
Собака Шар-пей (шарпей) - історія походження та цікаві факти
Шар-пей - одна з найдавніших порід собак, належить до групи сторожових та мисливських собак, однак у старовину також використовувалась і як бійцівська. Батьківщиною шар-пея (шарпея) є Китай, звідки ж і його назва, що в перекладі означає піщана шкіра. Українською мовою є два варіанти написання назви цієї породи: шар-пей та шарпей. Характерною ознакою шар-пеїв (шарпеїв) є глибокі складки шкіри та синьо-чорний язик, за якими їх дуже легко впізнати.
У дослідників немає достеменної інформації про походження шарпеїв, адже 213 року до н.е. китайський імператор Цинь Шихуанді знищив всі документи, які б могли дати відповідь на це питання. Тож є дві основні версії - за першою з них предками шарпеїв є гладкошерсті чау-чау, за другою предками є давні мастіфи. На користь першої теорії говорить той факт, що у Китаї шар-пеї та чау-чау існували одночасно, до того ж у їхньому зовнішньому вигляді є чимало подібностей, зокрема і шарпеї, і чау-чау мають синьо-чорну пігментацію язика.

Водночас є свідчення, що тривалий час порода була поширена у Південному Китаї, де у 202 - 220 р.р. до н.е. правила династія Хань. Саме цим періодом датуються скульптури собак, схожих на шар-пеїв, які знаходять у могильниках.
Також історики припускають, що у той час шар-пеїв використовували у собачих боях, на користь цього говорять будова його щелеп та шкіра. В історииків навіть є версія, що такі бої відбувались у містечку Тай-Лі, що поблизу сучасного Гуанчжоу, це була улюблена розвага тамтешніх селян та землевласників. Також історики знайшли свідчення, що собачими боями розважались моряки та піратти, які заходили у порти на узбережжі Південно-китайського моря.
Якщо період династії Хань був сприятливий для розвитку породи шар-пей, то постійні війни та голод, які панували при китайській династії Мінь (1368-1644) призвели до занепаду породи.

Однак за часів правління комуністичного лідера Мао Цзедуна порода була майже повністю винищена - комуністи вважали, що собаки уособлюють зайвість правлячого класу, тож їх почали знищувати - на материкованому Китаї майже не залишилось собак, а до 1950 року залишилось лише кілька невеликих зграй шарпеїв у тих частинах Китаю, що не перебували під владою комуністів: на Тайвані та Аомині (Макао).
Відновлення породи почалося у 1965 року, коли С.М. Чен вивів шар-пея на кличку Лакі -- 1966 року його придбав американець Герман Сміт і таким чином ця собака стала першою, що з’явилась у США. Протягом двох років американці придбали ще 5 шар-пеїв. 1970 року лакі став першим шарпеєм, якого офіційно зареєстрували у США.

Інтерес до шар-пеїв в американських заводчиків виник після того, як у 1971 році журнал Dogs зробив статтю про рідкісні породи собак, а фотографія шарпею мала підпис такого змісту: “Можливо, це останній шар-пей, який вижив”. Проблемою перейнявся американський заводчик собак Матго Лоу, який розробив план порятунку породи.
Отож до 1975 року кілька заводчиків розшукували собак, які уціліли та переправляли їх у Гонконг. Ситуація була зовсім кепською - вибирати не було з чого, тож на початку для в’язок доводилось використовувати собак без підтвердженого родоводу. Однак зусилля Матго Лоу виявились не даремними -- до нього прийшло понад 2000 запитів на придбання шар-пеїв.

Паралельно відбувалось юридичне узаконення породи - 1971 року в США шарпеї були зареєстровані під назвою “Китайська бійцівська собака” -- це зробила Американська асоціації собаківників. А вже 1973 року було затверджено і назву шарпей, водночас у США з’явився перший клуб занувальників цієї породи. 1976 року шарпеї отримали світове визнання - Міжнародна кінологічна федерація затвердила перший стандарт породи.
Взагалі 1970-ті роки - період стрімкого розвитку породи шар-пеїв, коли події відбувались одна за одною, зокрема у грудні 1973 року перший шарпей був продемонстрований на загальноамериканській кінологічній виставці, а 1976 року був перший офіційний родовід шарпея. Порода стрімко набувала популярності в США і у 1978 році у штаті Іллінойс відбулась перша спеціалізована виставка шарпеїв. 1979 року затверджено нову офіційну назву породи: китайський шарпей. Порода почала здобувати популярність поза межами США, а на початку 1990-х років шар-пеї з’явились у пост-радянських країнах.

Цікаві факти про шар-пеїв
- 1978 року шар-пей потрапив до Книги рекордів Гіннеса як найрідкісніша тоді порода собак.
- 1979 року шар-пеї стали зірками кінематографу -- вони дебютували одразу у двох стрічках -- у японському фільмі, та у фільмі “Хобо вартістю мільйон доларів”, який зробила компанія “Дісней”. Згодом шарпеї знімались у багатьох інших фільмах.
- Щеня шар-пею використано у рекламі Garnier.
- Серед зірок шоу-бізнесу власниками шар-пеїв є скрипалька Ванесса Мей, та корейський музикант Квон Джі Ен.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!









