Напевно мало хто задумувався, чи сплять рибки в акваріумі, чи взагалі вони здатні це робити. Бо коли спостерігаєш за акваріумом, здається, там постійний рух і навряд чи хтось спить. Однак це не зовсім так.
Сон потрібен практично усім живим істотам для відновлення сил. Рибам також потрібен відпочинок. Однак сон риб дещо відрізняється від сну людини чи домашніх тваринок.
Сон – це стан розуму й тіла, який відзначається порівняно загальмованою чуттєвою діяльністю, зниженою м’язовою активністю. Якщо відійти від наукового визначення, то наземні живі істоти сплять за схожим принципом: очі закриті або напівзакриті, усі життєві процеси організму сповільнюються, м’язи розслабляються, свідомість притупляється. Спати тільки можуть в різних позах. Наприклад, люди це роблять зазвичай лежачи, а от кажани – висячи вниз головою.
А ось рибки навіть очей заплющити не можуть, бо у них немає повік. Тому й може видатись, що ніби вони ніколи не сплять. Та у стані сну вони також перебувають.
А як зрозуміти, що рибка спить?
Є кілька ознак, за якими можна визначити, що риба спить. Під час сну рибка малорухлива, майже не ворушить плавниками і хвостом, просто зависає у товщі води. А ще рибки для спання можуть зариватися у ґрунт чи ховатися в рослинах або декораціях.
Також читайте: 16 цікавих фактів про акваріумних рибок
Буває, що під час сну рибки перебувають у не зовсім природному положенні – перевертається на спину (характерно для сомів) чи на бік або ж вниз головою.
Якщо рибки так себе поводять вдень, коли решта риб активні, то це може бути ознакою хвороб. Щоб перевірити, легенько постукайте по склу – якщо рибка не відновить свою звичну поведінку, то це не добре.
А ось сомики можуть спати і вдень, бо вони більш активні уночі. При цьому вони зазвичай ховаються в укриттях.
Незвично сплять тропічні рибки-папуги (не плутайте з селекційно виведеною рибкою-папугою). Це морські мешканці, які живуть у коралових рифів. Вони сплять, загортаючись ніби у ковдру. Для цього «папуги» лягають на бік, випускають слиз через рот, який обволікає все тіло риби і твердне. Так вони сплять уночі.
Також читайте: Топ-10 найдивніших акваріумних рибок
А деякі види риб відмовляють від сну, поки доглядають за дитинчатами.
Зазначимо, що природа «сну» риб досі є областю активних досліджень.
У будь-якому випадку, не варто тримати включеним світло в акваріумі 24 години на добу, бо риба буде виснажена. Найкраще використовувати таймер для вмикання і вимикання освітлення, щоб риби дотримувались певного режиму.