Сом торакатум. Специфіка догляду та розведення

torr

Соми мешкають майже у кожному домашньому акваріумі. Окрім декоративної складової вони виконують абсолютно практичну функцію, підчищаючи залишки їжі на дні. Одним з таких популярних сомиків без сумніву є торакатум. Їх можна рекомендувати як новачкам, так і досвідченим акваріумістам.

Зовнішній вигляд

Торакатуми належать до панцирних сомів – тіло вкрите кількома рядами кісткових пластинок, які виконують роль захисту від ворогів. Мають кишкове дихання: при нестачі кисню торакатуми просто спливають на поверхню і роблять ковток повітря, яке засвоюється у спеціальному відділі кишківника.

Має подовжене тіло. Голова трохи сплощена, потужна. Ротовий отвір направлений донизу, біля нього розташовуються дві пари чутливих вусів. Звичайний розмір рибок – близько 12 см. Зустрічаються особини до 20 см. Усе залежить від розмірів акваріума і якості корму.

Основний колір тіла – коричневий. У молодих він світліший, у дорослих риб темнішає. По всьому тілі розкидані невеликі темні плями неправильної форми. Черевце майже біле.

Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок

Але зустрічається і альбіносна форма з молочним забарвленням і темними плямами на тілі.

albtorak

Особливості утримання торакатумів

Торакатуми – зграйні рибки. Тому краще тримати їх групами з 3-6 особин. Зважаючи на розміри цих сомиків, акваріум має бути від 100 літрів і більше. У менших об’ємах рибки будуть затягнуті та хворітимуть

Грунт радять великофракційний пісок і дрібна галька, оскільки ці соми ведуть придонний спосіб життя і постійно копаються у ґрунті в пошуках корму. Бажано забезпечити достатню кількість укриттів із каміння, натуральних корчів і гротів.

До живих рослин торакатуми абсолютно байдужі, але, зважаючи на їх поведінку, слабо закріплені рослини будуть постійно спливати.

Потрібна ефективна фільтрація та щотижнева підміна води. Освітлення акваріума має бути помірним. Має бути доступ до поверхні води, адже навіть у добре аерованому акваріумі торакатуми будуть періодично спливати для ковтка повітря.

Параметри води бажано тримати у межах: Т=22-28°С, pH=6.0-8.0, GH=5-20.

В умовах домашнього акваріума годувати торакатумів краще спеціалізованими якісними сухими кормами для донних риб. Також вони, як і усі соми, поїдають залишки корму, що не доїли інші рибки.

За хороших умов живуть до 10 років.

Розмноження торакатумів

У торакатумів процес розмноження суттєво відрізняється від більшості сомів. Нерест схожий до лабіринтових риб – самець будує гніздо з бульбашок для збереження ікри. Він можливий і в загальному акваріумі, але є загроза для інших мешканців, оскільки торакатум-тато затято охоронятиме гніздо. Тож краще організувати окремий нерестовий акваріум об’ємом від 60 літрів з піщаним ґрунтом і дрібними рослинами.

Також читайте: ТОП-10 найдивніших акваріумних рибок

Самець відрізняється від самки червоно-помаранчевим першим променем грудних плавників. У самок більш округле черевце.

Для початку нересту потрібно зімітувати початок сезону дощів.

Стимулюють ікрометання не одразу підвищивши температуру, а, навпаки, спочатку понизивши її на 1-5 °С. А вже після цього повільно піднімають до 25-27 °С. Важливі часті підміни м’якою водою при KH=2.

Рівень води встановлюється близько 15-20 см.

Якщо умови підійшли, самець починає будувати гніздо. Листок рослини чи шматочок пінопласту допоможе йому закріпити гніздо.

Ікрометання відбувається ще до завершення робіт. Самець збирає ікру до гнізда, проганяє самку і лише тоді завершує будівництво. Тож самку варто забрати з нерестовика.

За раз самка може дати до 1000 ікринок. Інкубація триває близько двох діб. Личинки починають самостійно плавати на другу добу, вони ховаються у темних укриттях. Після появи перших личинок самця також пересаджують.

Статева зрілість настає у віці 8-14 місяців.

Сумісність

Торакатуми чудово уживаються з більшістю видів риб. Та варто зважати на розмір рибки. Якщо об’єм акваріума надто малий, дорослі особини можуть переслідувати представників дрібних видів. Під час нересту агресія підвищується

Не рекомендується саджати разом із боціями та лабео. Між ними можуть виникнути конфлікти через територію. З великими хижими видами утримувати торакатума також не варто.