Демодекоз собак і котів

Демодекоз собак і котів

Хвороба собак і котів спричинюється кліщами Demodex canis, характеризується локальним або генералізованим дерматитом, схудненням, виснаженням та загибеллю тварин. Кліщі формують колонії переважно у волосяних фолікулах, сальних та потових залозах. У собак вони здатні паразитувати у внутрішніх органах, тому їх виявляють у фекаліях, а при гістологічному дослідженні – в печінці, лімфатичних вузлах, м”язах язиката інших органах. У людини може паразитувати у шкірі голови та спричинювати облисіння, у віях і бровах – запалення конюктиви очей, ослаблення зору , випаданням брів, вій.

Демодекоз поширений усюди. Джерелом інвазії є хворі собаки та коти. Зараження відбувається при контакті здорових тварин із хворими. Тяжко переносять хворобу молоді тварини. Часто інвазію діагностують серед котокшерстих порід собак і котів. Збудники хвороби котів легко передаються людям.

Хвороба виникає на тлі ослабленого імунітету. На захисні властивості шкіри впливають утримання, годування, навантаження на тварину і догляд. Зміни утримання, наприклад перехід життя на вулиці собаки в квартиру викликає зміну роботи сальних залоз і знижує пружність шкіри. Зворотній перехід, тобто житла в приміщенні собаки на вулицю, стимулює шкірні залози. Верхній шар шкіри втрачає захисні властивості. Годування і навантаження тісно пов’язані. При великих навантаженнях організму собаки для підтримки імунітету не вистачає поживних речовин і енергії.

demodex_jpg1

Клінічні ознаки

У собак хвороба демодикоз проходить в лускатій і пустульозній формах. На початку захворювання відмічають місця ураження на голові, щоках, губах. Шерсть випадає, шкіра червоніє, зморщується, вкривається лусками білого кольору, тріскається, на поверхні зявляється сукровиця. Свербіж відсутній або слабко виражений. З часом у шкірі формуються гобики заповнені гноєм і кліщами. Тварини мають неприємний запах. Розвиваються анемії, схуднення, яке призводить до загибеллі тварин.

У котів відмічають ураження шкіри, внаслідок чого зявляються алопеції на спині, грудях, череві, біля хвоста. Свербіж слабко виражений або відсутній. Помітна кривоголовість. В вухах нагромаджується коричнева в’язка маса. При дотику вуха болючі. З очей виділяється серозний або гнійний ексудат. В куточках очей збираються сиркоподібні виділення. Тварини мляві, погано поїдають корм, швидко худнуть.

Лікування демодикозу

Тварин хворих на демодекоз обробляють акарицид ними препаратами . Можливе підшкірне введення макролітів або нашкірне використання стронхолду чи Advocate. Досить ефективним виявилось використання корму разом в Бровермектин-грагулят. Лікування пустульозної форми демодекозу тривале і не завжди ефективне. У мережі ветеринарних аптек є велика кількість сучасних препаратів для лікування демодекозу собак.

Профілактика Демодикозу

Тварин, яких підозрюють , а також приміщення, буди, дворики- обробляють акарицид ними препаратами. Собак і котів з генералізованою формою демодекозу піддають еутаназії.