Акантофтальмус – смугаста рибка-змійка. Цікаві особливості

Акантофтальмус – смугаста рибка-змійка. Цікаві особливості

kulja.jpg (30.9 Kb)

Акантофтальмус або пангіо – безсумнівно одна із найнезвичніших акваріумних рибок. Це мирний і цікавий вид в'юнів, який урізноманітнить будь-який акваріум.

Зовнішній вигляд

Акантофтальмуси мало нагадують собою звичну рибку. Вони більше схожі до маленьких змійок, як за зовнішнім виглядом, так і за поведінкою. Мають витягнуте, змієподібне тіло. Максимальний розмір рибки – 12 см. Голова маленька, рот нижній.

Біля нього є 3 пари чутливих вусиків, за допомогою яких рибка відшукує собі їжу.



Плавці прозорі і дуже дрібні, спинний зміщений в сторону хвоста. На тілі є невеликі лусочки.

Забарвлення тіла помаранчеве або червонувате з широкими темними смугами, кількість яких може доходити до 20 шт. Самки більші за самців, мають більш опукле черевцем, через яке можна побачити зеленуваті ікринки.

Ще одна цікава особливість акантофтальмусів – під очима у них розташовуються рухливі, загнуті назад колючки, які виконують кілька корисних функцій.

Завдяки їм рибка може протискуватися у дуже вузькому просторі, чіпляючись за поверхню предметів і рослин та підтягуючи за собою тіло.

Також ці колючки виконують роль захисту від хижаків – при спробі атаки в'юн настовбурчує колючки і встромлює їх у ротову порожнину нападнику. Цього зазвичай достатньо, щоб більша риба виплюнула неприємну здобич.



А ті ж хижаки, що таки проковтнули акантофтальмуса, зазвичай гинуть від розриву органів травлення.

Ці ж колючки створюють ілюзію відсутності контуру у очей, за що рибка і отримала свою назву «акантофтальмус», що дослівно перекладається як «розірвані очі».

В акваріумах найчастіше зустрічаються два види акантофтальмусів: Кюля і Майєрса. Розрізнити їх можна за смугами. У Кюлі чорно-коричневі смуги повністю охоплюють його повністю лише біля голови, а далі не доходять до нижньої частини. Найчастіше спостерігається роздвоєння смуг посередині тулуба. Натомість у Майєрса смужки повністю оперізують тіло.

Особливості утримання

Акантофтальмуси ведуть придонний спосіб життя, на дні акваріума має бути багато схованок – корчів, гротів та густих насаджень.

Ці в’юни дуже рухливі, тому утримувати їх найкраще в просторих акваріумах від 50 літрів. Необхідна кришка або покривне скло, так як рибки можуть вистрибнути.

У якості грунту підійде пісок, адже акантофтальмуси люблять зариватися в нього, відшукуючи їжу.

Важливо забезпечити чисту воду і стабільні параметри середовища, тому потрібна ефективна фільтрація та аерацію. Раз на тиждень необхідна підміна води (25-30%). Оптимальні параметри води для утримання: Т = 24-28 ° С, pH = 6,0-7,5, GH = 5-10.

Не люблять яскраве освітлення, більш комфортно себе почувають під розсіяним, приглушеним світлом.

Акантофтальмус веде переважно нічний спосіб життя і найбільш активний саме вночі.




Удень його помітити досить складно. Якщо утримувати кілька риб, то активність вдень підвищується, що пов'язано з харчовою конкуренцією.

Акантофтальмусам властиве кишкове дихання: рибки здатні заковтувати бульбашки повітря, які при попаданні у певні відділи шлунка насичують кров киснем.

А ще ці рибки – справжні живі барометри. Вони дуже чуйно реагують на зміну атмосферного тиску – дуже швидко переміщаються по цілому акваріуму. Така ж поведінка спостерігається і при погіршенні якості води. У такий спосіб в’юн показує, що йому некомфортно.

Акантофтальмуси у природі вони харчуються дрібними черв'яками, комахами та личинками, яких знаходять в грунті. Можуть поїдати відмерлі частини живих рослин. Загалом вони всеїдні, тому з годуванням не виникне ніяких труднощів. Як для більшості риб важливо урізноманітнювати раціон.

З радістю в’юн ласуватиме живим мотилем чи трубочником. Акваріумісти зазвичай годують акантофтальмусів замороженими кормами, які більш безпечні за живі.

Сухі збалансовані корми також чудово йому підійдуть.

У природі акантофтальмуси можуть прожити до 10 років, в акваріумах же не більше 6 років.

