Риба-лікар Гарра руфа

У домашніх акваріумах утримують чимало найрізноманітніших тропічних рибок. Як не дивно, але є рибки, яких знають люди далекі від акваріумістики. Рибки Гарра руфа завоювали всесвітню популярність своїм унікальним вмінням допомагати людям у лікуванні чи профілактиці деяких хвороб. Хоч цей вид риб не набув широкого поширення як акваріумний мешканець, та завдяки одній з особливостей він став невід’ємним атрибутом багатьох спа-салонів.

У природі зустрічаються у різних біотопах: від чистих річок зі швидкою течією до каламутних пересихаючих водойм. Тяжіють до мілководдя на добре освітлених сонцем ділянках Тут на камінні утворюється основна їжа Гарра руфа – біоплівка, тобто суміш із бактерій, найпростіших, дрібних ракоподібних і водоростей.

У Туреччині вони навіть пристосувалися виживати в термальних джерелах, де температура може досягати +37°С.

Зовнішній вигляд

garra_rufa_003

Гарра руфа (Garra rufa) – прісноводна риба із родини Коропові, мешкає у країнах західної Азії. Сіро-коричнева рибка з видовженим тілом, схожа на маленького коропа. Голова велика. Рот нижній з роговими пластинками, які й дозволяють їй зішкрібати все з поверхні – хоч водорості, хоч людський епідерміс.

Над ротом є пара добре помітних вусиків.

Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок

Плавники добре розвинені, допомагають швидко пересуватися під водою. У диких особин вони майже прозорі, хвостовий – з червоними відтінками.

У неволі рибки зазвичай мають плавники піщаного кольору.

Максимальний розмір тіла – 14 см, але в неволі рідко виростають довше за 10 см.

Статеві відмінності виражені слабо, але самки зазвичай більші за самців.

Пілінг рибками Гарра руфа

Хоч Гарра руфа не має яскравого зовнішнього вигляду, та цілющі властивості її справді дивовижні. Саме завдяки особливій будові ротового апарату рибки Гарра руфа здатні проводити справжнісінький пілінг, тобто очищення шкірного покриву.

Вони м’яко обкушують і поїдають відмерлі частинки шкіри, не наносячи при цьому травм здоровій шкірі. Після такої процедури шкіра справді стає чистою і дещо почервонілою. Сам процес не викликає якихось неприємних відчуттів, а лише легке лоскотання. Є версія, що слина рибок містить речовину з бактерицидною дією.

Зазвичай у спа-салонах, що надають послуги за допомогою рибок Гарра руфа, дозволяють провести очистку шкіри рук і ніг. Та є послуга fish spa усього тіла. При цьому людина занурюється у ванну з рибками.

garra-rufa-opis
f3de2377478dc4a4ea8740e246cddfde

Вважається, що рибки можуть допомогти у лікуванні таких хвороб: псоріаз, екзема; лишай, грибок, вітіліго, акне, нейродерміт та ін.

Пілінг замислювався насамперед як лікувальна процедура, але поступово він став косметичною. Завдяки широкому рекламуванню рибок багато відвідувачів спа-салонів хочуть просто спробувати без особливої на то потреби. Подекуди і самі салони подають це як якийсь атракціон «рибний масаж ніг» чи «станьте кормом для риб».

Та варто не забувати про ризики від таких процедур. По-перше, не варто занурювати у воду з рибками частини тіла, на яких є рани, бо це може призвести до їх зараження.

Також можна підхопити грибкові захворювання, якщо використовується одна ємність для багатьох відвідувачів. Таке можна побачити у деяких салонах на популярних курортах.

У салонах часто рибок тримають голодними, щоб вони краще справлялись із поїданням людського епідермісу. Навряд чи лише такий раціон забезпечує усі потреби рибок Гаррі руфа. Тому далі поговоримо, як їх утримувати у домашніх акваріумах, а не використовувати лише як інструмент спа-процедур.

Догляд та утримання Гарра руф

Оскільки в акваріумістів рибок Гарра руфа не часто побачиш, тому часто можна зустріти суперечливу інформацію про те, як правильно їх утримувати вдома.

Та відомо, що це зграйні рибки. Варто їх утримувати від 6 особин в акваріумі. Зважаючи на їх розміри, зграйний спосіб життя та рухливість, бажаний об’єм акваріума не менше 80 літрів, а краще від 200. Рекомендують покривне скло або кришку, бо можуть вистрибувати.

Для ґрунту радять натуральну гальку середнього та великого розміру.

Можна зробити укриття з корчів чи каменів.

Гарра руфа, як і більшість риб, люблять чисту воду, тому потрібна хороша фільтрація і регулярні підміни. Також важливою є аерація, оскільки у теплій воді кисень швидше вивітрюється. А комфортна температура для них 28-36°С. Деякі акваріумісти стверджують, що рибки можуть пристосуватись і до більш холодної води.

Підійде м’яка чи середньої жорсткості вода – не більше 10 dH. Рівень pH~7.0.

Також читайте: Шість основних помилок акваріумістів-початківців

Підійдуть універсальні сухі корми для донних риб.

Цікаво, що у Гарра руфа практично не розвинений шлунок, тому їжа довго не затримується, а рибка практично постійно голодна. Тому й активно буде поїдати водорості, які утворюються на склі і декораціях.

В акваріумних магазинах їх подають як хороших водоростеїдів.

Розмноження і розведення

У домашніх умовах займатись розведенням Гарра руф доволі проблематично. На тропічних рибницьких фермах їх вирощують у великих розвідних ставках, застосовуючи гормональні ін’єкції для стимуляції нересту.

Статевої зрілості рибки досягають у віці близько року. Період розмноження припадає на теплу пору року – з березня по вересень. Запліднена ікра просто розкидається між камінням.

Сумісність

Якщо ви надумали завести рибок Гарра руфа, то утримувати їх варто у видовому акваріумі з кількох причин. По-перше, вони люблять доволі високу температуру води, яка для більшості риб не буде комфортною. Крім того, це яскраво територіальні риби, яким складно буде уживатись із іншими видами в одному акваріумі. Та можна спробувати їх утримувати з меншими видами риб. І обов’язково, щоб зграйка Гара руф налічувала не менше 5 особин. Тоді вони будуть менш агресивні, до сусідів.