Лорікарія – миролюбний кольчужний сом

Лорікарія – миролюбний кольчужний сом

Акваріумісти намагаються підібрати у свою домашню мініводойму не лише красивих, а й корисних рибок, які б допомогли підтримувати чистоту. Серед таких рибок-санітарів є не дуже розповсюджений, але не менш цікавий і корисний, – кольчужний сом Лорікарія.

Лорікарії – група прісноводних риб із родини Лорікарієвих (Кольчужних) сомів, що мешкають на території Центральної та Південної Америки. Мають своєрідну зовнішність, чудово пристосовуються до різних умов утримання. Хоч це дуже миролюбні рибки, які чудово чистять дно від залишків корму, а поверхні від обростань, все ж досі рідко зустрічаються в акваріумах любителів.

Зовнішній вигляд

Лорікарія має подовжене тіло, на кінці якого є гострий хвіст. За цю особливість її ще називають «сомик-батіг» (Whiptail Catfish).

Розміри цих сомиків дуже різні залежно від різновиду – від 10 см до 30 см.

Тіло вкрите щільними кістковими пластинами, які створюють справжній «панцир» для захисту від ворогів.



Голова трикутна з невеликими очима. У самців ширша голова, на голові та грудних плавцях розвинені одонтоди – вирости у вигляді тонких щетинок.

Ротовий отвір, який перетворивсь на присоску, дозволяє рибкам триматися у водоймах із сильною течією і зішкрібати водорості. Цією особливістю вони нагадують анциструсів.

У природі ці сомики полюбляють річки та струмки з сильною течією. Живуть найчастіше на піщаних субстратах серед корчів і опалого листя дерев.

За хороших умов в акваріумі можуть жити до 8-10 років.

Найбільш поширені три види:

1. Лорікарія червона, яку можна зустріти під номерами L010a і L10a. Це одна з найкрасивіших лорікарій.



Має забарвлення тіла від жовтуватого до червоно-коричневого. Виростає до 11 см.

red-whiptail-catfish.jpg (122.77 Kb)

2. Лорікарія парва має забарвлення від жовто-коричневого до сіро-коричневого з великою кількістю дрібних темних плям, які подекуди зливаються у поперечні смуги. Має розмір також до 11 см.

parva.jpg (82.86 Kb)

3. Лорікарія королівська найбільша з них – до 25 см. Назву отримала за граційну манеру плавати та розкішне забарвлення. Зазвичай світло-коричнева з широкими смужками неправильної форми. Цікавою особливістю є виношування ікри: у період інкубації самець носить її у роті для захисту.

loricaria-simillima.jpg (83.51 Kb)

Догляд і утримання лорікарій

Ці соми чудово пристосовуються до різних умов утримання. Але потребують хорошу фільтрацію, аерацію та регулярне обслуговування акваріума.

Утримувати лорікарій можна як поодинці, так і парами чи групами, якщо дозволяє об’єм акваріума. Для пари менших видів буде досить і 40 літрів. Королівським локаріям потрібна банка від 150 літрів.

Як і більшість сомів, не люблять яскравого світла. Варто подбати про затінені місця, корчі і рослини з широким листком.

Параметри води варто утримувати у межах: Т=22-26°С, pH=6.0-7.5, GH=3-15.

Соми лорікарії – всеїдні.




У природі вони харчуються черв’яками, личинками комах і водоростевих обростань.

В акваріумі, окрім обростань, лорікарій варто підгодовувати спеціалізованими кормами у вигляді таблеток для донних риб, щоб харчування було збалансованим.

Вони також добре під’їдають залишки кормів, які не встигли з’їсти інші мешканці акваріума.

Не відмовляться лорікарії від зелених овочів, облитих окропом (шматочки огірка, кабачка, шпинату, листя салату, капусти).

Розмноження лорікарій

Статевозрілими рибки стають у віці близько року.

Якщо в акваріумі є пара риб, то вони можуть нереститися самі, без створення особливих умов. Статеві відмінності у рибок особливо не виражені, але самки зазвичай мають округліше черевце, а статевозрілі самці мають багато шипів на голові.

