Сомик платидорас не рідко зустрічається у домашніх акваріумах. Цей симпатичний сомик має свою особливість – може видавати звуки, через що навіть отримав кличку «співаючий сом».
Зовнішній вигляд та особливості
Платидорас (Platydoras armatulus) – назва складається з двох грецьких слів «platys» – плоский, широкий і «doras» – панцир.
Мають щільне, стрілоподібне тіло. В акваріумах зазвичай не ростуть більше за 15 см, а от у природі можуть вимахати і до 24 см. На голові у них великі очі і великий рот, оточений трьома парами чутливих вусів: дві на нижній щелепі і одна на верхній.
Уздовж бічної лінії розташовані загострені кісткові пластинки, що створюють надійний «панцир» для захисту від ворогів. Спинний і грудні плавці відрізняються збільшеними першими променями, які покриті маленькими, але дуже гострими зазубринками, які легко можуть порвати сітку сачка та навіть поранити людину. Тому поводитись з ними потрібно дуже обережно, краще брати сачки більшого розміру з цупкою сіткою. Можна навіть пристосувати для вилову пластмасове сито.
Забарвлення темно-коричневе або чорне. З боків мають білі або жовтуваті смуги, що починаються від хвоста і з’єднуються на голові.
Цікавою особливістю сомів є здатність видавати звуки. Роблять вони це кількома способами: тертям грудних плавців об борозни в плечових суглобах (виходить скрекочучий звук) і швидким скороченням і розслабленням м’язів, прикріплених з одного боку до черепа, а з іншого до плавального міхура. Завдяки цьому виходять звуки, схожі на барабанний бій.
Видають платидораси звуки при зустрічі з іншими особинами або при переляку. Їх можна почути, якщо виловити з акваріума або навіть просто прислухавшись.
Можуть жити 15-20 років.
Умови утримання
Загалом платидораси невибагливі до умов утримання і є хорошими санітарами акваріума, під’їдаючи залишки корму.
Для комфортного утримання 1-2 платидорасів рекомендують акваріум об’ємом не менше 100 літрів. Можна завести як одного сома, так і групу. Можливі сутички між самцями, та це не приведе до серйозних наслідків.
На дно акваріума краще насипати пісок або дрібну окатану гальку. Сомики дуже люблять перекопувати грунт в пошуках корму. Має бути велика кількість різних укриттів – гроти, керамічні трубки, квіткові горщики (керамічні), пластикові та натуральні корчі.
У світлий час доби сомики зазвичай ховаються, а вночі починають досліджувати дно акваріума у пошуках харчів.
У природі харчуються різними донними безхребетними і трохи водоростями. Вони всеїдні і невибагливі в їжі. Найкраще для годування підійдуть якісні сухі корми для донних риб. Використання лише живих і заморожених кормів несе ризик зараження акваріума, а їх незбалансованість і відсутність вітамінів не дозволить рибкам правильно розвиватися.
Також читайте: Чому вмирають рибки в акваріумі?
Харчуються виключно на дні акваріума, тому бажано підібрати їм корми, які швидко тонуть.
Годувати рибок найкраще після вимикання світла.
Ці сомики доволі полохливі рибки, не люблять яскраве світло.
Потрібна ефективна фільтрація та аерація та щотижневі підміни 20% води.
Розмноження та розведення
Процес розведення сомиків платидорасів погано вивчений. Є лише кілька достовірних випадків позитивного досвіду нересту в акваріумах. Натомість абсолютну більшість цих сомів поставляється на продаж з спеціальних рибницьких ферм, де платидорасів розводять за допомогою гормональних ін’єкцій.
Сумісність
Сомів платидорасів відносять до миролюбним рибкам, та з огляду на їх розмір поселяти сомиків з дрібними видами категорично не рекомендується, адже після ночі ви можете не дорахуватися деяких риб. Тому в сусіди краще підбирати рибок, які не зможуть поміститися сомику в рот. Це середні харацинові, коропові, гурамі, мечоносці, молінезії, анциструси, торакатуми.
Завдяки посиленій броні на тілі їх можна утримувати разом з великими хижими рибами – цихлідами.