Гарний зір – головна зброя будь-якого кота. Більшість котів до самої старості зберігають хороший зір. А ось народжуються практично всі кошенята абсолютно сліпими. У виняткових випадках малюки можуть народитися з відкритими очима, але це буває вкрай рідко. У цій статті ми обговоримо, на який день кошенята відкривають очі після появи на світ.
Коли у кошенят відкриваються очі
Новонароджені кошенята – це маленькі сліпенькі і глухеньки комочки, які не можуть повноцінно рухатися, хіба що слабо повзати і повертати головку з боку в бік. Однак називати навіть таких крихіток абсолютно безпорадними все ж не можна, так як у кошенят від народження відносно непогано розвинені почуття нюху і дотику. Але до тих пір, поки не відкриються слухові проходи і очі, малюки будуть залишатися не надто активними, залежними цілком від мами-кішки.
На який день кошенята відкривають очі після народження?
Найчастіше процес розкриття повік у кошенят починається на 10-12 день життя, але при цьому деякі вихованці прозрівають трохи раніше, інші ж можуть залишатися сліпими аж до 3 тижня життя. Так, у сіамських котів, представників породи девон-рекс і корніш рекс, а також сфінксів очі можуть відкриватися вже на 2-5 день життя, а ось у регдол і мейн-кунів – на 16-19 день. Чути, кошенята починають приблизно в той же час, коли починають бачити (тобто в середньому після 12 дня життя). Таким чином, в темряві малюки-кошенятка перебувають не так вже й довго.
Ось декілька даних, опираючись на які, можна приблизно спрогнозувати, коли кошенята відкриють очі:
- Вік матері. У молоденьких кішок, які вперше стають матусями та у зовсім літніх кішок часто народжуються дуже слабенькі кошенята. Вони відносно пізно починають бачити, повільно набирають вагу, схильні до різних хвороб через слабкий імунітет. Раніше всіх міцніють і стають зрячими кошенята від здорових кішок середнього віку;
- Тривалість вагітності у кішки. Чим менше часу кішка витратить на виношування кошенят, тим пізніше вони почнуть відкривати очі. В середньому тривалість виношування потомства у самок становить близько 63 діб, але часом у кішок народжуються недоношені малюки;
- Стать кошеняти. У самочок очі починають відкриватися на пару діб раніше, ніж у самців з того ж посліду;
- Довжина шерстяного покриву. Короткошерсті кошенята починають відкривати очі трохи раніше, ніж їх довгошерстні брати (наприклад, практично лисі сфінкси зрідка взагалі народжуються з відкритими очима, тоді як ті ж пухнасті-перси перші два тижні життя залишаються сліпими).
Ми вже з’ясували, що кошенята відкривають очі після народження в середньому на 10-14 добу. Зліплені повіки відкриваються повністю не відразу. Спочатку між нижнім і верхнім повіком з’являється невелика щілинка, але вже приблизно через тиждень можна буде розглянути, яким буде розріз очей у малюка. У всіх кошенят в перший тиждень після початку розкриття повік очі залишаються мутними, колір їх сіро-блакитний. У цей період маленькі тварини не бачать чітко всього того, що відбувається навколо них. Але вони вже можуть відрізняти світло від темряви, великі предмети від маленьких. Приблизний постійний (дорослий) колір очей у кошеняти встановлюється лише до 3-го місяця життя. А вже в 6 місяців можна з точністю дізнатися, якими за кольором будуть очі у вихованця.