Є риби, які у звичайних домашніх акваріумах побачиш рідко. Причиною цьому є їх розмір і ціна. Придбати її дозволити собі може далеко не кожен акваріуміст. Арована, яку ще називають риба-дракон, – одна з найбільших (60-100 см і більше) і найдорожчих акваріумних риб (від кількох тисяч гривень до сотень тисяч доларів).
Кажуть, що родичі арован застали ще динозаврів.
Проживають аровани у річках Південного Китаю, Бірми, Північного В’єтнаму, зустрічається і в Південній Америці (басейн Амазонки), у річках центральної та південної Африки, а також Австралії. Саме за місцем їх походження арован поділяють на такі види: азіатські, австралійські та американські.
Аровани – добре звикають до господаря, навіть дозволяють себе гладити і годуватись з рук.
Згідно з ученням Фен-шуй, арована – це могутній талісман, який приносить людині незліченне багатство, щастя та здоров’я. Саме тому у багатьох країнах Азії, таких як Китай, Сінгапур, Малайзія, Індонезія, Тайланд її вдало розводять і продають по всьому світу.
Як вважається, наділена вона такими містичними властивостями через свій незвичайний зовнішній вигляд. Вона сильно нагадує дракона. Звідси й друга назва аровани – риба-дракон (Dragon Fish). А дракон, як відомо, у Китаї дуже шанована тварина, що символізує могутність, силу, багатство, мудрість.
Популярними також є численні вироби у формі аровани.
Зовнішній вигляд і особливості
Арован важко сплутати з іншими рибами з характерною зовнішністю. Мають подовжене, стисле з боків тіло. У природі можуть виростати до 120 см, в акваріумах довжина зазвичай не перевищує 60 см.
Тіло вкрите великою лускою. Голову покривають кісткові пластинки. Рот зазвичай верхній, дуже широкий і місткий. На нижній щелепі є пара вусиків, спрямованих уперед. Вони здатні вловлювати найменші рухи води і допомагають рибкам полювати.
Спина рівна. Спинний плавник невеликий і зміщений до округлого хвостового.
На кістці верхньої щелепи розташовуються зуби.
У природі аровани тримаються у густо зарослих водоймах з дефіцитом кисню, тому мають додатковий спосіб дихання. Зокрема, їх плавальний міхур оповитий густою сіткою кровоносних судин, що дозволяє йому працювати як легеня, розчиняючи кисень у крові.
А у деяких видів навіть сформувався особливий надзябровий орган, що захоплює атмосферне повітря.
Уже існує близько 200 штучно виведених видів арован, які відрізняються за кольором, формою плавників і розмірами луски.
Найбільш поширені: азіатська червона, золота, чорна, африканська, австралійська, південноамериканська срібна, арована М’янми.
Одна з найкрасивіших арован – срібна арована. Відрізняється незвичайною гнучкістю – плаваючи як змія, має здатність «укусити себе за хвіст». Може вигнути тіло на 180 градусів. Особливо красиво виглядає зверху, коли пливе звиваючись. Привертає увагу велика срібляста луска, що покриває тіло риби, і великі виразні очі.
Найдорожчою з арован вважається платинова. Платинова її назвали за безцінність, насправді вона має білий колір – другої такої аровани у світі нема. Попри те, що вона є природною мутацією поширеної срібної аровани, має ще кілька особливостей. У неї повністю біле забарвлення без жодної цятки, а це унікально для арован. Крім того, одне її око дивиться вниз. Хоч це може здатися серйозним дефектом, але для колекціонерів – лише ще одна незвичайна ознака.
Власником риби є Аро Дінесті. Кажуть, що за цю рибку йому пропонували $ 400 тис., але він відмовився продати її. Уперше він представив цю рибу у 2007 році на міжнародній виставці в Сінгапурі, де вона викликала фурор.
Догляд і утримання
Зважаючи на розміри арован, потрібно підбирати відповідний об’єм акваріума. Бо навіть відносно великі акваріуми на 200-300 літрів підійдуть хіба в якості відсадника для нересту. Для більш менш комфортних умов арованам потрібна ємність від 1000 літрів і більше.
В якості ґрунту підійде пісок або дрібна галька. З живих рослин рекомендують гігантську валіснерію. Але її варто обкласти камінням, щоб аровани випадково її не висмикнули.
Дуже важлива потужна фільтрації, аерація і щотижнева підміна води, зважаючи, що ця рибина виробляє велику кількість відходів.
Освітлення не має бути яскравим, а краще плавне ввімкнення світла. Бо різке яскраве світло можуть налякати рибку.
Воду можна утримувати у таких параметрах:: Т=23-30°С, pH=6.5-8.0, GH=8-20.
У природі аровани полюють переважно біля поверхні води. У їх раціон потрапляє дрібна риба, комахи, равлики, жаби. Навіть може вистрибнути і зводи, щоб схопити здобич.
У шлунку арован знаходили навіть залишки птахів і змій.
В акваріумі ж арован можна годувати комахами (цвіркунами, кониками), очищеними креветками, шматочками кальмарів, мідіями без мушель чи нежирною рибою.
Можна робити розвантажувальні дні. Кажуть, це навіть покращує самопочуття аровани і укріплює її мисливські якості.
За комфортних умов аровани можуть прожити до 8-12 років.
Розмноження арован
Розведення арован у домашніх умовах не просте. Через не достатньо комфортні умови ікра просто не дозріває. Тому більшість риб, що надходять на ринок, вирощені у спеціальних господарствах у країнах південно-східної Азії, де вони утримуються у просторих ставках.
Нерест розпочинається у період дощів (грудень-січень). Самка здатна відкласти до 200 ікринок, але виводок рідко перевищує 12-30 мальків. Ікринки великі, жовті, до 16 мм у діаметрі.
Після нересту самець збирає ікру в рот, де й відбувається її інкубація. Триває вона 50-60 днів. Навіть після вилуплення потомства батько виношує личинок у роті, поки їх жовтковий мішок не розсмокчеться, і мальки не почнуть самостійно харчуватися.
Розмір їх у цей час може сягати У цей час їх розмір досягає 8-10 см.
Сумісність
Утримувати аровану варто лише з великими співмешканцями, якщо не хочете, щоб дрібніші сусіди пішли на корм.
У природі в арован яскраво виражена ієрархія: домінантна особина вибирає собі певну ділянку і відганяє навіть родичів. Тому дорослих дорослих арован краще тримати поодинці.
Краще не утримувати риб, які, як і арована, полюбляють верхні шари води і можуть конкурувати з арованою.
Уживуться із такими сусідами як астронотуси, гібридні папуги, птеригопліхти, великі скалярії, індійські ножі, паку, гігантські гурамі.