Розмноження

Розведення акантофтальмусів у домашніх умовах досить складне та трудомістке. Стимуляція нересту практично неможлива без гормональних ін'єкцій.

Потрібен нерестовий акваріум з м'якою і слабокислою водою. Рівень води – не більше 15-20 см. На дні потрібна сітка, під якою могла б сховатись ікра.

Відібраних виробників, до 6 особин, тимчасово паралізують і вводять їм гормон хоріонічний гонадотропін. Далі поміщають у ємність для нересту, де починається гон. Самці притискаються до самок, стимулюючи у них ікрометання.

За один нерест можна отримати до 700 ікринок, які проходять через сітку і падають на дно. Після цього виробників відбирають, в воду додають антигрибкові препарати. Перші личинки з'являються вже через 3-4 доби. Стартовий корм - «живий пил».

Розмір місячних малюків становить близько 2 см, і вони здатні харчуватися вже досить великим кормом.

Сумісність

Акантофтальмуси – досить мироблюні рибки і уживаються і уживаються з більшістю спокійних видів в загальному акваріумі.

Прийнятними сусідами можуть бути: даніо, тетри, расбори, гуппі, неони, скалярії, сомики коридораси, анциструси. З родичами у цих в’юнів конфліктів також не виникає, вони прекрасно живуть групами.

Акантофтальмусів можна підсаджувати в акваріум з креветками, ці рибки не заподіють їм ніякої шкоди.

Несумісні: з агресивними і територіальними рибками. Зокрема, великі цихліди (астронотуси, акари, великі цихлазоми) можуть сприйняти рибу-змійку за корм.

Не варто утримувати їх з лабео і боціями та золотими рибками.



Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 



Підтримайте ZooSvit.info! Become a Patron!

Астронотус – рибка з інтелектом, яка впізнає господаря
Астронотуси – цікава і досить популярна риба серед акваріумістів, та вона точно не для новачків. Як більшість риб з сімейства цихлід, астронотуси вважаються великою рибою...
Арована – риба-дракон і недешевий талісман
Є риби, які у звичайних домашніх акваріумах побачиш рідко. Причиною цьому є їх розмір і ціна. Придбати її дозволити собі може далеко не кожен акваріуміст. Арована, яку ще...
Золота рибка телескоп. Особливості утримання
Телескопи – цікаві, оригінальні та доволі популярні рибки серед акваріумістів. Це різновид золотої рибки, головною рисою якої є випуклі очі. Сама через цю особливість риб...
Рибки, що світяться – глофіш (GloFish)
Не так давно в акваріумних магазинах з’явились надзвичайно яскраві рибки різного кольору. Це генетично модифіковані флуоресцентні рибки – Глофіш (GloFish).
Платидорас – акваріумний сом, що співає
Сомик платидорас не рідко зустрічається у домашніх акваріумах. Цей симпатичний сомик має свою особливість – може видавати звуки, через що навіть отримав кличку «співаючи...
Філомена дискова. Догляд та особливості утримання
Серед зграйних рибок є цікаві екземпляри такі як дискова філомена балон або червоноока моенкаузія (Moenkhausia sanctaefilomenae).
Фловер хорн – цихліда з характером
Шанувальники цихлід точно знають про такого яскравого і оригінального їх представника як Фловер хорн. Ця цихліда має точно непересічну і дещо дивну зовнішність, також вир...
Вимкнули світло! Як врятувати рибу в акваріумі?
Внаслідок масштабних обстрілів росіянами енергетичної інфраструктури України у багатьох виникли проблеми з електроенергією. У деяких регіонах її вимикали планово, а в дея...
Птеригопліхт парчевий: особливості утримання сома леопардового
В акваріумах великого розміру можна побачити гігантських сомів-прилипал. На перший погляд вони дуже схожі на популярних анциструсів. Та за розмірами значно більші. У цьом...
Як і чим годувати акваріумних рибок
Яким би простим не видавалось це питання, та далеко не всі власники домашніх акваріумів роблять це правильно. А від неправильного годування виникає чи не більшість пробле...
Гуппі Ендлера – яскрава мінірибка
Любителі акваріумістики часто шукають для невеликих акваріумів якнайменших мешканців. Однією з таких рибок без сумніву є гуппі Ендлера. Хоч це і різновид гуппі, якому хар...
Арована – риба-дракон і недешевий талісман
Є риби, які у звичайних домашніх акваріумах побачиш рідко. Причиною цьому є їх розмір і ціна. Придбати її дозволити собі може далеко не кожен акваріуміст. Арована, яку ще...