Молінезії: різновиди та умови утримання рибок

mol

Молінезія – ще один різновид живородних акваріумних рибок. Як і пецилії, гуппі та меченосці, молінезії є доволі поширеними мешканцями домашніх водойм акваріумістів.

Назва пов’язана з тим, що раніше їх відносили до роду Mollienesia. Акваріумісти їх часто називають просто моллі. За сучасною ж класифікацією їх зараховують до роду Пецилії (Poecilia).

Як і більшість живородок, ці рибки миролюбні і невибагливі. Чудово доповнять акваріум початківця.

Зовнішній вигляд молінезії

Природне забарвлення молінезій – жовтувато-сіре або сріблясте, по усьому тілу сіро-блакитні, синювато-чорні або жовто-зелені цятки. Тулуб витягнутий і стислий з боків, голова невелика, рот верхній.

Плавці у більшості видів короткі, виняток – молінезія веліфера, яка має дуже розвинений спинний плавник.

У природних умовах риби сягають довжини 15 см, в акваріумі – 6-9 см.

У самки спинний плавець нижчий, забарвлений менш виразно.

Як у всіх живородних, самці молінезій мають особливий орган розмноження – гоноподій (видозмінений анальний плавник).

Умови утримання молінезії

Молінезії вважають простими в утриманні рибками, та, на відміну від інших живородних рибок, вони дещо більш вибагливі. Моллі – теплолюбні рибки, зниження температури переносять погано. Тому варто тримати температуру не нижче 25 градусів, краще 27.

Кислотність (рН) – 7-8. Жорсткість dH: 7,0-8,0. М’якшу воду не сприймають.

За хороших умов живуть до 4 років.

Можна утримувати як в загальному акваріумі, так і в окремому. Як і для всіх живородок, бажано брати дещо більше самок, ніж самців.

Рибки досить рухливі, тому більш комфортно себе почуватимуть в акваріумах від 50 літрів.

Люблять чисту воду, тому бажані щотижневі часткові підміни, хороша фільтрація та аерація.

Займають верхні і середні шари акваріума.

Молінезії – всеїдні, тому можна годувати будь-яким живим, а також сухими і рослинними кормами, у тому числі водоростями. Молодь молінезії полюбляє общипувати водоростеві обростання, особливо нитчатку. Раціон має бути різноманітним.

Статева зрілість у молінезій настає в однорічному віці. Самка здатна народжувати кожні 35-45 днів. За раз самка дає приплід до 50-60 мальків.

Для зміцнення імунітету мальків можна підсолити воду, та врахуйте особливості інших рибок,бо, скажімо, соми не надто люблять сіль.

Різновиди молінезій

Селекціонери вивели багато різноманітних молінезій з різним забарвленням: чорні, жовті, білосніжні та ін. Дуже популярні форми з ліроподібним хвостовим плавцем і балони (мають вкорочене тіло і опукле черевце).

black_balloon

Виділяють 4 основні природні види молінезій:

Молінезія сфенопс (Poecilia sphenops)

Хвостовий плавець добре розвинений, має округлу форму. Розмір від 6 до 10 см, самки більші. Природне забарвлення практично не зустрічається у акваріумах. Найпопулярнішою є чисто чорна форма. Але можна зустріти і інші забарвлення, отримані штучно: білий, жовтий та крапчастий. Хвостовий плавець має ліровидну форму.

Найбільш цінними екземплярами вважаються молінезії з оксамитовою лускою чорного кольору, на якій відсутні будь-які цятки. Наувіть очей у них майже не видно.

Молінезія вільна (Poecilia salvatoris)

Тривалий час цю рибу вважали колірною варіацією сфенопсиса, але згодом виділили в окремий вид. Досить рідко зустрічається в акваріумах у чистому вигляді. Тіло сріблясто-жовте, може бути з блакитним відливом. Рибка дуже витривала, не вимагає додавання солі в воду.

poecilia_salvatoris

Молінезія веліфера (Poecilia velifera)

Має добре розвинений спинний віялоподібний плавник у самця, саме тому рибку називають парусною. Лише розмір цього паруса може досягати до 4-5 см. Одна з найбільших молінезій, досягає у довжину до 13 см, в природі до 16 см. Хвостовий плавник округлий. Природний окрас корпусу сріблястий з горизонтальними пунктирними лініями. Часто передня частина тіла забарвлена в оранжевий колір.

Через великий розмір потребують більших акваріумів – від 100 л.

mvelifera

Молінезія латіпінна (Poecilia latipinna)

Ще називають широкоплавниково молінезія. Латіпінна дуже схожа на молінезію Веліфера, фактично є її «зменшеною копією». На голові розташований спрямований вгору рот з рядами дрібних зубів. Високий спинний плавник прямокутної форми складається з 12-14 променів. Хвостовий плавець закруглений і добре розвинений.

Самці в акваріумі досягають розміру до 10 см, самки зазвичай на кілька сантиметрів більші.

Загальне забарвлення блакитно-сіре, у самця є зеленувато-блакитний відлив.

poecilia-latipinna-male

Всі інші різновиди риб з різною формою тіла, плавців і забарвленням (наприклад, балони або «ліри») є селекційними формами, отриманими в результаті схрещування чотирьох основних видів.

mol2

Сумісність молінезій

Молінезії сумісні з іншими живородними рибами (гупі, мечоносці, пецилії), лабіринтовими (гурамі, ляліуси, півники), зграйними рибками (даніо, родостомуси, неони, кардинали) неагресивними «карликовими цихлідами», скаляріями, невеликими спокійними сомами.