Собака Коллі – історія походження та цікаві факти

Перші собаки породи коллі з’явилися в Шотландії. Спочатку їх називали «коельо» або «колліс». На думку вчених, назва цієї породи походить від староанглійського слова «coally», що в перекладі означає «вугільно-чорний». Однак є дослідники, які вважають, що собак назвали відповідно до їхньої професії. Вона були пастухами овець, які мали чорні мордочки. Остаточна назва – шотландська вівчарка відповідає міжнародним правилам.

Незважаючи на безліч підтверджених фактів, говорити про історію коллі з певністю не можна. Фактів про походження коллі дуже багато, однак вони часто суперечливі. Історія породи почалася в Англії. Предками шотландських вівчарок були однотипні приземкуваті собаки з густою кудлатою шерстю. Дослідники вважають, що перше племінне, точніше, аборигенне поголів’я вівчарок потрапило до Шотландії внаслідок територіальних конфліктів. Шотландці не раз нападали на бриттів, а поверталися з трофеями, зокрема, з вівчарками.

sobaka_kolli_2

Суміш трофейних і шотландських аборигенних собак створила генофонд для сучасних коллі. Первинний відбір за робочими якостями дозволив закріпити генофонд сильних собак з хорошими робочими навичками. Зовнішній вигляд коллі формувався до 16-17 століть. Старотипні коллі були подібні на своїх предків, тобто приземкуваті, міцні, невисокі й кошлаті. Внаслідок схрещування з шотландськими сетерами коллі стали рухливішими і працьовитішими. На формування зовнішності собак цієї породи вплинуло також схрещування з ірландськими сетерами. Однак експерименти з генофондом призводять до негативних наслідків. Як правило, породи, що інтенсивно розвивалися у 18-19 століттях, мають чимало спадкових недуг. Але з 1895 року існує стандарт породи з однойменною назвою Довгошерстий коллі.

Період раннього розвитку породи припав на початок 20 століття. Коллі не тільки мешкали в будинку королів, а з робочої собаки перетворилася на представницьку. Привабливі пухнасті собаки свідчили про добрий смак господаря, а цуценята коллі коштували дуже дорого, тому не кожен охочий міг їх придбати. Під час війни постраждало поголів’я багатьох порід собак, зокрема, шотландської вівчарки. Коллі зберегли шляхом термінового вивезення кращих виробників на території, не порушені конфліктом. Кілька чемпіонів потрапили до Америки, звідки порода поширилася по світу. У повоєнні роки зовнішність коллі змінилася внаслідок кровозмішання чемпіонів із різних країн.

Особливо популярною ця порода стала після виходу на телеекрани серіалу «Лессі». Головна героїня фільму – собака коллі викликала захоплення широкого кола глядачів. І в кінострічці, і в реальному житті собака цієї породи дуже чутлива і слухняна. Цікаво, що головну героїню фільму грав кобель. Після виходу цього фільму створено інші кінопродукти, які посприяли подальшому зростанню популярності коллі.

sobaka_kolli_3

Коллі – сімейна собака, яка охоче доглядає за дитиною і бавиться з нею. Цуценята цієї породи дуже активні й допитливі. Саме в ранньому віці їм зазвичай прищеплюють певні риси. Відданість коллі не має меж, інші її риси залежать від спадковості, рівня соціалізації і виховання. Шотландські вівчарки мають здатність у всьому наслідувати господаря, підлаштовуватися під стиль його життя. Якщо власник собаки спортсмен, вона також виконує спортивні вправи, отримує велике задоволення від участі в змаганнях. Крім того, це уважний друг і чудовий компаньйон для прогулянок. Коллі може бути поводирем для сліпих, якщо пройде спеціальний курс дресирування.