Норвезький лісовий кіт – історія походження та цікаві факти

Норвезька лісова кішка

Довгошерста порода кішок, яка за пропорціями дуже подібна на європейську довгошерсту. Одна з головних особливостей норвезької лісової кішки — водовідштовхувальне довге хутро, яке має здатність швидко висихати після того, як тварина попаде у воду чи під дощ.

Назва кішки — лісова — може ввести в оману, насправді вона ніколи не жила у лісі, а завжди була домашньою твариною, однак при цьому відрізнялась вільним характером, що нагадує швидше поведінку диких тварин. Норвезькою цю породу називають stogkatt, що перекладається “лісова кішка”.

norvezkii_lisovii_kit_2
norvezkii_lisovii_kit_3
norvezkii_lisovii_kit_4
norvezkii_lisovii_kit_5

Норвезький лісовий кіт поширений здебільшого у Європі, однак походження його достеменно не відомо. Існує версія що предками норвезької лісової кішки є короткошерсті європейські та довгошерсті азіатські породи, останніх у Північну Європу, яка є стала батьківщиною цієї тварини завезли завезли купці. Також є версія, що 1000 років тому вікінги привезли у Норвегію диких котів із Шотландії, саме від цих котів і походить сучасна порода норвезьких лісових котів. Втім серед науковців все ж переважає версія про автохтонне походження норвезьких лісових котів — ген, що відповідає за довгу шерсть спонтанно з’явився серед котів, які завжди мешкали у Скандинавії, тож жодна відома нам порода кішок не є предком норвезьких лісових котів, які є правдивими вікінгами.

Перша письмова згадка про норвезького лісового кота датується 1220-1230 роками у легенді про суперечку скандинавських богів Локі та Тора, які посперечались навколо того, хто зможе підняти кошеня Фріск, яке належало Локі, однак Торі програв суперечку та не зміг підняти кошеня.

Попри таку тривалу історію офіційно норвезька лісова кішка була представлена на виставці лише у 1938 році і тоді ж її визнали національним надбанням Норвегії та заборонили вивозити за межі країни. Попри те, що тварина перебувала під захистом норвезького уряду породі загрожувало вимирання, зокрема через схрещування з короткошерстими кішками. Однак заходи із захисту норвезької лісової кішки, які здійснювались протягом 1940-х-1970-х років дали свій результата і породу вдалос врятувати.

Офіційно Міжнародна федерація європейських любителів кішок FIFE визнала норвезьку лісову кішку як самостійну породу лише у 1977 році. Порода почала здобувати популярність за межами Норвегії — 1990 року норвезькі лісові коти з’явились у Польщі.

Цікаві факти

* Норвезька лісова кішка є дуже рухливою, міцною та сильною твариною. Добрий мисливець — любить ловити мишей. Водночас треба зважати на те, що вона відзначається крутим норовом, втім легко входить у довіру до людей та любить бути у їх товаристві.

* Норвезькі лісові кішки є справжніми довгожителями — якщо середня тривалість життя домашньої кішки 10-12 років, то норвезькі лісові живуть 15-20 років.Також вона є однією з найбільших серед домашніх порід. Вага дорослого самця норвезької лісової кішки складає до 10 кілограм.

* Якщо норвезька лісова кішка мешкає у будинку, то її улюбленим місцем стане шафа — з найвищої точки у помешканні вона спостерігатиме за своїми господарями.

* Норвезький лісовий кіт добре піддається дресируванню.

* Завдяки суворим умовам північного клімату норвезька лісова кішка є надзвчайно стійкою до хворіб та вроджених патологій.

* Норвезька лісова кішка ідеально пристосована до суворого арктичного клімату, зокрема має двошарове хутро. Окрім того унікальна будова передніх лап дозволяє їм спускатись з дерев головою вниз — жодна інша порода котячих не здатна таке зробити.

* Існує версія, що свої косі очі норвезька лісова кішка успадкувала від ангори ще в 11 столітті. Також є дані про її схрещення із сибірською кішкою.

* Норвезька лісова кішка вважається одним із предків мейн куна — суто американської породи котів. За версією любителів норвезьких лісових привезли до Північної Америки вікінги, а там вже відбулось схрещування із місцевими породами кішок, які і дали початок мейн кунам, як окремій породі.

* Згадки про норвезьку лісову кішку є у норвезькій міфології — цих тварин запрягали до колісниці богині родючості та магії Фреї. Також у норвезьких казках про тролів які були записані у ХІХ столітті згадується кішка відбом та тролів, яка подібна за описом на норвезького лісового кота.