – нічний хижак. Особливості та умови утримання
Більшість риб схожі між собою за формою, та є такі, що доволі суттєво відрізняються. Одною таких риб без сумніву є чорний ніж або аптеронотус білокаймовий (Apteronotus al...
Яскраві ляліуси: умови утримання та розведення
Ляліуси – популярна і цікава рибка, яка доповнить будь-який акваріум з відносно мирними і невеликими рибами. Мають мирний характер. Підійдуть як для початківців, так і д...
Сомики коридораси. Умови утримання та різновиди
Сомики коридораси без сумніву належать до одних із найпопулярніших рибок. Вони активні, миролюбні, витривалі, всеїдні рибки, які люблять жити зграйками. Вони цікаві як з...
Бенгальський кіт. Історія походження та цікаві факти
Бенгальський кіт - слід розрізняти рідкісну домашню породу бенгальських котів та бенгальського кота, як один із диких видів.
Німецька вівчарка - історія походження та цікаві факти
Німецька вівчарка походить від зниклих пастуших собак, які населяли територію сучасної Німеччини. У 18 – 19 століттях скотарство було поширене у всій Європі, а Німеччина ...
Молінезія: опис та цікаві особливості
Молінезія або як її ще називають моллі – одна із популярних акваріумних рибок. Це живородна рибка, тому її нескладно розмножити у домашніх умовах. Така здатність плюс не...
Боції. Особливості утримання та сумісність
Боції досить популярні рибки у домашніх акваріумах, хоч вони і належать до сімейства в`юнових, які в акваріумістиці не надто поширені. Це доволі цікаві рибки, хоч і є пе...
Сом торакатум. Специфіка догляду та розведення
Соми мешкають майже у кожному домашньому акваріуму. Окрім декоративної складової вони виконують абсолютно практичну функцію, підчищаючи залишки їжі на дні. Одним з таких...
Яскраві ляліуси: умови утримання та розведення
Ляліуси – популярна і цікава рибка, яка доповнить будь-який акваріум з відносно мирними і невеликими рибами. Мають мирний характер. Підійдуть як для початківців, так і д...