Лорікарія – миролюбний кольчужний сом

Акваріумісти намагаються підібрати у свою домашню мініводойму не лише красивих, а й корисних рибок, які б допомогли підтримувати чистоту. Серед таких рибок-санітарів є не дуже розповсюджений, але не менш цікавий і корисний, – кольчужний сом Лорікарія.

Лорікарії – група прісноводних риб із родини Лорікарієвих (Кольчужних) сомів, що мешкають на території Центральної та Південної Америки. Мають своєрідну зовнішність, чудово пристосовуються до різних умов утримання. Хоч це дуже миролюбні рибки, які чудово чистять дно від залишків корму, а поверхні від обростань, все ж досі рідко зустрічаються в акваріумах любителів.

Зовнішній вигляд

Лорікарія має подовжене тіло, на кінці якого є гострий хвіст. За цю особливість її ще називають «сомик-батіг» (Whiptail Catfish).

Розміри цих сомиків дуже різні залежно від різновиду – від 10 см до 30 см.

Тіло вкрите щільними кістковими пластинами, які створюють справжній «панцир» для захисту від ворогів.

Голова трикутна з невеликими очима. У самців ширша голова, на голові та грудних плавцях розвинені одонтоди – вирости у вигляді тонких щетинок.

Ротовий отвір, який перетворивсь на присоску, дозволяє рибкам триматися у водоймах із сильною течією і зішкрібати водорості. Цією особливістю вони нагадують анциструсів.

У природі ці сомики полюбляють річки та струмки з сильною течією. Живуть найчастіше на піщаних субстратах серед корчів і опалого листя дерев.

За хороших умов в акваріумі можуть жити до 8-10 років.

Найбільш поширені три види:

1. Лорікарія червона, яку можна зустріти під номерами L010a і L10a. Це одна з найкрасивіших лорікарій. Має забарвлення тіла від жовтуватого до червоно-коричневого. Виростає до 11 см.

red-whiptail-catfish

2. Лорікарія парва має забарвлення від жовто-коричневого до сіро-коричневого з великою кількістю дрібних темних плям, які подекуди зливаються у поперечні смуги. Має розмір також до 11 см.

parva

3. Лорікарія королівська найбільша з них – до 25 см. Назву отримала за граційну манеру плавати та розкішне забарвлення. Зазвичай світло-коричнева з широкими смужками неправильної форми. Цікавою особливістю є виношування ікри: у період інкубації самець носить її у роті для захисту.

loricaria-simillima

Догляд і утримання лорікарій

Ці соми чудово пристосовуються до різних умов утримання. Але потребують хорошу фільтрацію, аерацію та регулярне обслуговування акваріума.

Утримувати лорікарій можна як поодинці, так і парами чи групами, якщо дозволяє об’єм акваріума. Для пари менших видів буде досить і 40 літрів. Королівським локаріям потрібна банка від 150 літрів.

Як і більшість сомів, не люблять яскравого світла. Варто подбати про затінені місця, корчі і рослини з широким листком.

Параметри води варто утримувати у межах: Т=22-26°С, pH=6.0-7.5, GH=3-15.

Соми лорікарії – всеїдні. У природі вони харчуються черв’яками, личинками комах і водоростевих обростань.

В акваріумі, окрім обростань, лорікарій варто підгодовувати спеціалізованими кормами у вигляді таблеток для донних риб, щоб харчування було збалансованим.

Вони також добре під’їдають залишки кормів, які не встигли з’їсти інші мешканці акваріума.

Не відмовляться лорікарії від зелених овочів, облитих окропом (шматочки огірка, кабачка, шпинату, листя салату, капусти).

Розмноження лорікарій

Статевозрілими рибки стають у віці близько року.

Якщо в акваріумі є пара риб, то вони можуть нереститися самі, без створення особливих умов. Статеві відмінності у рибок особливо не виражені, але самки зазвичай мають округліше черевце, а статевозрілі самці мають багато шипів на голові.

На дно акваріума кладуть керамічні або пластикові трубки діаметром 20-30 мм і довжиною до 15 см. Підійдуть і керамічні горщики чи шкаралупа кокоса. Самець чистить зайняту ним трубку, а самка викидає і приклеює до неї ікру.

Самка відкладає близько 100 ікринок. Кладку охороняє самець. Після 7-9 днів інкубації вилуплені личинки витрачають вміст жовткових мішків пару днів. Далі харчуються уже самостійно. Коли мальки випливають із трубки, самця відсаджують.

Сумісність

Лорікарії – миролюбні сомики, тому чудово уживаються з родичами та з більшістю інших видів такого ж розміру.

Злегка агресувати можуть лише самці, коли захищають свою територію під час нересту. Але це виглядає більш показово, для відлякування.

У сусіди їм можна підселити живородків (гуппі, пецилій, молінезій), тетр, расбор, даніо, неонів, родостомусів, кардиналів, акантофтальмусів, гурамі, скалярій, золотих рибок. Популярні сомики анциструси і коридораси також чудово підійдуть у компанію.

Краще уникати сусідства із надто активними видами, які полюбляють обкушувати плавники, як от барбуси чи тетрадони.