Рибка чорний ніж – нічний хижак. Особливості та умови утримання

apter1

Більшість риб схожі між собою за формою, та є такі, що доволі суттєво відрізняються. Одною таких риб без сумніву є чорний ніж або аптеронотус білокаймовий (Apteronotus albifrons), ще його називають чорний принц. Досить цікава і оригінальна рибка, хоч і досить рідкісна у домашніх акваріумах.

Зовнішній вигляд

Риба-ніж має справді унікальну форму тіла, через яку і отримала свою назву. У чорного ножа відсутні спинний і черевні плавники, а замість – один довгий, який здійснює хвилеподібні рухи. Та завдяки йому і ще парі великих грудних плавців риба спокійно може рухатися в будь-якому напрямку.

Також читайте: Топ найдивніших акваріумних риб

Ще одна цікава особливість чорного ножа, про яку не усі знають, – здатність використовувати слабкі електричні розряди для орієнтації в каламутній воді і при пошуку їжі. На зір рибки практично не покладаються. У хвостовій частині ножа розташовується спеціальний орган, що генерує слабкі струми, а по всьому тілу є численні рецептори, що вловлюють навіть найдрібніші зміни електричного поля.

Для людини подібні струми абсолютно безпечні. Чорного ножа навіть можна привчити брати корм з рук, звичайно, з часом.

У племен з тропічних лісів Амазонії існує повір’я, що після смерті душі людей вселяються в чорного ножа, тому рибка вважається священною і називають її Чорний привид. Хоча й кажуть, що цю легенду вигадали самі продавці, щоб додати виду загадковості.

Ніж точно не для наноакваріумів. У природі зафіксовані екземпляри до пів метра, а от в акваріумі він виростає не більше 30-35 см.

Тіло витягнуте, яке за формою нагадує собою лезо ножа або ланцет. Голова велика з невеликими очима.

Забарвлення – бархатисто-чорне. Від голови уздовж спини тягнеться біла смужка, а стебло хвоста оперезаний двома біло-жовтими «кільцями».

Утримання чорного ножа

Чорні ножі доволі чутливі до умов. Зазвичай утримують їх поодинці або в загальному акваріумі з іншими відповідного розміру видами. Зважаючи на розміру, для дорослих риб необхідний акваріум щонайменше 200 літрів.

Більшість часу вони проводять на дні, у якості ґрунту найкраще використовувати пісок або дрібну гальку.

Важливо забезпечити достатню кількість укриттів, адже рибки ведуть нічний спосіб життя і в світлий час доби ховаються. Не люблять яскравого освітлення, тому потрібні різні укриття – корчі, гроти, густі зарості рослин.

Ножі байдужі до живих рослин, тому без проблем впишуться у травники.

Для акваріум потрібна хороша фільтрація (радять торф’яний фільтр), активна аерація і щотижнева підміна води до 30-35% від загального об’єму.

Чорні ножі позбавлені луски, тому дуже чутливі до вмісту азотистих сполук.

Оптимальні параметри води для них: t = 23-28, pH = 6.0-7.5, GH = 5-15.

За хороших умов ніж в акваріумі може прожити до 10 років.

Основа його раціону у природі – комахи, їх личинки, черв’яки, інші безхребетні і мальки риб. Переважно ігнорують сухі корми, тож годувати їх краще замороженим мотилем, артемією, шматочками рибами або ж морепродуктами.

Оскільки вони ведуть переважно нічний спосіб життя, тож годувати ножів найкраще після вимикання світла. Це більше пов’язано із умовами життя у природі. У домашніх акваріумах привчаються до годівлі вдень і навіть з рук.

У домашніх акваріумах рибки-ножі рідко розмножуються, що обумовлено недоліком простору для їх нересту. У ємності від 2 тонн і при правильних параметрах води можливо досягти успіхів.

Сумісність

Чорний ніж, попри свої розміри та хижу натуру, – рибка спокійна, тому підійде для загального акваріума з середніми і великими різновидами. Агресивні хіба до своїх родичів, тому їх краще тримати поодинці, особливо у відносно невеликих об’ємах.

Суттєво менших рибок сприймають за корм, тож у сусіди гуппі та неони не підійдуть. Однак деякі акваріумісти, які утримували ножів, кажуть, що уживаються зі всіма живородними рибками, їдять хіба мальків

Утримувати разом можна із скаляріями, дорослими мечоносцями і молінезіями, райдужницями, мирними сомами.

До агресивних цихлід на кшталт астронотуса краще не садити, бо можуть попсувати плавники.