Равлики в акваріумі чудово доповнюють живий підводний мікросвіт удома. Однак вони можуть приносити як користь, так і шкоду. Тому вони не завжди бажані жильці акваріумів. Є дієві способи, як позбутись равликів.
Забагато равликів в акваріумі є проблемою
З одного боку равлики під’їдають залишки корму, деякі з них добре чистять тверді обростання (теодоксуси, неретини), рихлять ґрунт, запобігаючи закисанню (меланії) або просто приносять естетичне задоволення (ампулярії).
А проблема настає тоді, коли ви не можете контролювати чисельність популяції, а кількість равликів росте з неймовірною швидкістю. Зазвичай такі проблеми спричиняють равлики під назвою котушки, яких зазвичай ніхто спеціально не заводить, але вони з часом у той чи інший спосіб самі потрапляють до акваріума.
Як равлики з’являються в акваріумі
Котушки, фізи і меланії швидко розмножуються. Достатньо кількох ікринок чи одного маленького непомітного равлика, щоб за кілька місяців вони заполонили акваріум.
Їх ікра котушок до акваріума зазвичай потрапляє з новими рослинами. Тому бажано перед посадкою в акваріумі ретельно оглянути їх і зробити ванночку з дуже слабкого розчину марганцівки чи лимонної кислоти. Це на 100% не захистить, але суттєво знизить можливість потрапляння цих равликів до акваріума.
Як запобігти швидкому розмноженню равликів
Якщо у вас дуже стрімко збільшується кількість равликів, це може свідчити про певні проблеми у самому акваріумі. Ті ж котушки масово множаться за сприятливих для них умов. А це, насамперед, надлишок корму і не надто чиста вода.
Тому варто не перегодовувати рибу і не забувати про регулярні підміни води. Бо равликів може стати справді багато.
Способи позбутись равликів
Для тих, хто не стикався з такою проблемою, може здатись, що достатньо просто визбирати їх вручну. Але це майже неможливо. Навіть, якщо вам вдасться під час чистки акваріума якимось дивом вибрати більше 90% равликів, то решта – доволі швидко наростить кількість. Якщо й виберете самих равликів, то не забувайте, що під кожним листочком, на склі, грунті може залишатись їх ікра.
Є різні способи суттєво зменшити популяцію равликів або взагалі позбутись їх. Серед них існують як радикальні та швидкі, так і повільні і малоефективні.
У продажу є спеціальні пастки для равликів. Їх також не складно зробити і вручну. Вони, звичайно, дозволяють прибрати велику кількість котушок, однак суттєво проблему не вирішать. Але цей спосіб має право на існування, якщо у вас не надто велика кількість равликів.
Є кілька радикальних способів, але вони несуть свої загрози.
Наприклад, допомогти може повний перезапуск акваріума, який передбачає чистку усього обладнання, кип’ятіння ґрунту, обробку усіх рослин. Після цього доведеться запускати акваріум з нуля, чекати біологічного балансу і т.д. Це у свою чергу загрожує іншим мешканцям, якщо у вас немає ще одного уже запущеного акваріума. Але цей спосіб також не відкидаємо, якщо ви і так планували перезапуск.
Існують також спеціальні хімічні препарати, якими можна знищити равликів. Цей спосіб дієвий, але він може зашкодити іншим мешканцям акваріума, як от креветкам, та й не вся риба буде від нього у захваті. Крім того, знищивши у такий спосіб велику кількість равликів, лише підмін може виявитись не достатньо. Мертві равлики будуть розкладатись у воді, спричиняючи її забруднення і помутніння. Це у свою чергу може викликати збій балансу і зашкодити як рибам, так і рослинам.
Є також природні вороги равликів, які ними харчуються. Найбільш відомим серед таких є тетрадон. Він доволі вправно і швидко знищує равликів, дроблячи їх раковини за допомогою «зубів».
Позбутись равликів також допоможе боція клоун.
Кажуть, що можуть допомогти у цьому гурамі та макроподи, але їх треба при цьому обмежити в їжі. Тоді вони пробуватимуть добувати її.
Існують також хижі равлики хелени. Вони особливо полюбляють котушок, але не відмовляться і від меланій та фіз. До ампулярій вони прохолодні, але якщо закінчуються згадані равлики, вони не проти поласувати і ними. Вони пересувається по акваріуму дуже швидко, висуваючи хоботок у пошуках здобичі. Наздогнавши жертву, вони просто висмоктують усе з раковини. Звідси може виникнути питання: навіщо заводити одних равликів, щоб позбутись інших… Однак хелени розмножуються дуже повільно. З їх перенаселенням проблем зазвичай не виникає.
Загалом варто застосувати комплексний підхід для вирішення проблеми. Насамперед варто прибрати першопричину стрімкого розмноження равликів, а зазвичай – це надлишок корму. Обмеживши їх харчування, можна зробити більш контрольованою їх чисельність. Сом анциструс або ж кілька особин допоможуть швидше під’їдати залишки корму. Також соми з радістю поласують ікрою.
Також можете додати кілька рибок, які їдять равликів.
Кілька пар хелен також допоможуть позбутись равликів. Вони роблять це суттєво повільніше, ніж рибки, але впевнено. І рано чи пізно від котушок, фіз і меланій залишаться лише пусті мушлі.
А додавши при цьому ще й ручну чистку та пастки, швидше виведете усіх небажаних равликів.