
Сом-перевертень: цікаві особливості та догляд

Соми-перевертні є доволі великими представниками сомів та можуть бути чудовим доповненням у цихлідниках. Плавання догори черевцем для більшості акваріумних риб може означати нічого хорошого, але не для цих сомів. Вони люблять саме так плавати. Ця їх особливість привернула увагу акваріумістів, які і дали їм другу назву – соми-перевертні.
У природі вони мешкають у середній течії річки Конго (Центральна Африка). Синодонтіси зустрічаються групами на ділянках із щільною водяною рослинністю та серед природних корчів, що використовуються тваринками як укриття у світлий час доби.
Зовнішній вигляд та особливості поведінки сома-перевертня
Офіційна назва виду – Синодонтіс нігрівентріс (Synodontis nigriventris), більш відомий як сомик-перевертень або перевернутий сом свою назву отримав за незвичайну форму поведінки. Велику частину життя сомики проводять у перевернутому положенні.
Фактично це еволюційне пристосування пов’язане з особливостями харчування – у природі цей сом харчується в основному комахами, що впали на водну поверхню.
Зважаючи на такий спосіб життя, у сомів цього різновиду навіть змінилось забарвлення черевця на темне, бо у більшості риб верх темний, низ білий для кращого маскування у воді від природних ворогів.
Звідси й частка його назва «нігрівентріс», що дослівно означає з латинської – «чорне черевце».
Торкнулися зміни й будови очей – перевертень може спостерігати за оточуючим середовищем і над собою, і під собою.
Дорослі перевертні досягають розміру 10 см. Має кремезне тіло, пласке черевце та вигнуту спинку. На голові розташований нижній рот із трьома парами чутливих вусиків. З їх допомогою рибки можуть орієнтуватися у просторі та за потребою знаходити корм на дні. Очі великі, пристосовані до нічного способу життя.
Має сіро-коричневе забарвлення з численними округлими плямами, розкиданими по всьому тілу та плавниках.
Великий спинний плавник має трикутну форму з подовженим і гострим першим променем. Грудні плавники зміщені до нижньої частини тіла й також мають колючі промені, а черевні – зміщені до анального. Має добре розвинений жировий плавник.
Догляд і утримання сомів-перевертнів
Утримувати у домашніх акваріумах сомиків-перевертнів радять зграйками. Тож мінімальний об’єм акваріума мав би бути від 50 літрів.
Ґрунт, як і для всіх сомів, бажано обирати без гострих країв. Гроти у формі порожніх трубок стануть хорошим притулком для сомиків.
Перевертні не люблять яскравого освітлення і більш активні уночі.
До параметрів води ці сомики невибагливі й добре почуваються як у м’якій, так і у твердій воді. Та потрібна хороша фільтрація, аерація та регулярні підміни.
Оптимальні параметри для перевертнів варто тримати у межах: Т=24-28°С, pH=6,0-7,5, GH=5-20.
Невибагливі у харчуванні. Їхній природний раціон складається з комах, личинок, равликів, мальків інших риб, водоростей, рослинних решток.
Може живитись як живими (мотиль, креветки, артемія), рослинними так і комбінованими (гранули, пластівці) кормами. Хорошим вибором будуть плаваючі сухі корми у формі пластівців, чіпсів або пелет.
У меню можна додавати овочі — огірки, кабачки.
Годувати сомиків краще раз на день увечері після вимкнення світла в акваріумі. Апетит у синодонтісів хороший, тому слідкуйте, щоб вони не переїдали.
За хороших умов у домашньому акваріумі можуть прожити 10-15 років.
Розмноження та розведення сомиків-перевертнів
Розмноження перевертнів у домашніх умовах проблематичне. Для цього зазвичай застосовують гормональні ін’єкції.
У природі ж нерест припадає на період дощів, у цей час рибки мігрують у затоплені райони, де гідрохімічний склад води сильно відрізняється від типових місць проживання.
Статевої зрілості сомики-перевертні досягають у віці 2-3 років.
Перед нерестом виробників розсаджують на тиждень в окремі ємності та щедро годують.
Вода у нерестовику має бути м’якою і теплою. Власне для стимуляції нересту робиться гормональний укол.
Плодючість самки – до 450 ікринок. Інкубація триває близько 4 днів, потім ще кілька діб діти годуються завдяки жовтковому мішку.
Перші 7-8 тижнів рибки плавають у нормальному положенні, а опісля перевертаються.
Сумісність перевертнів
Сомики-перевертні – один із наймиролюбніших представників роду Синодонтіс, тому чудово підходять для загальних акваріумів із видами середнього розміру.
Однак з дуже маленькими рибками селити їх не рекомендують, бо спрацьовує правило – усе, що поміститься до рота, буде з’їдене.
У сусіди підійдуть види зі схожим ареалом проживання: тетра конго, пельвікахроміси. Можливе поєднання зі скаляріями, райдужницями, гурамі. Уживаються і з африканськими цихлідами.
Поєднувати синодонтісів із агресивними видами не варто.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!









