Серед великої кількості різновидів золотих рибок зустрічаються селекційні форми, які зовні можуть бути мало схожими до своїх предків. До таких рибок можна віднести ранчу.
У дикій природі цих рибок не зустрінеш. Це штучна форма, отримана внаслідок роботи селекціонерів. Та й вона взагалі не пристосована до боротьби за виживання, тож може існувати лише у домашніх акваріумах.
Перші екземпляри ранчу вивели ще 200-300 років тому у Японії. Ця порода набула широкого поширення в азіатських країнах.
Існує версія, яку зараз складно перевірити, що усі генетичні потворності золотих рибок (нарости на голові, подвійні хвости, відсутність спинного плавця та ін.) закріплювалися спочатку ненавмисно, а з релігійних міркувань. Зокрема, майже всі розвідники золотих рибок у 7-8 століттях були буддистами, а ця релігія не дозволяє вбивати тварин. Тому усіх дивних рибок не знищували, а селили у так званих «ставках милосердя». Тут усі ці мутації закріплювалися генетично власними силами.
Зовнішній вигляд
Ранчу (Ranchu Goldfish) – короткотіла селекційна форма золотої рибки. Її відмінною особливістю є опукле черевце, короткі плавці, а спинний – відсутній. Хвіст також невеликий, складається з двох лопатей, що зрослися. Наріст на голові нагадує малину.
Мають добре помітне яйцеподібне тіло завдовжки 13-15 см.
Вони мають надзвичайно різноманітне забарвлення: червоні, білі, апельсинові, шоколодні та ін. Найдорожчими є особини з безбарвним тілом та окремими пофарбованими частинами тіла (коло очей, губи, зяброві кришки).
Крім «чистокровного» ранчу існує також велика кількість гібридів, наприклад, відомий левоголовий ранчу, який отримали від схрещування ранчу з орандою.
Догляд та утримання ранчу
В утриманні ранчу така ж як більшість золотих рибок. Акваріум варто брати з розрахунку 50 літрів на одну особину.
У якості ґрунту можна взяти піщану або велику гальку. Ранчу, як і всі золоті рибки, люблять перекопувати ґрунт та їсти рослини. Тому акваріум травник точно не для них.
В окремих випадках «вижити» можуть твердо листі рослини як анубіаси і папоротники.
Тому якості декорацій можна використати пластикові рослини, гроти без гострих граней, корчі.
Потрібна якісна потужна фільтрація і щотижневі підміни води. Терморегулятор не обов’язковий, бо золоті рибки – любителі прохолодної води. Їм не комфортна температура вища за 23°С.
Для них такі оптимальні параметри води: Т=18-23°С, pH=6,5-8,0, GH=8-20.
Хоч це і не надто вибаглива рибка, але утримувати її краще в домашніх акваріумах, а не в декоративних ставках.
Як і решта золотих, ранчу схильні до проблем із травленням, тому не варто забувати, що раціон золотих рибок має складатися переважно з рослинних компонентів.
Тривале їх годування живими та замороженими кормами може призвести до серйозних захворювань.
У продажу є багато різновидів кормів з припискою Goldfish.
Радять годувати ранчу двічі на день невеликими порціями.
Раз на тиждень бажано влаштовувати розвантажувальний день.
Тривалість життя за хороших умов 10-15 років.
Розмноження та розведення ранчу
Розведення ранчу у домашніх умовах можливе, хоч і не просте. Для цього беруть окрему ємність на 20-30 літрів. На дно можна вкласти дрібнолисті рослини та піщаний ґрунт. Підійде, звичайно, і сепараторна сітка.
Виробників варто брати з дорослих особин від 2 років, саме тоді вони набувають статевої зрілості.
Пару складно одразу підібрати, ранчу немає яскраво виражених статевих відмінностей. Лише у період нересту у самців можна побачити невеликі перламутрові горбики на зябрових кришках.
Перед посадкою в нерестовий акваріум виробників рекомендується розділити та ситно годувати.
У нерестовик зазвичай садять самку і кілька самців.
Стимулом до нересту є підвищення температури рівня 24-26°С. Самець починає активно переслідувати самку.
За раз кожна самка здатна відкидати кілька тисяч ікринок.
Після завершення процесу виробників необхідно видалити, щоб вони не поласували власною ікрою.
Інкубація ікри триває 2-6 днів, після чого з’являються личинки.
Перші кілька днів вони харчуються за рахунок жовткового мішка. Після цього періоду вони уже стають мальками, починають активно плавати та самостійно їсти. Мальки потребують частого годування – до 6 разів на добу. Стартовим кормом можуть бути науплії артемії, коловертки чи «живий пил». Також можна взяти якісні сухі корми для мальків. Потрібні щоденні невеликі підміни води, щоб уникнути отруєння.
Характерну для породи форму рибки починають набувати у віці 1-2 місяці.
Сумісність ранчу
Ранчу радять садити у видові акваріуми або з іншими короткотілими породами золотих рибок (оранда, рюкин, перлина, телескоп).
Довготілі породи не підходять з двох причин. По-перше, вони більш активні, тому швидше з’їдатимуть корм. Крім того, таке сусідство може вводити повільних ранчу у стан стресу.
Хижих цихлід також не варто підсаджувати до ранчу.
Зайвими в акваріумі також будуть, хоч і менші, але задиристі барбуси.
А ще менші рибки самі можуть стати кормом для них.
Можна підсадити неагресивних сомів, як от анциструси.