Жаби в акваріумі: особливості догляду

Заводячи акваріум вдома, хочеться відтворити частинку живої природи, справжнього водоймища. А у природній водоймі живуть не тільки риби та равлики. Там є ще багато різних створінь, у тому числі земноводні, зокрема, жаби. Так ось є кілька різновидів жаб, які можуть легко жити у домашньому акваріумі і навіть уживатись з деякими рибами.

Найбільш популярні у домашніх акваріумах жаби, що належать до родини Піпові. Ці амфібії ведуть повністю водний спосіб життя. У природі на суші вони опиняються лише, коли основна водойма пересохла і треба знайти собі нове водне житло.

Всі акваріумні жаби – з екваторіальної частини Африки. Там вони живуть у дрібних водоймах та річках з повільною течією.

Зовнішній вигляд

Акваріумні жаби будовою тіла мало чим відрізняються від решти родичів, які частіше бувають на суші.

Звичайно, постійне перебування у воді призвело до певних фізіологічних змін, які дозволили адаптуватись у середовищі і полегшити виживання. Зокрема, органи зору, як і у риб, не мають повік, барабанна перетинка атрофувалися, а перетинка на задніх лапках суттєво збільшилась. А у деяких видів перетинка з’явилась і на передніх кінцівках.

Незважаючи на свою любов до води, дихання у акваріумних жаб легеневе, тому їм необхідно регулярно підніматися до поверхні, щоб подихати.

Мають щільне тіло з невеличкою загостреною головою і широким ротом. Очі маленькі, спрямовані вперед або трохи вгору.

Дорослі особини мають розмір від 4 до 12 см залежно від різновиду.

Види акваріумних жаб

Найчастіше в акваріумах можна зустріти два види: гладку шпорцеву жабу та гімінохірус Боетгера. Перші дуже активні та повсякчас намагаються когось з’їсти, інші ж, навпаки, справжні тихоні.

Шпорцева акваріумна жаба (Xenopus laevis)

Гладка шпорцева жаба – доволі велика земноводна, у домашніх умовах може вирости до 10-12 см.

У природі мешкає у центральній і північно-східній Африці, віддаючи перевагу водоймам зі слабкою течією.

Хоч її природне забарвлення – оливково-зелене, але в акваріумістів більше поширені альбіносні форми і червоними очима.

У шпорцевої жаби на пальцях задніх кінцівок є невеликі кігтики (шпори), якими вона тримається за рослини чи обороняється від дрібних хижаків.

За хороших умов може жити до 15 років.

Зважаючи на розміри, на одну особину знадобиться акваріум об’ємом від 20 літрів, а їх радять утримувати групами.

Оптимальна температура для шпорцевих жаб – 20-25 °С.

Карликова жаба гімінохірус (Hymenochirus boettgeri)

Гімінохіруси у природі також мешкають на африканському континенті. Найчастіше їх можна зустріти у невеликих калюжах і болотах.

Виростають у довжину не більше 5 см. Мають забарвлення зелене або буре. Для утримання знадобиться акваріум від 10 літрів на одну особину.

Живуть близько 8 років.

Догляд і утримання за жабами в акваріумі

Про літраж ми вже згадували вище – його потрібно підбирати пропорційно кількості жабок, ну і їх розміру.

Потрібна кришка або покривне скло, бо хоч ці жаби більше водні, але не варто забувати, що вони земноводні і можуть захотіти погуляти.  

Хоч жаб можна утримувати і без жодних декорацій, рослин та ґрунту, однак за таких умов біологічна рівновага буде хиткою. Ґрунт радять гальковий фракцією 4-6 мм. Дрібний пісок не варто використовувати, бо жабки люблять перекопувати ґрунт і влаштують «буревій у пустелі».

Рослини краще взяти твердолисті з міцним корінням (анубіаси, ехінодоруси, криптокорини). Аще краще їх обкласти камінням, бо жабки і велике коріння викорчують. Ну і не завадять плаваючі рослини, як роголисник чи пістія, щоб був природній затінок.

Також потрібні укриття у вигляді гротів, корчів чи шматків кокоса. Туди жаби будуть ховатись за потреби, а вони дуже полохливі. Тож гучні звуки чи різкі рухи біля акваріума не бажані.

Акваріумні жаби здатні жити у воді з широким діапазоном кислотності і жорсткості, але якісна фільтрація і щотижневі підміни 20% води потрібні. Не бажана сильна течі, бо амфібія не надто це люблять. Температура в акваріумі не повинна бути нижча за 20°С, бо жабки почнуть хворіти. 

У природі ці два вид жабок їдять комах, личинок, черв’яків, мальків риб.

У домашніх умовах радять годувати жаб спеціалізованими сухими кормами. Також добре підійдуть мотиль, артемія та дафнія.

Годувати дорослих жаб можна і двічі на тиждень, а молодь – краще щодня.

Розмноження та розведення акваріумних жаб

Розводити жаб у домашніх умовах можливо, лише треба дотриматись певних правил і процедур.

Статевозрілими акваріумні амфібії стають у віці одного-двох років.

А от стимули у жабок різні.

Для шпорцевої жаби знижують температуру на 5-8 °С.

А гімінохірусам, навпаки, потрібно, температуру підвити і робити масивні підміни води.

У нерестовики амфібії починають «шлюбні танці»: самець, обхопивши самку, робить з нею кругові рухи, поступово піднімаючись до поверхні, запліднює ікру. Самка метає ікру, яка або приклеюються до рослин, або плаває на поверхні.

Самки можуть виметати від кількох сотень до кількох тисяч яєць. Як завершиться інкубація, на світ з’являються пуголовки довжиною кілька міліметрів.

Спочатку вони висять нерухомо, а пізніше починають плавати та самостійно харчуватися. Стартовий корм – інфузорії, далі можна переходити на науплію артемії та дрібного мотиля.

Повне перетворення з пуголовка на жабу триває до двох місяців.

Сумісність акваріумних жаб

Акваріумні жабки, хоч і невеликі, особливо  карликова, та вони – хижаки. Тому уся живність, яка влазить до рота, туди може і потрапити. Особливо це стосується шпорцевої жаби, яку продають у розмірах до 5 см, а вона потім суттєво виростає.

З карликовою жабою уживаються дорослі неони, живородки, анциструси. У компанію підійдуть креветки Амано, вишні, креветки-фільтратори, але не сумісні з великими раками.

А до шпорцевої можна підселити гурамі, макроподів, мечоносців.

А от до хижих цихлід не варто їх підселяти.