Серед відомих акваріумістам лабіринтових рибок гурамі є цікавий їх різновид – поцілунковий гурамі. Свою назву рибка отримала за загадкову поведінку.
У природі цих рибок можна побачити у Таїланді та Індонезії.
Ось яка поведінка викликала зацікавлення в акваріумістів і прив’язала до них назву. Періодично дві рибки не залежно від статі зупиняються одна напроти іншої і на якусь мить зчіплюються губами. І це просто неймовірно схоже на поцілунок. Після тривалих досліджень науковці все ж зійшлися, що тут йдеться не про якийсь потяг чи форму статевої поведінки, а про спосіб встановити свій соціальний статус у зграї.
Зовнішній вигляд поцілункового гурамі
Як і інші лабіринтові, поцілунковий гурамі (Helostoma temminckii) має спеціальний орган – лабіринт, який дозволяє захоплювати та використовувати для дихання атмосферне повітря.
А от вирізняє їх від інших гурамі – великі очі та будова ротового апарату. Поцілунковий гурамі має великі м’ясисті рухомі губи, на яких на внутрішньому боці є велика кількість дрібних зубів, які дозволяють рибкам поїдати водоростеві наростання.
У природі поцілункові гурамі мають сіро-зелений колір луски та непрозорі плавники з коричневим відтінком. В акваріумістиці більш поширена рожево-помаранчева форма з прозорими плавниками. Статевий диморфізм у гурамі поцілункового погано помітний. Відрізнити самку від самця можливо лише після появи ікри.
В акваріумі середній розмір рибки – 12-15 см. А ось у природі вони виростають до 30 см.
Догляд і утримання поцілункового гурамі
Утримувати поцілункових гурамі радять групами з розрахунку на одного самця – 2-3 самки. При цьому акваріум має бути від 100 літрів.
Краще купувати групу молодих гурамі. Не варто купувати лише двох, бо сильніший пригнічуватиме іншого. В ідеалі – від 5 гурамі.
Оптимальні параметри води для поцілункових гурамі: 22-28°С, pH – 6.0-8.8, pH – 5 – 35 dGH.
Бажана хороша фільтрація, бо ж рибки немаленькі. Щотижневі підміни води допоможуть утримувати акваріум у балансі.
Рослини в акваріумі бажані, але перевагу краще віддати твердо листам анубіасам та ехінодорусам. На відміну від більшості інших видів гурамі поцілункові можуть поїдати рослини з ніжним листям.
У природі поцілункові гурамі всеїдні, вони живляться комахами, рослинами, водоростями, зішкрібаючи їх із каміння. Варто відзначити їх добре розвинений зябровий апарат з численними зябровими тичинками, що дозволяє їм фільтрувати зоопланктон.
В акваріумі гурамі поцілункові також споживають різні види кормів, але варто їх забезпечувати забалсованими кормами.
Поцілункові гурамі з радістю з’їдять водоростеві обростання та поласують паразитами як от прісноводна гідра.
За хороших умов можуть прожити у домашньому акваріумі до 7 років.
Розведення та розмноження гурамі поцілункових
Статева зрілість у гурамі поцілункових настає у віці близько двохроків.
Ще одна цікава особливість гурамі поцілункових – самці не будують гнізда з піни і не піклуються про потомство.
Після появи ікри черевце самок стає набагато повнішим. Відібраних виробників бажано посилено годувати рослинною та тваринною їжею.
Простимулювати нерест можна підвищенням температури до 29° С і додаванням м’якої води.
У процесі нересту самець розкриває широко плавники і плаває навколо самки, після чого обхоплює своїм тілом і перевертає черевцем угору. Раз у раз самка видає ікринки, кількість яких щоразу збільшується.
Загалом самка може виметати кілька тисяч ікринок. Вони або спливають на поверхню води, або приклеюються до листя чи субстрату.
Після цього пару забирають з нерестовика, щоб не поїли ікру.
Інкубація триває понад добу. До перших 5 днів мальки можуть споживати стартовий корм (інфузорій, коловратку).
Уже за тиждень варто вводити до раціону рослинну їжу.
Сумісність поцілункових гурамі
Купувати поцілункових гурамі найкраще молодими, які ще не досягли статевої зрілості. У цьому віці вони наймиролюбніші й підходять для утримання в загальних акваріумах з неагресивними співрозмірними рибками.
Стають більш агресивними під час дорослішання.
Можуть уживатися з неонами, мінори, расбори, пецилії, гуппі, скалярії, апістограми, сомики анциструси та коридораси.
Не радять тримати їх разом з надто активними рибками, як суматранські барбуси. Вони часто завдають травми плавникам і вусикам гурамі.