Сом-перевертень: цікаві особливості та догляд

dwarf-upside-down-catfish-1

для більшості акваріумних риб може означати нічого хорошого, але не для сомів. Вони люблять саме так плавати. Ця їх особливість привернула увагу акваріумістів, які і дали їм другу назву – соми-перевертні.

У природі вони мешкають у середній течії річки Конго (Центральна Африка). Синодонтіси зустрічаються групами на ділянках із щільною водяною рослинністю та серед природних корчів, що використовуються тваринками як укриття у світлий час доби.

Зовнішній вигляд та особливості поведінки сомів-перевертнів

Офіційна назва виду – Синодонтіс нігрівентріс (Synodontis nigriventris), більш відомий як сомик-перевертень або перевернутий сом свою назву отримав за незвичайну форму поведінки. Велику частину життя сомики проводять у перевернутому положенні.

Фактично це еволюційне пристосування пов’язане з особливостями харчування – у природі цей сом харчується в основному комахами, що впали на водну поверхню. Однак при цьому він має нижній рот, тому йому часто доводиться для збору корму плавати вгору черевцем. Також такий спосіб менше збурює поверхню води. Так він і став сомом-перевертнем.

Зважаючи на такий спосіб життя, у сомів цього різновиду навіть змінилось забарвлення черевця на темне, бо у більшості риб верх темний, низ білий для кращого маскування у воді від природних ворогів.

Звідси й частка його назва «нігрівентріс», що дослівно означає з латинської – «чорне черевце».

Торкнулися зміни й будови очей – перевертень може спостерігати за оточуючим середовищем і над собою, і під собою.

Дорослі перевертні досягають розміру 10 см. Має кремезне тіло, пласке черевце та вигнуту спинку. На голові розташований нижній рот із трьома парами чутливих вусиків. З їх допомогою рибки можуть орієнтуватися у просторі та за потребою знаходити корм на дні. Очі великі, пристосовані до нічного способу життя.

Має сіро-коричневе забарвлення з численними округлими плямами, розкиданими по всьому тілу та плавниках.

Великий спинний плавник має трикутну форму з подовженим і гострим першим променем. Грудні плавники зміщені до нижньої частини тіла й також мають колючі промені, а черевні – зміщені до анального. Має добре розвинений жировий плавник.

Догляд і утримання сомів-перевертнів

Утримувати у домашніх акваріумах сомів-перевертнів радять зграйками. Тож мінімальний об’єм акваріума мав би бути від 50 літрів.

Ґрунт, як і для всіх сомів, бажано обирати без гострих країв. Гроти у формі порожніх трубок стануть хорошим притулком для сомиків.

Соми-перевертні не люблять яскравого освітлення і більш активні уночі.

До параметрів води ці сомики невибагливі й добре почуваються як у м’якій, так і у твердій воді. Та потрібна хороша фільтрація, аерація та регулярні підміни.

Оптимальні параметри для перевертнів варто тримати у межах: Т=24-28°С, pH=6,0-7,5, GH=5-20.

Невибагливі у харчуванні. Їхній природний раціон складається з комах, личинок, равликів, мальків інших риб, водоростей, рослинних решток.

Може живитись як живими (мотиль, креветки, артемія), рослинними так і комбінованими (гранули, пластівці) кормами. Хорошим вибором будуть плаваючі сухі корми у формі пластівців, чіпсів або пелет.

У меню можна додавати овочі — огірки, кабачки.

Годувати сомиків краще раз на день увечері після вимкнення світла в акваріумі. Апетит у синодонтісів хороший, тому слідкуйте, щоб вони не переїдали.

За хороших умов у домашньому акваріумі можуть прожити 10-15 років.

Розмноження та розведення сомів-перевертнів

Розмноження перевертнів у домашніх умовах проблематичне. Для цього зазвичай застосовують гормональні ін’єкції.

У природі ж нерест припадає на період дощів, у цей час рибки мігрують у затоплені райони, де гідрохімічний склад води сильно відрізняється від типових місць проживання.

Статевої зрілості соми-перевертні досягають у віці 2-3 років.

Перед нерестом виробників розсаджують на тиждень в окремі ємності та щедро годують. Самця та самку саджають до нерестового акваріума (об’єм близько 50 л), де облаштовують багато укриттів і розміщуються плаваючі рослини.

Вода у нерестовику має бути м’якою і теплою. Власне для стимуляції нересту робиться гормональний укол.

Плодючість самки – до 450 ікринок. Інкубація триває близько 4 днів, потім ще кілька діб діти годуються завдяки жовтковому мішку.

Перші 7-8 тижнів рибки плавають у нормальному положенні, а опісля перевертаються.

Сумісність перевертнів

Соми-перевертні – один із наймиролюбніших представників роду Синодонтіс, тому чудово підходять для загальних акваріумів із видами середнього розміру.

Однак з дуже маленькими рибками селити їх не рекомендують, бо спрацьовує правило – усе, що поміститься до рота, буде з’їдене.

У сусіди підійдуть види зі схожим ареалом проживання: тетра конго, пельвікахроміси. Можливе поєднання зі скаляріями, райдужницями, гурамі. Уживаються і з африканськими цихлідами.

Поєднувати синодонтісів із агресивними видами не варто.