Собака Шар-пей (шарпей) – історія походження та цікаві факти

Шар-пей – одна з найдавніших порід собак, належить до групи сторожових та мисливських собак, однак у старовину також використовувалась і як бійцівська. Батьківщиною шар-пея (шарпея) є Китай, звідки ж і його назва, що в перекладі означає піщана шкіра. Українською мовою є два варіанти написання назви цієї породи: шар-пей та шарпей. Характерною ознакою шар-пеїв (шарпеїв) є глибокі складки шкіри та синьо-чорний язик, за якими їх дуже легко впізнати.

У дослідників немає достеменної інформації про походження шарпеїв, адже 213 року до н.е. китайський імператор Цинь Шихуанді знищив всі документи, які б могли дати відповідь на це питання. Тож є дві основні версії – за першою з них предками шарпеїв є гладкошерсті чау-чау, за другою предками є давні мастіфи. На користь першої теорії говорить той факт, що у Китаї шар-пеї та чау-чау існували одночасно, до того ж у їхньому зовнішньому вигляді є чимало подібностей, зокрема і шарпеї, і чау-чау мають синьо-чорну пігментацію язика. Генетики довели, що шар-пею, як самостіній породі не менше 3000 років – про це свідчить аналіз ДНК, таким чином він є прямим нащадком однієї з чотирьох порід, від яких походять – прямо чи опосередковано – всі сучасні породи.

sharpei_2

Водночас є свідчення, що тривалий час порода була поширена у Південному Китаї, де у 202 – 220 р.р. до н.е. правила династія Хань. Саме цим періодом датуються скульптури собак, схожих на шар-пеїв, які знаходять у могильниках.

Також історики припускають, що у той час шар-пеїв використовували у собачих боях, на користь цього говорять будова його щелеп та шкіра. В історииків навіть є версія, що такі бої відбувались у містечку Тай-Лі, що поблизу сучасного Гуанчжоу, це була улюблена розвага тамтешніх селян та землевласників. Також історики знайшли свідчення, що собачими боями розважались моряки та піратти, які заходили у порти на узбережжі Південно-китайського моря. Однак їх використання у якості бійцівських собак було нетриивалим, оскілььки вже у той час у Китай заходили судна з давноримськими купцями, які пропонували набагато потужніших молосів та мастіфоподібних собак. Тож вже незабаром шарпеї стали сторожовими та мисливськими собаками, тим більше, що полювання стало популярним заняттям серед китайської знаті.

Якщо період династії Хань був сприятливий для розвитку породи шар-пей, то постійні війни та голод, які панували при китайській династії Мінь (1368-1644) призвели до занепаду породи.

sharpei_3

Однак за часів правління комуністичного лідера Мао Цзедуна порода була майже повністю винищена – комуністи вважали, що собаки уособлюють зайвість правлячого класу, тож їх почали знищувати – на материкованому Китаї майже не залишилось собак, а до 1950 року залишилось лише кілька невеликих зграй шарпеїв у тих частинах Китаю, що не перебували під владою комуністів: на Тайвані та Аомині (Макао).

Відновлення породи почалося у 1965 року, коли С.М. Чен вивів шар-пея на кличку Лакі — 1966 року його придбав американець Герман Сміт і таким чином ця собака стала першою, що з’явилась у США. Протягом двох років американці придбали ще 5 шар-пеїв. 1970 року лакі став першим шарпеєм, якого офіційно зареєстрували у США.

sharpei_4

Інтерес до шар-пеїв в американських заводчиків виник після того, як у 1971 році журнал Dogs зробив статтю про рідкісні породи собак, а фотографія шарпею мала підпис такого змісту: “Можливо, це останній шар-пей, який вижив”. Проблемою перейнявся американський заводчик собак Матго Лоу, який розробив план порятунку породи.

Отож до 1975 року кілька заводчиків розшукували собак, які уціліли та переправляли їх у Гонконг. Ситуація була зовсім кепською – вибирати не було з чого, тож на початку для в’язок доводилось використовувати собак без підтвердженого родоводу. Однак зусилля Матго Лоу виявились не даремними — до нього прийшло понад 2000 запитів на придбання шар-пеїв.

sharpei_5

Паралельно відбувалось юридичне узаконення породи – 1971 року в США шарпеї були зареєстровані під назвою “Китайська бійцівська собака” — це зробила Американська асоціації собаківників. А вже 1973 року було затверджено і назву шарпей, водночас у США з’явився перший клуб занувальників цієї породи. 1976 року шарпеї отримали світове визнання – Міжнародна кінологічна федерація затвердила перший стандарт породи.

Взагалі 1970-ті роки – період стрімкого розвитку породи шар-пеїв, коли події відбувались одна за одною, зокрема у грудні 1973 року перший шарпей був продемонстрований на загальноамериканській кінологічній виставці, а 1976 року був перший офіційний родовід шарпея. Порода стрімко набувала популярності в США і у 1978 році у штаті Іллінойс відбулась перша спеціалізована виставка шарпеїв. 1979 року затверджено нову офіційну назву породи: китайський шарпей. Порода почала здобувати популярність поза межами США, а на початку 1990-х років шар-пеї з’явились у пост-радянських країнах.

sharpei_6

Цікаві факти про шар-пеїв

  • 1978 року шар-пей потрапив до Книги рекордів Гіннеса як найрідкісніша тоді порода собак.
  • 1979 року шар-пеї стали зірками кінематографу — вони дебютували одразу у двох стрічках — у японському фільмі, та у фільмі “Хобо вартістю мільйон доларів”, який зробила компанія “Дісней”. Згодом шарпеї знімались у багатьох інших фільмах.
  • Щеня шар-пею використано у рекламі Garnier.
  • Серед зірок шоу-бізнесу власниками шар-пеїв є скрипалька Ванесса Мей, та корейський музикант Квон Джі Ен.