Савбва: особливості утримання червононосої расбори

Савбва або расбора червононоса – маленька, але приваблива і не складна в утриманні рибка. На відміну від багатьох інших расбор вона має свої особливості.

Латинська назва цієї симпатичної рибки (Sawbwa resplendens) перекладається як «сяючий принц». Зустріти її можна і під такими екзотичними назвами, як «азіатський червононос» чи «бірманський червононос» або «савбва барбус».

У природі ця прісноводна рибка зустрічається лише в озері Інле у Бірмі, яке розташоване на висоті близько 900 м над рівнем моря. Вода в цьому озерці прозора, із щільним глинистим дном. Глибина тут не сягає більше 3 метрів. Савбва – не єдиний ендемік озера, тут є й інші унікальні риби, а також молюски.

На поверхні є плаваючі острівці з рослин, які служать савбвам природним укриттям. Також зграйки риб можна побачити біля берега, де вони ховаються серед чагарників рослин та корчів.

Власне через свою привабливість на історичній батьківщині червононоса расбора опинилася на межі вимирання. Хоч перший опис савбви з’явився у 1918 році, та у роздрібну торгівлю вона потрапила лише через 40 років. І тоді зростаючий інтерес до рибки призвів до її масового вилову. Крім того, інтенсивна діяльність людини та забруднення водоймища спричинити скорочення площі озера майже на третину.

Та савбва потрапила до Міжнародної Червоної книги зі статусом «Під загрозою зникнення». Так ця расбора стала не лише червононосою, а й червонокнижною.

Зовнішній вигляд

Савбва – одна з найменших акваріумних рибок, має у довжину 2,5 – 3,5 см. Будовою тіла особливо від інших риб не відрізняються, а от забарвлення мають цікаве.

У самців вся голова та кінчики хвоста забарвлені у яскраво-червоний колір, плавці напівпрозорі. Забарвлення тіла варіюється від сріблясто-блакитного до майже синього відтінку.

А самки однотонні, без яскравих фарб – від сріблястого до світло-оливкового.

Схоже забарвлення має червононоса тетра, більш відома як родостомус. Але це зовсім різні види.

Догляд та утримання савбви

Червононоса расбора є зграйною рибкою, тому й утримувати її варто у групі із щонайменше  6 і більше особин. Чим більше рибок у зграйці – тим впевненіше рибки почуватимуться. Звідси й мінімальний об’єм акваріума – від 20 літрів.

Гарно зграйка савб виглядатиме на темному фоні серед заростей живих рослин та природніх корчів.

Плаваючі рослини (роголисник, пістія) допоможуть відтворити природні умови і забезпечать додатковий сховок.

Потрібна хороша фільтрація, бо червононосі расбори чутливі до брудної води. Також раз на тиждень потрібно замінювати 20% води в акваріумі на свіжу. Аерація також зайвою не буде.

Температуру води бажано тримати у межах 22 – 25 градусів. Інші рекомендовані параметри води: pH=6,5-8,0, GH=3-15.

Савбви віддають перевагу живому корму, але не відмовляться від якісних сухих кормів, які містять весь комплекс поживних елементів, вітамінів та інших функціональних добавок. Зважаючи на розміри рибки та маленький рот, потрібно підбирати корм відповідної фракції.

Навіть за хороших умов у домашніх акваріумах живуть лише 2-3 роки.

Розведення та розмноження червононосих расбор

Розмножуватись савбви здатні у віці 9 – 12 місяців. Для нересту підійде нерестовик від 10 літрів. У нього можна вкласти дрібнолисті рослини або спеціальні штучні субстрати для нересту. Знадобиться аерліфтний фільтр, який не створюватиме зайвої течії.

Цікаво, що на відміну від більшості риб, стимулом для нересту у савб є не підвищення температури, а, навпаки, її зниження. В ідеалі – це 18-20°С. Потрібну температуру потрібну знижувати дуже поступово.

За тиждень до нересту самців і самок радять розсадити, а потім найкрасивіших особин поміщають у підготовлену раніше ємність. Рибок відсаджують з розрахунку на одну самку 2-3 самці.

Після доволі цікавого шлюбного танцю самка приклеює по одній ікринці на рослини, такий цикл повторюється знову і знову. За добу одна самка зазвичай відкладає до 20 яєць.

Після завершення ікрометання батьків варто забрати, щоб не поїли свою ж ікру. Тоді ж можна ставити обігрівач.

Інкубація триває до двох діб. Ще кілька днів личинки, що вилупилися, харчуються вмістом свого жовткового мішка. На третій день життя мальки починають плавати та харчуватися. У цей час їм починають давати живий пил, а за кілька тижнів – артемію.

Сумісність червононосих расбор

Савбва – маленька і мирна рибка, тож у сусіди їй підійдуть далеко не усі рибки.

У компанію можна підселити співмірних риб: мікрорасбору галактику, родостомусів, неонів, коридорасів, отоцинклюсів.

Невеликі креветки також вживуться.

Ідеальним вибором може стати суто видовий акваріум з розрахунку 1 самець на 4 самок, щоб згладити внутрішньовидову конкуренцію.

Цихлід краще не розглядати як варіанти сусідства.

Біотопний акваріум озера Інле