Нотоедроз собак і котів

Нотоедроз

Захворювання котів, собак спричинюється кліщами Notoedres cati і характеризується запаленням шкіри голови, а згодом і всього тіла, облисінням, схудненням та загибелю тварин.

Збудник хвороби

Кліщ округлої форми , розміром 0,14-0,45 мм. Анус у самців і копулятивний отвір у самок знаходяться на спинці. Паразитує кліщ в епідермальному шарі шкіри.

Цикл розвитку

У шкірі тварин кліщі проходять фази яйця, личинки, протонімфи, телеонімфи упродовж 2-2,5 тижнів. За сприйнятливих умов у зовнішньому середовищі вони живуть до 2 тижнів. У неспецифічного хазяїна паразитують у шкірі, живляться епідермісом, лімфою, але не розмножуються. У людей можуть жити до 4 міс. Спричиняють псевдокоросту.

notoedros

Клінічні ознаки

Перші ознаки захворювання з”являються , як правило, на морді, лобі, основі вух, верхній частині шиї, а згодом поширюються й на інші ділянки тіла. У котів спостерігається незначний свербіж, у інших тварин він слабко виражений або взагалі відсутній. Шерсть випадає, шкіра грубішає, тріскається, з часом мордочка тварини вкривається грубими нашаруваннями сірого кольору. Такі тварини худнуть, виснажуються, при сильному (генералізована форма) ураженні гинуть. Молоді тварини хворіють часто і тяжко. Здорові тварини заражаються при контакті з хворими. Спалахи нотоедрозу реєструють здебільшого навесні та восени

Лікування нотоедрозу

Для собак і хутрових звірів застосовують аерозолі : арпаліт, акродекс, дерматозоль, дикрезил, ці одрин, а також амітан, ектодекс, естрозоль, демотан, демос, мориніл, ципам. Коти досить чутливі до лікарських препаратів, особливо до фосфорорганічних сполук, тому для лікування їх краще не використовувати. Є дані про ефективність 1%-х розчинів макролітів, а також згодовують бровермектин-гранулят та одноразово наносять на шкіру краплі Стронхолд чи Advocate. Досить ефективними виявились інєкції Бронтелу (ДР-клозантел), а на ранніх стадіях хвороби-місцеве застосування офтальмо-гелю.

Хворих тварин обробляють двічі з інтервалом 7-9 діб. У разі ускладнення піодермією, мікозами, екземою тваринам призначають імуностимулятори, антигістамінні препарати , антибіотики, вакцини проти патогенних грибів, вітамінно-мінеральні добавки, кортикостероїди, тощо.

Профілактика та заходи боротьби з хворобою

Тварин обстежуть і за потреби обробляють одним з акарацидних препаратів. За спеціальним графіком здійснюють профілактичну дезакаризацію приміщення, кліток, інвентарю, вольєрів та годівниць. З профілактичною метою нотоедрозу призначають лікування тварин, які контактували з хворими. Котів і собак з генералізованою формою корости не лікують , їх піддають еутаназії.