На дно акваріума кладуть керамічні або пластикові трубки діаметром 20-30 мм і довжиною до 15 см. Підійдуть і керамічні горщики чи шкаралупа кокоса. Самець чистить зайняту ним трубку, а самка викидає і приклеює до неї ікру.

Самка відкладає близько 100 ікринок. Кладку охороняє самець. Після 7-9 днів інкубації вилуплені личинки витрачають вміст жовткових мішків пару днів. Далі харчуються уже самостійно. Коли мальки випливають із трубки, самця відсаджують.

Сумісність

Лорікарії – миролюбні сомики, тому чудово уживаються з родичами та з більшістю інших видів такого ж розміру.

Злегка агресувати можуть лише самці, коли захищають свою територію під час нересту. Але це виглядає більш показово, для відлякування.

У сусіди їм можна підселити живородків (гуппі, пецилій, молінезій), тетр, расбор, даніо, неонів, родостомусів, кардиналів, акантофтальмусів, гурамі, скалярій, золотих рибок. Популярні сомики анциструси і коридораси також чудово підійдуть у компанію.

Краще уникати сусідства із надто активними видами, які полюбляють обкушувати плавники, як от барбуси чи тетрадони.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Золота рибка: історія та догляд
Ця красуня – перша в історії акваріумна рибка, яку довгий час вважали вигаданою істотою з фольклору.Ще з дитинства ми з вами чули про фантастичну рибку,яка виконувала ба...
Топ-10 найдивніших акваріумних рибок
Коли більшість людей чує щось про акваріумних рибок, то зазвичай уявляє золоту рибку у круглому акваріумі чи гуппі з мечоносцями, ну або скалярій з неонами. Та різноманіт...
Макрогнатус. Особливості утримання акваріумного «вугра»
Цього мешканця домашніх водойм ще називають акваріумний вугор. Він і справді дуже схожий на морського вугра. Макрогнатуси люблять зариватись у ґрунт, а на поверхні лишаєт...
Сом торакатум. Специфіка догляду та розведення
Соми мешкають майже у кожному домашньому акваріумі. Окрім декоративної складової вони виконують абсолютно практичну функцію, підчищаючи залишки їжі на дні. Одним з таких...
Позеленіла вода в акваріумі: що робити
В акваріумі як у замкнутій невеликій системі, нерідко трапляються проблеми із якістю води. Буває, що вода стає жовтою, коричневою чи білою як молоко. Це все ознаки певног...
Перший запуск акваріума: крок за кроком
Якщо ви вирішили завести акваріумних рибок, то дуже важливо знати, з чого почати і як створити сприятливе середовище для їх проживання.
Акваріумні соми: популярні види і цікаві особливості
Соми присутні майже в кожному акваріумі. Це пов’язано не так з їх естетичною функцією, як з корисними особливостями. Зокрема, більшість сомів – це донні риби, які підбира...
Чи сплять рибки
Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи х...
Як охолодити воду в акваріумі
Більшість мешканців акваріума потребують стабільних параметрів води, особливо температури. Упродовж року температурний рівень підтримує спеціальний акваріумний терморегул...
Каламоїхт калабарський: особливості догляду за незвичною рибою-змійкою
Каламоїхт без сумніву – одна з найнезвичніших рибок, яких можна зустріти в акваріумі. У цій рибі незвичайне все: поведінка в акваріумі, зовнішній вигляд і навіть назва.
Отоцинклюс – невеликий, але працьовитий сомик-водоростеїд
Отоцинклюс – це крихітний і не надто яскравий сом, однак його вважають одним із найефективніших водоростеїдів в акваріумі, подекуди більш ефективним, ніж відомий сіамськ...
Рибки, які не потребують додаткової аерації
Подекуди акваріумісти-початківці шукають витривалих і невибагливих риб, які здатні жити без особливого догляду за акваріумом. Як кажуть – щоб кинути рибу в акваріум і заб...