Бігль – це мала та середня за розміром мисливська собака із групи гончаків. Їх основне призначення – полювання на дрібних тварин, як зайці, кролики та інші. Окрім того вони популярні серед прикоронних служб у всьому світі,оскільки мають дуже добрий нюх та розвинутий інстинкт стеження, що дозволяє їм легко виявляти заборонені до вивозу продукти. Завдяки малим розмірам, м’якому характеру та відсутністю значних проблем зі здоров’ям вони є популярними домашніми собаками, улюбленцями сім’ї.
Точне походження назви “бігль” не відоме. За однією з версій ця назва пов’язана з кельтським словом “beag”, тобто “маленький”. Однак є інша версія – основою слова бігль є французьке “begueule”, тобто “крик”. Обидві версії відображають характерні риси породи – її розміри та галасливість. Власне завданням бігля було гуртове переслідування здобичі, при цьому соббаки мали повідомляти про це власнику голосно гавкаючи.
Бігль вважається дуже давньою породою собак. Зокрема у ІV столітті до нашої ери опис собаки, схожої на бігля зробив давньогрецький філософ Ксенофонт. На відміну від існих порід історія біглів дуже докладно описана істориками. Зокрема вони користуувались популярністю у давніх римлян, які завезли їх на Британські острови, якиі певний час входили до складу Римської імперії, де ці собаки схрещувались з місцевими породами собак. У Лісових законах Кнуда згадуються маленькі гончаки. За цими законами всім гончакам, які здатні наздогнати оленя має бути пощкоджена одна нога. Ймовірною датою написання цих законів є Середньовіччя. Так чи інакше, але до середини ХVIII століття на Британських островах було дві основні породи для полювання на зайців — південний гончак та північний бігль. Основою сучасної породи бігль стала зграя собак, власником яких у ХІХ столітті був Парсон Ханівуд. Цю зграю він продемонстрував у Ессексі. Тепер кожна племінна зграя біглів обов’язково має предків із цієї зграї.
Біглі також стали популярними і в США – у 1860-ті роки генерал Річард Роуетт з Ілінойсу завіз зграю гончаків, щоправда їх походження достеменно не відомо. Також американські біглі дещо відрізняються від європейських, зокрема у них легші голови, мають дещо інший колір. 1880 року зграю біглів до США завіз Арнольд, штат Род-Айленд, ще одну зграю привіз Джеймс Л. Кернохан. А 1888 року у США був утворений Національний клуб породт бігль.
Розвиток породи відбувався і в Європі – 1890 року утворено Бігль-клуб, який зайнявся популяризацією породи. Вже 1895 року вперше затверджено стандарт породи, а 1897 року відбулась перша моновставка біглів. 10 вересня 1957 року затверджено сучасний стандарт породи бігль.
1980 року Уоллес Хейвенсен зумів схрестити бігля та мопса і таким чином виникла нова порода пагль. Хоча собака була створена для полювання на дрібних тварин, 2002-2004 року у Великобританії її використання з такою меетою обмежено законами, які були ухвалені спочатку в Шотландії, а згодом в Уельсі та Англії, за якими якими використовувати собак для полювання можна лише з дозволу землевласників.
Цікаві факти про собак породи бігль
- Собак цієї породи називають “співучими біглями”. У всі часи серед мисливців вважалось усобливою удачею створити своєрідних хор біглів — зграю, в якій би перегукувались високі та низькі голоси.
- Бігль на кличку Лун Лун став першим собакою, якого клонували з соматичної клітини шляхом генетичного нокауту. Цей експеримент провели китайські генетики.
- Саме на біглях фахівці найчастіше тестують побутову хімію та косметику.
- Собаки породи бігль є дуже популярними серед кінематографістів різних країн, які охоче їх знімають у своїх стрічках. Так біглі знімались у фільмах “Снупі, повернись додому” – американський мультфільм 1972 року, головним героем якого є пес породи бігль. 1997 року вийшов британсько-австралійський фільм “Лапи”. 2001 року вийшов американо-австралійський фільм “Кішки проти собак”, а 2010 року його продовження “Кішки проти собак: Помста Кітті Галор”. 2007 року вийшов американський фільм “Суперпес” голловним героєм якого був поліцейський бігль, якого звільнили за погану роботу та його подальші пригоди. Також біглів знімали у багатьох інших фільмах.